Aicinām pievērst uzmanību mīksto mēbeļu sastāvam un lietošanai

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina, iegādājoties mīkstās mēbeles, pievērst uzmanību to ķīmiskajam sastāvam, bet lietošanā sevišķi rūpēties par ugunsdrošību, jo mēbeļu polsterējums degot izdala cilvēka dzīvībai un veselībai īpaši bīstamas vielas.


Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina, iegādājoties mīkstās mēbeles, pievērst uzmanību to ķīmiskajam sastāvam, bet lietošanā sevišķi rūpēties par ugunsdrošību, jo mēbeļu polsterējums degot izdala cilvēka dzīvībai un veselībai īpaši bīstamas vielas.

Statistika liecina, ka 45 līdz 50% ugunsgrēkos bojāgājušie miruši nevis no fiziskiem apdegumiem, bet gan no saindēšanās ar toksiskiem produktiem, kas rodas, sadegot dažādiem sintētiskiem materiāliem, kuri plaši sastopami ikviena cilvēka sadzīvē. No ugunsgrēkos dzīvojamā sektorā bojā gājušajiem 65% nosmakuši dūmos vai sadeguši tieši guļamistabās.

Visbīstamākais un visizplatītākais sintētiskais materiāls mūsu mājokļos ir poliuretāns, kas atrodams visās mūsdienu mīkstajās mēbelēs. Poliuretāna degšanas produkti ir vistoksiskākie no sadzīvē pieejamiem polimēriem, jo tam degot, izdalās ciānūdeņražskābe (zilskābe). Pietiek ar tās īslaicīgu koncentrāciju ieelpojamajā gaisā 0,02%, lai izsauktu cilvēka nāvi.

Putu poliuretāns kopš 1952.gada ir pazīstams gan kā klasiskais porolons, gan kā simtiem dažādi modificēti modernie mīkstie materiāli gan mēbelēs, gan rotaļlietās. Savukārt cietais putu poliuretāns plaši tiek lietots celtniecībā kā siltumizolācijas materiāls, piemēram, pildīts aerosola veidā, tas kļuvis neaizvietojams, montējot ailās logus un durvis.

Otrs bīstamākais plaši sadzīvē lietotais sintētiskais materiāls ir polivinilhlorīds (PVC), ko lieto kā elektrisko vadu izolācijas, grīdas segumu (sintētisko linoleju) materiālu, bet pēdējā laikā arī logu rāmju izgatavošanā. Sadegot polivinilhlorīdam, izdalās hlorūdeņradis - ļoti kodīga viela, ko ieelpojot, sākas elpošanas spazmas un cilvēks var nosmakt. Hlorūdeņradim sasniedzot koncentrāciju gaisā virs 0,05%, cilvēks iet bojā.

Tā kā šīs abas bīstamās sintētiskās vielas ir plaši sastopamas ikvienā mājoklī un sabiedriskā vietā, bet mazāk bīstamie aizvietotāji pagaidām nespēj ar tām konkurēt, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina pievērst īpašu uzmanību ugunsdrošībai šādus materiālus saturošu priekšmetu tuvumā.

Nenovietojiet mīksto mēbeļu tuvumā sildelementus un apgaismes ķermeņus - krāsnis, kamīnus, sildītājus, lampas, aizdegtas sveces! Nesmēķējiet gultā – neuzmanīgas smēķēšanas dēļ šogad miruši jau 44 cilvēki - ceturtā daļa no visiem šogad bojā gājušajiem. Uzstādiet mājās dūmu detektorus, jo miegā cilvēka oža pavājinās, tāpēc tikai dūmu detektors spēs jūs pamodināt, ja mājoklī sāks krāties gruzdoša dīvāna dūmi!

 

2007. gada 27. novembris


Atpakaļ