Paātrinātā kārtībā kontrolēto vielu sarakstu papildinās ar jaunām psihotropām vielām

09.04.2009

Šodien, 9.aprīlī, notikušajā Ministru prezidenta vadītās Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sēdē izlemts paātrinātā kārtībā virzīt jautājumu par Latvijā kontrolējamo narkotisko, psihotropo vielu un prekursoru sarakstu papildināšanu ar pagaidām neaizliegtajām jaunajām atkarību izraisošajām vielām, kas pazīstamas ar nosaukumiem Salvija, Kratom, Spice u.c.


 

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sēdē Iekšlietu ministrijas (IeM) un Valsts policijas pārstāvji informēja citus ar psihotropo vielu izplatības mazināšanu saistītos dienestus, ka darbs pie jaunatklāto atkarību izraisošo vielu iekļaušanas speciālajos sarakstos ir aizsākts jau pagājušā gada septembrī, taču dažādu birokrātisku iemeslu dēļ šis jautājums līdz Ministru kabinetam izskatīšanai tā arī nav nonācis. Jau pērn šajā saistībā tika organizēta atbildīgo dienestu sanāksme, pēc kuras Veselības ministrija sagatavoja nepieciešamos grozījumus likumdošanā, taču tālāk izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē tie netika virzīti, aizbildinoties ar nepieciešamību tos vispirms saskaņot ar atbildīgajām Eiropas Savienības institūcijām.

Pēc Veselības ministrijas un Ekonomikas ministrijas rosinājuma pašlaik šī jautājuma izskatīšana Valsts sekretāru sanāksmē ir atlikta līdz 18.jūnijam, tādējādi atkarību izraisošo vielu iekļaušana speciālajos sarakstos būtu aizkavējusies par vairāk nekā deviņiem mēnešiem. Lai to nepieļautu, Padomes priekšsēdētājs Ministru prezidents V.Dombrovskis uzdeva Veselības ministrijai negaidīt Eiropas Savienības institūciju formālo piekrišanu, bet nekavējoties uz Ministru kabinetu virzīt jautājumu par šo vielu iekļaušanu kontrolējamo vielu sarakstos.

IeM un Valsts policijas pārstāvji šodien notikušajā sanāksmē norādīja, ka kontrolējamo vielu sarakstos iekļaujamās vielas, to skaitā arī Salvia divinorum un Salvinorum A, gūst aizvien lielāku popularitāti sevišķi jauniešu vidū un kļūst aizvien plašāk pieejamas. „Jo vēlāk tās tiks iekļautas kontrolējamo vielu sarakstos, jo lielāks kaitējums tiks nodarīts sabiedrības veselībai, bet to plašā izplatība vēlāk tikai apgrūtinās kārtību sargājošo institūciju darbu narkomānijas mazināšanā,” norādīja padomes sekretārs Jānis Bekmanis IeM Plānošanas koordinācijas un kontroles departamenta direktora vietnieks.

Tiesībaizsardzības institūciju rīcībā pērn nonāca informācija, ka tirdzniecībā interneta portālos un dažos veikalos pieejamas jaunas atkarību izraisošas vielas un to maisījumi, kas tautā pazīstami kā Salvija, Kratom, Spice u.c., taču kontrolējamo vielu sarakstos tās joprojām nav iekļautas, līdz ar to ne policija, ne muita nevar apkarot šo vielu izplatīšanu un lietošanu. Pat pirms dažām dienām, ieguldot būtiskus Valsts policijas personāla, laika un darba resursus, tika atklāta nozīmīga šādu vielu daudzuma nokļūšana Latvijas tirgū, taču likumīgu instrumentu vērsties pret šādiem darboņiem tiesībsargiem nav.

Latvijā aizliegto un kontrolēto vielu apriti nosaka Ministru kabineta 2005.gada 8.novembra noteikumi Nr.847 „Par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem”.


Iekšlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr.: 67219363, Mob.tālr.: 26425373, dace.udre@iem.gov.lv
Čiekurkalna 1.līnija 1, k-2, Rīga. LV 1026


 

 

 

 

 


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ