Par Latvijas delegācijas vizīti ASV

Lai iepazītos ar ASV civilās aizsardzības, civilmilitarās sadarbības un krīžu vadības sistēmu, programmas „Partnerattiecības mieram” ietvaros laikā no 16. līdz 24. aprīlim Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) uzturējās Latvijas delegācija Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāra Daiņa Turlā vadībā.


Lai iepazītos ar ASV civilās aizsardzības, civilmilitarās sadarbības un krīžu vadības sistēmu, programmas „Partnerattiecības mieram” ietvaros laikā no 16. līdz

 

Vizītes mērķis bija pieredzes apmaiņa civilās aizsardzības jomā un tās laikā Latvijas speciālisti iepazinās ar ASV divlīmeņu civilās aizsardzības, civilmilitarās sadarbības un krīžu vadības sistēmu. Tāpat tika uzsākta sagatavošanās šā gada augustā Latvijā paredzētajām plašajām starptautiskajām civilās aizsardzības un katastrofu seku likvidācijas mācībām, ko vadīs ASV speciālisti. Jūnijā Latvijā notiks šo mācību plānošanas sesija.

 

Štatu līmenī delegācija iepazinās ar ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Krasta apsardzes dienesta un katastrofu medicīnas dienesta darbu Ņūhempšīras štatā, kā arī štata valdības un parlamenta lomu civilajā aizsardzībā un iedzīvotāju drošības nodrošināšanā.

 

IeM parlamentārais sekretārs D.Turlais vizītes ietvaros tikās ar Ņūhempšīras štata gubernatoru, kā arī teica uzrunu štata parlamentam, ko tiešraidē translēja Ņūhempšīras televīzija. Uzrunā viņš norādīja, ka Latvija drīzumā atzīmēs neatkarības atjaunošanas 15.gadadienu un šajos 15 gados Latvija ar neapšaubāmu ASV atbalstu ir politiski un ekonomiski attīstījusies, kļūstot par pilntiesīgu Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti. „Šajos gados ir ievēlēti astoņi parlamenti, mainījušās desmitiem valdības, četras reizes pārvēlēts valsts prezidents, bet nekad nav mainījušās valsts ārpolitikas prioritātes un mērķi – ES un NATO,” sacīja D.Turlais.

 

Viņš arī uzsvēra, cik simboliski un zīmīgi ir tas, ka ASV prezidenti Latvijā ierodas mūsu valstij nozīmīgos brīžos – Bils Klintons Latvijā viesojās un apliecināja ASV atbalstu mūsu valsts centieniem 1994.gadā, kad Latvija bija sekmīgi pabeigusi sarunas ar Krieviju par Krievijas armijas izvešanu. „Šogad, valsts neatkarības 15.gadadienā, ASV prezidenta Džordža Buša vizīte iezīmē jau pavisam citu Latvijas statusu un konkrētu vietu globālajā pasaules politikā, kā arī apliecina šī reģiona nozīmi pasaules apritē,” pauda D.Turlais.

 

Parlamentārais sekretārs arī uzsvēra, ka bez ASV atbalsta Latvijas ceļš uz ES un NATO būtu daudz ilgāks un grūtāks. „Tādēļ Latvijas līdzdalība starptautiskajās organizācijās ir mums ļoti svarīga, bet divpusējās Latvijas un ASV attiecības ieņem īpašu vietu,” sacīja D.Turlais.

 

D.Turlā runu Ņūhempšīras parlamentārieši uzņēma ar piecu minūšu ilgām ovācijām runas noslēgumā.

 

Savukārt ar civilās aizsardzības jautājumu risinājumu federālajā līmenī Latvijas delegācija iepazinās Vašingtonā, kur ASV Valsts departamentā tikās ar ASV Nacionālās gvardes un Inženieru dienesta vadību, kā arī piedalījās pieņemšanā Kapitolijā un ASV Kongresā. Latvijas delegāti iepazinās ar federālā drošības budžeta veidošanas principiem, kā arī sadarbības ar štatu valdībām mehānismu civilās aizsardzības prevencijas pasākumu organizēšanā un krīžu un avārijas seku likvidēšanā.

 

ASV profesionālo dienestu pārstāvji, ar kuriem tikās Latvijas delegācija, augstu novērtēja Latvijas speciālistu profesionalitāti un erudīciju.


Atpakaļ