gerbonis Latvijas Republikas Iekšlietu Ministrija

Vienojas par Valsts policijas un Zemessardzes sadarbību

Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš un aizsardzības ministrs Vinets Veldre šodien, 22.novembrī vienojās par nepieciešamību plašāk iesaistīt Zemessardzes resursus sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, noziedzības novēršanā un profilaksē.

Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš un aizsardzības ministrs Vinets Veldre šodien, 22.novembrī vienojās par nepieciešamību plašāk iesaistīt Zemessardzes resursus sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, noziedzības novēršanā un profilaksē.

Ministri vienojās mēneša laikā izstrādāt abu struktūru sadarbības ietvaru, paredzot, kādos gadījums un kādu funkciju veikšanai būs iespējams piesaistīt zemessargus policejisko uzdevumu veikšanai. Tāpat mēneša laikā tiks izvērtēts, vai un kādas izmaiņas nepieciešams veikt normatīvajos aktos. Kā tikšanās laikā uzsvēra Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Juris Dalbiņš, „ir jānosaka precīzs tiesību rāmis, kad un kādā apjomā Zemessardze iesaistās policejisko funkciju veikšanā”.

Sarunā abas puses uzsvēra, ka tiem zemessargiem, kas tiks piesaistīti policijas uzdevumu veikšanai, pirms tam nepieciešams veikt īpašas apmācības, lai nodrošinātu viņu profesionālu un kvalificētu darbu. Apmācības varētu veikt Valsts policijas koledža un to satura projekts tiks sagatavots līdz šā gada beigām. Vienlaikus Aizsardzības ministrija veiks zemessargu aptauju, lai noskaidrotu, kuri no viņiem būtu gatavi iesaistīties policijas darbā.

Amatpersonas uzsvēra, ka policijas un Zemessardzes sadarbība sabiedriskās kārtības nodrošināšanā notiek arī šobrīd, taču tā kļūtu efektīvāka, ja tiktu institucionalizēta un koordinēta.

Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš norādīja, ka Zemessardzes aktīvāka iesaistīšana sabiedriskās kārtības nodrošināšanā un noziedzības novēršanā būtu būtisks atbalsta mehānisms, it īpaši lauku rajonos, situācijā, kad pieaug noziedzības līmenis, bet policistu skaits tiek samazināts. „Esmu pārliecināts, ka Zemessardzē dien cilvēki ar augstu morālo stāju, kas brīvprātīgi un bez atlīdzības ir gatavi un vēlas palīdzēt Latvijas iedzīvotājiem,” sacīja M.Segliņš.

Aizsardzības ministrs V.Veldre uzskata, ka šādai sadarbībai būtu arī nozīmīgs profilaktisks efekts cīņā ar noziedzību. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka atbalsta sniegšana policijai būtu uzticama tikai tiem zemessargiem, kas to patiešām vēlas un ir izgājuši īpašas apmācības.

Zemessardzes komandieris pulkvedis Juris Zeibārts atzina, ka jau tagad daudzi zemessargi izrāda interesi sadarboties ar policiju. Arī viņš uzsvēra apmācību nozīmi, norādot, ka zemessargiem pirms iesaistīšanās policijas darbā nepieciešams apgūt gan šī darba specifiku, gan mācīties strādāt ar cilvēkiem.

Latvijas Republikas Zemessardze ir brīvprātīgs militarizēts sabiedrības pašaizsardzības formējums, kuras mērķis ir iesaistīt Latvijas Republikas pilsoņus valsts teritorijas un sabiedrības aizsardzībā. Zemessardze ir Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa un regulāro spēku rezerve.

Zemessardzē dien 595 profesionālā militārā dienesta karavīri un 10 406 ārrindas zemessargi, kas savus dienesta pienākumus pilda no pamatdarba brīvajā laikā.


Sagatavoja:

Laura Karnīte
Iekšlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību departamenta
Preses centra vadītāja
Tālr. 67219213
Mob.tālr.: 29165007
laura.karnite@iem.gov.lv
Čiekurkalna 1.līnija 1, k-2, Rīga. LV 1026
 


Atpakaļ