Nosaka vienotu speclīdzekļu lietošanas kārtības regulējumu

03.03.2009

Ministru kabinets (MK), šodien, 3.martā izskatīja Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavoto MK noteikumu projektu "Noteikumi par speciālo līdzekļu veidiem un kārtību, kādā tos lieto Valsts policijas, Drošības policijas, pašvaldības policijas darbinieki un robežsargi". Noteikumu izstrādes nepieciešamība paredzēta Robežsardzes likumā un likumā par policiju. Sagatavotais projekts noteiks vienotu regulējumu attiecībā uz speclīdzekļu lietošanas kārtību visiem IeM padotības dienestiem un pašvaldības policijai. Projektā noteikts kādus speclīdzekļus atļauts lietot katram konkrētajam tiesībaizsardzības dienestu darbiniekiem.


Tā, piemēram, pašvaldības policijas darbinieki tiesīgi pielietot sasiešanas līdzekļus, roku dzelžus, stekus, elektrošoka ierīces un gāzes baloniņus. Pārējiem dienestiem, ņemot vērā to normatīvajos aktos noteiktās funkcijas, paredzēts plašāks speciālo līdzekļu loks, kuras tās tiesīgas pielietot.

Kairinošu vai paralizējošu vielu izsmidzināšanas vai izšaušanas ierīces paredzēts izmantot tikai Valsts policijas, Drošības policijas darbiniekiem un robežsargiem. Šīs ierīces pašas satur gatavā veidā un var izšaut vai izsmidzināt vai savas darbības rezultātā var ģenerēt un izšaut vai izsmidzināt lielu apjomu kairinošu vielu, lai dezorientētu personu vai personu grupu un panāktu pretlikumīgās rīcības pārtraukšanu.

Personu kustību ierobežojošus līdzekļus paredzēts izmantot tikai Valsts policijas un Drošības policijas darbiniekiem. Personu kustību ierobežojošie līdzekļi ir no speciālām ierīcēm izšaujami tīkli, virves, līmējošas vielas, putas, kuras lieto, lai apgrūtinātu personas vai personu grupas kustības un pārvietošanos.

Mareks Matisons

Iekšlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks,
tel.67219213, 28698184, mareks.matisons@iem.gov.lv


Atpakaļ