Par Eiropas Narkotiku un narkomānijas monitoringa centra vadības vizīti Latvijā

Eiropas Narkotiku un narkomānijas monitoringa centra (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA) delegācija pēc iepazīšanās ar situāciju un tikšanās ar Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomi (Padome) kopumā pozitīvi vērtē Latvijas paveikto narkotiku izplatības un narkomānijas novēršanā.


Eiropas Narkotiku un narkomānijas monitoringa centra (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, EMCDDA) delegācija pēc iepazīšanās ar situāciju un tikšanās ar Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomi (Padome) kopumā pozitīvi vērtē Latvijas paveikto narkotiku izplatības un narkomānijas novēršanā.

Centra valdes priekšsēdētājs Marsels Reimens (Marcel Reimen) preses brīfingā norādīja, ka kopumā Latvija Eiropas kontekstā ir „narkotisko vielu lielo lietotāju saraksta lejasdaļā”. Viņš atzina, ka Latvija ir ļoti labs un atsaucīgs sadarbības partneris kopējā Eiropas narkotiku novēršanas darbā.

Padomes priekšsēdētājs, premjers Aigars Kalvītis pauda, ka satraucoša tendence Latvijā ir aizvien pieaugošā sintētisko narkotiku lietošana jauniešu vidū, tādēļ nākamā gada sākumā valdība piedāvās būtiskus likumdošanas grozījumus ar mērķi mazināt narkotiku pieejamību jauniešu izklaides vietās. Ar grozījumiem varētu pastiprināt izklaides vietu turētāju atbildību par narkotiku izplatību klubu telpās un tuvākajā apkārtnē, kā arī palielināt sodus narkotiku lietotājiem.

Iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars informēja, ka nākamā gada sākumā Jelgavā paredzēts rīkot konferenci, kurā tiesībsargājošo institūciju, pašvaldību un citu iesaistīto iestāžu pārstāvji analizēs līdzšinējo pieredzi narkotiku apkarošanā un spriedīs par iespējām pilnveidot šo darbu. Viens no tās jautājumiem varētu būt diskusija par nepieciešamajiem pasākumiem likumdošanas pilnveidei.

EMCDDA amatpersonas uzsvēra, ka situāciju Latvijā nevar vērtēt un analizēt atrauti no kopējās Eiropas situācijas. EMCDDA dati liecina, ka Latvijā, līdzīgi kā Skandināvijas valstīs, visvairāk izplatītas ir sintētiskās narkotikas - amfetamīns, bet mazāk - heroīns. Kopumā Eiropā ir 1,2 – 2,1 miljoni narkotiku lietotāji, no tiem 0,8 līdz 1,3 miljoni, iespējams, lieto injicējamās narkotikas, pausts EMCDDA ikgadējā 2005.gada ziņojumā par situāciju narkomānijas jomā Eiropā (http://annualreport.emcdda.eu.int/lv/page094-lv.html).

Raksturīga pēdējo gadu tendence Eiropā ir kombinēto narkotiku lietošana, kā arī narkotiku lietošana kopā ar alkoholu un medikamentiem – lielākā daļa cilvēku, kas Eiropā ārstējas no narkotiku atkarības, ir lietojuši vairākas vielas vienlaikus. Tāpat bažas rada fakts, ka narkotikas izmēģina aizvien vairāk jaunieši, un Eiropa vēl joprojām ir lielākais simulantu tirgus, pausts EMCDDA ziņojumā.

Valsts policija informē, ka 2005.gadā Latvijā nav iezīmējušās jaunas būtiskas tendences narkotiku nelegālās aprites jomā. Kopš 2002.gada joprojām ievērojamu vietu Latvijas tirgū ieņem sintētiskās narkotikas - amfetamīna tipa stimulanti. Galvenais kritērijs šo narkotiku izplatībai Latvijā ir zemās cenas un vairumtirgotāju lielāka peļņa. Mazāk tiek izplatīts heroīns. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu nedaudz samazinājusies ekstazī tablešu vairumtirdzniecības cena, tai pat laikā cena uz heroīnu ir pieaugusi, turklāt narkotiku realizācijas jomā ir vērojama lielāka konspirācija un piesardzība.

2005.gada 9 mēnešos Latvijā atklāti 877 ar narkotikām saistīti noziedzīgie nodarījumi, kas ir par 63 vai 7,7 % vairāk nekā 2004.gada 9 mēnešos. 2005.gada 9 mēnešos narkotiku reibumā izdarīts 481 noziedzīgs nodarījums (salīdzinot ar 2004. gada attiecīgo periodu par 86 mazāk), tai skaitā - 27 (par 54 mazāk) izdarījuši nepilngadīgie. Par noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar narkotisko un psihotropo vielu nelegālo apriti 516 (par 59 mazāk) gadījumos personas sauktas pie kriminālatbildības. 406 personas (par 46 mazāk) sauktas pie atbildības par dažādiem narkotiku reibumā izdarītiem noziegumiem.

2005.gada 9 mēnešos palielinājies no nelegālās aprites izņemtā amfetamīna, ekstazī, LSD, marihuānas un hašiša daudzums. Pirmajā pusgadā no nelegālās aprites tika izņemts arī liels daudzums (180040 gab.) efedrīnu saturošo tablešu. Samazinājies izņemtā efedrīna un heroīna daudzums. Šogad Latvijā atklātas divas narkotisko vielu ražotnes.

Jau vēstīts, ka EMCDDA amatpersonas Latvijā ieradās Baltijas valstu apmeklējuma ietvaros. Pirms ierašanās Latvijā delegācija iepazinās ar situāciju Lietuvā, bet pēc tam dosies uz Igauniju.

Informācija par EMCDDA atrodama centra oficiālajā mājas lapā: http://www.emcdda.eu.int/.


Atpakaļ