gerbonis Latvijas Republikas Iekšlietu Ministrija

Sāk kampaņu pret kūlas dedzināšanu „Nededzini savu zemi!”

Aicinot iedzīvotājus rūpēties par teritoriju sakopšanu un būt atbildīgiem pret apkārtējo vidi, iekšlietu ministrs Mareks Segliņš, zemkopības ministrs Mārtiņš Roze un vides ministrs Raimonds Vējonis šodien, 19.martā atklāja informatīvo kampaņu pret kūlas dedzināšanu „Nededzini savu zemi!”.
Aicinot iedzīvotājus rūpēties par teritoriju sakopšanu un būt atbildīgiem pret apkārtējo vidi, iekšlietu ministrs Mareks Segliņš, zemkopības ministrs Mārtiņš Roze un vides ministrs Raimonds Vējonis šodien, 19.martā atklāja informatīvo kampaņu pret kūlas dedzināšanu „Nededzini savu zemi!”.

Kampaņas atklāšanas preses konferencē ministri uzsvēra, ka pērnās zāles dedzināšana ne vien rada materiālus zaudējumus un ir bīstama cilvēku veselībai un dzīvībai, bet arī nodara nelabojamu ļaunumu apkārtējai videi, samazinot bioloģisko daudzveidību un piesārņojot gaisu.

Galvenais masveida kūlas degšanas iemesls ir nesakoptas teritorijas, tāpēc trīs ministri ir parakstījuši aicinājumu Latvijas pašvaldību vadītājiem rūpēties par pašvaldību zemju sakopšanu un zāles nopļaušanu rudenī, kā arī sniegt atbalstu tiem iedzīvotājiem, kas pašu spēkiem to nevar izdarīt. 

Ministri bija vienisprātis, ka kontrolēta kūlas dedzināšana, kas dažkārt tiek minēta kā viens no veidiem kūlas ugunsgrēku skaita samazināšanai, var būt izmantojama tikai atsevišķu biotopu aizsardzībai. „Kontrolēta kūlas dedzināšana nevar būt apsaimniekošanas metode,” norādīja vides ministrs Raimonds Vējonis, uzsverot, ka pērnās zāles ugunsgrēki nodara ļaunumu apkārtējai videi ne vien tāpēc, ka iet bojā dzīvas būtnes un augi, bet arī tāpēc, ka, degot kūlai, veidojas kaitīgi izmeši, kas nokļūst gaisā.

„Zemkopības ministrija, tāpat kā Iekšlietu un Vides ministrijas, neatbalstīs slinku saimniekošanu,” sacīja zemkopības ministrs Mārtiņš Roze, atgādinot, ka īpašniekiem, kuru teritorijās konstatēta kūlas degšana, par 10% samazina Eiropas Savienības atbalsta maksājumus. Veiksmīgi sadarbojoties Lauku atbalsta dienestam un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, pērn 334 saimniekiem, kuru īpašumos degusi kūla, samazināti atbalsta maksājumi 45 tūkstošu latu apmērā. Savukārt rūpīgiem saimniekiem ir iespējams saņemt gan valsts, gan Eiropas finanšu palīdzību zemju apsaimniekošanai, uzsvēra zemkopības ministrs.

Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš norādīja, ka glābēji katru gadu tērē desmitiem tūkstošu latu šo "bezjēdzīgo ugunsgrēku" dzēšanai, lai gan šos resursus daudz lietderīgāk būtu izlietot, glābjot cilvēku dzīvības nelaimes gadījumos un nopietnos ugunsgrēkos. Ministrs uzsvēra – ja kampaņas rezultātā samazināsies kūlas ugunsgrēku skaits, tajā ieguldītie līdzekļi atmaksāsies desmitkārt.

M.Segliņš arī uzsvēra, ka Valsts policija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests jau pērn veiksmīgi sadarbojās, lai sodītu gan dedzinātājus, gan tos, kas rada labvēlīgus apstākļus liesmu izplatībai. šogad sadarbība turpināsies un paplašināsies, iesaistot arī pašvaldības policiju.

Jau vēstīts, ka kampaņa „Nededzini savu zemi!” šogad tiks īstenota divos etapos – pavasarī, vēršoties pret kūlas dedzinātājiem un izglītojot sabiedrību par pērnās zāles dedzināšanas nodarīto postu, un rudenī, veicinot vides sakopšanu.

No marta līdz maija beigām kampaņas ietvaros tiks īstenotas informatīvas un izglītojošas aktivitātes, turpinot iepriekšējos gados uzsākto darbu sabiedrības, īpaši bērnu un jauniešu izglītošanā. Vides ministrijas valsts SIA „Vides projekti” ar Latvijas Vides aizsardzības fonda un apdrošināšanas akciju sabiedrības „If Latvia” finansiālo atbalstu skolās izrādīs priekšnesumu „Kāpēc raudāja stārķis”, kas pērn guva lielu bērnu atsaucību. Tā ir īpaša mākslinieku apvienības „Mazā Ģilde” sagatavota izrāde stāstījuma un dziesmu formā, ko papildina attēlu galerija, kurā redzami 2006.gada zīmējumu konkursam iesniegtie skolēnu darbi par kūlas dedzināšanas nodarīto postu. Izrādi plānots demonstrēt 45 skolās.

Valsts SIA „Vides projekti” sadarbībā ar portālu TVNET un izdevniecību „Laba” rīkos arī skolu avīžu reportāžu konkursu skolēniem. Konkursa mērķis ir aicināt bērnus un jauniešus diskutēt par kūlas dedzināšanas problēmu publiskajā telpā. Labākie bērnu darbi tiks publicēti portāla TVNET sadaļā „Zaļā zeme”, valsts SIA „Vides projekti” mājas lapā un izdevniecības „Laba” jauniešu izdevumos.

Kampaņas ietvaros, tāpat kā iepriekšējos gados, ar AS „Pasažieru vilciens” un Izglītības un satura eksaminācijas centra atbalstu tiks izplatīti izglītojoši plakāti, kuru izgatavošanai izmantoti 2006.gada bērnu zīmējumu konkursa uzvarētāju darbi. Arī laikrakstos un internetā tiks publicēti informatīvi materiāli pret kūlas dedzināšanu.

Savukārt Latvijas televīzija un reģionālās televīzijas demonstrēs videoklipus „Vai jūs gribat, lai bērni sadeg?”, bet Latvijas radio, radio „Skonto” un radio SWH atskaņos audioklipu par kūlas dedzināšanas nodarīto postu.

Kampaņu organizē un īsteno Iekšlietu ministrija, Vides ministrija, Satiksmes ministrija, Zemkopības ministrija, VAS „Latvijas Dzelzceļš”, AS „Pasažieru vilciens”, valsts SIA „Vides projekti”, AS „Latvijas valsts meži” un AAS „If Latvia”, bet to informatīvi atbalsta Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, SIA „Reģionālā Prese Diena” un laikraksts „Latvijas Avīze”.

Sagatavoja:
Laura Karnīte
Preses un sabiedrisko attiecību departamenta
Preses centra vadītāja
Tālr. 7219176
Mob.tālr.: 29165007
laura.karnite@iem.gov.lv

Atpakaļ