Policijas darbības kļūs pārskatāmākas sabiedrībai

02.04.2009

Iekšlietu ministrija šodien, 2.aprīlī, pieteica izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē grozījumus Likumā "Par policiju", kas paredz gan tiesības, ko policijas iestādes var izmantot resoriskās pārbaudes veikšanā, gan arī uzdevumu informēt par pārbaudes gaitu personas, uz kuru sniegtās informācijas pamata šī pārbaude ir sākta.


Policija cer, ka ar šādu grozījumu palīdzību izdosies padarīt sabiedrībai izprotamāku kārtības sargātāju rīcību un mazināsies nepamatotu sūdzību skaits.

Līdz šim policijas darbību vistiešāk regulējošā likumā nav bijušas minētas daudzas no elementārajām kārtības sargu tiesībām, piemēram, apsekot telpas ar īpašnieka piekrišanu vai pieprasīt informāciju no juridiskām un fiziskām personām, līdz ar to policijas darba organizācija sabiedrībai bieži vien bijusi ļoti neskaidra, radījusi neizpratni un nepamatotas sūdzības par policijas faktisko rīcību. Tāpat resoriskās pārbaudes un tās norises skaidrs definējums atvieglos arī pašu policistu ikdienu, ļaujot izvairīties no daudzo saistīto likumu dažādiem skaidrojumiem un savu pilnvaru pārsniegšanu, tos īstenojot.
 
Likumprojekts paredz arī izmaiņas, kas ļaus sekmīgāk izmeklēt un novērst dažādus pārkāpumus vai meklēt personas. Turpmāk policijas darbiniekam būs iespējams iegūt pirkstu nospiedumus un citus personas identificēšanai nepieciešamos datus ne tikai no apcietinātām un apsūdzētām personām, kā tas bija līdz šim, bet arī no aizturētajiem un aizdomās turētajiem. Policija norāda, ka izmaiņas likumā dotu iespēju kārtības sargātājiem uzkrāt datus par redzeslokā nonākušajām personām informācijas sistēmā, kas palīdzētu citu likumpārkāpumu novēršanā.
 
Resoriskā pārbaude ir valsts iestādes un tās amatpersonu veikta pārbaude par iespējamu likuma pārkāpumu, kurā vēl nav saskatāmas pietiekamas pazīmes kriminālprocesa ierosināšanai vai administratīvās lietvedības uzsākšanai.
 
Grozījumi vēl jāpieņem valdībā un Saeimā.
 
Dace Ūdre
 
Iekšlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja,
tel.67219363, 26425173,
dace.udre@iem.gov.lv

Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ