gerbonis Latvijas Republikas Iekšlietu Ministrija

Uzklausa ziņojumu par situāciju narkotiku apkarošanā

2007.gada pirmajā pusgadā palielinājusies tiesībsargājošo institūciju aktivitāte narkotisko un psihotropo vielu apkarošanas jomā un tā rezultātā ievērojami – par gandrīz 70% - pieaudzis ar narkotikām saistīto reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits.
2007.gada pirmajā pusgadā palielinājusies tiesībsargājošo institūciju aktivitāte narkotisko un psihotropo vielu apkarošanas jomā un tā rezultātā ievērojami – par gandrīz 70% - pieaudzis ar narkotikām saistīto reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits.

Šādu informāciju šodien, 24.jūlijā, Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomei sniedza Valsts policijas Narkotiku apkarošanas biroja (NAB) vadītājs, Padomes loceklis Kārlis Dombrovskis.

Viņš informēja, ka ar narkotikām saistīto reģistrēto noziegumu skaits 2007.gadā pieaudzis par 68,9% salīdzinot ar 2006.gada pirmo pusgadu un par 18,7% salīdzinot ar 2005.gada pirmo pusgadu.

Ievērojami palielinājies arī narkotisko un psihotropo vielu izņemšanu skaits un atsevišķu izņemto narkotisko vielu daudzums. Šāda tendence novērojama saistībā ar tādām narkotiskajām un psihotropajām vielām kā heroīns, marihuāna, kokaīns un MDMA saturošās (ekstazī) tabletes.

Kopā Latvijā šī gada pirmajā pusgadā reģistrēti 679 ar narkotisko un psihotropo vielu nelegālo apriti saistīti noziegumi, kas ir par 68,4% vairāk, nekā pagājušā gada pirmajā pusgadā. Lielākā daļa noziegumu joprojām reģistrēti Rīgā un lielākajās pilsētās. Neviens ar narkotisko un psihotropo līdzekļu nelegālo apriti saistīts noziegums šogad nav reģistrēts Gulbenes un Limbažu rajonā.

No atklāto noziegumu skaita 28,2% ir saistīti ar narkotisko un psihotropo vielu realizāciju, 33,2% - ar šo vielu iegādāšanos un glabāšanu un 36,6% - ar iegādāšanos un glabāšanu nelielos apmēros vai atkārtotu lietošanu bez ārsta nozīmējuma. Pirmajā pusgadā 359 personas sauktas pie kriminālatbildības, lielākā daļa no tām - vecumā no 21 līdz 30 gadiem.

Pateicoties Valsts policijas un medicīnas darbinieku kopīgajiem reidiem naktsklubos un masu pasākumos šogad gandrīz divas reizes pieaudzis arī personu skaits, kurām konstatēts narkotisko vielu reibuma stāvoklis. Pārsvarā konstatēta amfetamīnu un cannabis, kā arī vairāku narkotisko vielu vienlaicīga lietošana.

Par dažādiem citiem noziegumiem (miesas bojājumu nodarīšana, huligānisms, laupīšanas, zādzības u.c.), kas izdarīti narkotiku reibumā, pie kriminālatbildības šā gada pirmajā pusgadā sauktas 318 personas  - par 244 vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā laika posmā. Šī gada sešos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmo pusgadu par 24,1% palielinājies aizturēto skaits, kas narkotisko vai psihotropo vielu reibumā vadījuši transporta līdzekļus.

Padomes sēdē piedalījās Padomes locekļi iekšlietu ministrs Ivars Godmanis, izglītības un zinātnes ministre Baiba Rivža, labklājības ministre Dagnija Staķe, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs, bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks, veselības ministrs Vinets Veldre, Nacionālo Bruņoto spēku Apvienotā Štāba komandieris Andis Dilāns, Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktors Juris Bundulis, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 3.biroja priekšnieks Kārlis Dombrovskis un Latvijas Policijas akadēmijas prorektors Pāvils Kundziņš, kā arī pieaicinātie pārstāvji no Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības biroja, Rīgas Domes Atkarību profilakses centra un citām iestādēm.

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padome ir no citām politiskās koordinācijas veidojumiem neatkarīga institūcija, kuras uzdevumos ietilpst koordinēt valsts un pašvaldību institūciju, kā arī to pakļautībā un pārraudzībā esošo iestāžu un citu publisko un privāto tiesību subjektu darbību narkotisko un psihotropo vielu un prekursoru legālās un nelegālās aprites kontrolē un narkomānijas novēršanā un apkarošanā.


Sagatavoja:
Laura Karnīte
Preses un sabiedrisko attiecību departamenta
direktores vietniece, Preses centra vadītāja
Tālr. 7219175
Mob. 29165007
laura.karnite@iem.gov.lv


Atpakaļ