Par Iekšlietu ministrijas kompleksa Gaujas ielā būvniecības uzsākšanu

Foto: PSAD

Uzsākot jaunā Iekšlietu ministrijas (IeM) administratīvo ēku kompleksa būvniecību, 21. jūlijā, Rīgā, Gaujas ielā 15, iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons ēkas pamatos iemūrēja kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.


Foto: PSAD

Uzsākot jaunā

 

„Šis iekšlietu sistēmai ir nozīmīgākais būvniecības projekts kopš neatkarības atjaunošanas. Tas beidzot ļaus policistiem atstāt tā saucamo „Stūra māju” – nebīšos šī vārda - graustu, kas, tehniski un morāli novecojis, gadiem ilgi apkaunoja ne vien policiju, bet visu valsti. Šodien mēs droši varam teikt, ka ir izlabota iepriekšējās valdības tuvredzīgo un populistisko lēmumu radītā kļūda,” norādīja Ē.Jēkabsons.

 

Ministrs arī pateicās valdībai par sniegto atbalstu projekta īstenošanai un pauda cerību, ka tas ir tikai pirmais solis ceļā uz normālu darba un sadzīves apstākļu nodrošināšanu iekšlietu sistēmā strādājošajiem.

 

Savukārt Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs A.Marhelis sacīja, ka „mēs līdzīgi kā bērni, kas tic pasakām, jau kopš 1999.gada, kad no „Stūra mājas” (Valsts policijas pašreizējās ēkas Brīvības ielā 61) nokrita pirmais apmetuma gabals, cerējām un gaidījām šo jauno māju”. Viņš novēlēja veiksmi celtniekiem, lai tos vairs netraucētu nekādas ”vētras” un darbs veiktos raiti.

 

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Juris Dalbiņš pauda gandarījumu, ka ir beidzot sagaidīts brīdis, kad sākta šī vērienīgā projekta īstenošana. Viņš uzsvēra, ka valsts iekšējā drošība ir joma, kurā jāinvestē līdzekļus, risinot gan iekšlietu sistēmas materiāltehniskās, gan atalgojuma problēmas.

 

Pēc svinīgajām uzrunām iekšlietu ministrs kopā ar iekšlietu sistēmas veterānu, ģenerāli Aloīzu Visvaldi Blonski ēkas pamatos iemūrēja vēstījumu nākamajām paaudzēm. Vēstījuma teksts sākas ar Rūdolfa Blaumaņa vārdiem „Mans zelts ir mana tauta, Mans gods ir viņas gods”. „Šeit, Latvijā, Rīgā, Gaujas ielā 15, 2005.gada 21.jūlijā svinīgi tiek likti pamati Iekšlietu ministrijas administratīvo ēku kompleksam. Ēku kompleksā atradīsies Valsts policija, Iekšlietu ministrijas centrālais aparāts, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs, Iekšlietu īpašumu valsts aģentūra, Medicīnas centrs un Iekšlietu ministrijas poliklīnika. Pasūtītājs un finansētājs – valsts akciju sabiedrība „Valsts nekustamie īpašumi”. Projekta autors un būvdarbu ģenerāluzņēmējs – SIA "Skonto būve",” tālāk teikts vēstījumā, kas noslēdzas ar iekšlietu ministra parakstu.

 

Kapsulā kopā ar vēstījumu tika ievietota arī Iekšlietu ministrijas piemiņas medaļa, viena lata monēta un laikraksta „Latvijas Vēstnesis” 21.jūlija numurs.

 

Jau ziņots, ka šis ir nozīmīgākais Iekšlietu ministrijas dienestu darbības nodrošināšanai paredzētais būvniecības projekts pēdējo gadu laikā. Projekta veiksmīga īstenošana beidzot ļaus policistiem atstāt katastrofālā stāvoklī esošo ēku Brīvības ielā 61, kas ir tehniski un morāli novecojusi un neatbilst policijas darba prasībām un specifikai.

 

Kompleksu IeM struktūrvienību vajadzībām paredzēts izbūvēt divās kārtās, pirmo kārtu nododot ekspluatācijā 2007.gadā. Projekta mērķis ir apvienot Iekšlietu ministrijas struktūrvienības vienā kompleksā, tādejādi radot nepieciešamos priekšnoteikumus maksimāli efektīvai struktūrvienību savstarpējai komunikācijai un darbības koordinācijai, kā arī ekonomiski risināt materiāli tehniskās apgādes, nepieciešamo inženiertehnisko resursu izmantošanas un iekšējās sadzīves (ēdināšanas, sporta, veselības) jautājumus.

 

Līgums ar SIA „Skonto būve” par kompleksa projektēšanu un būvniecību tika noslēgts 2002.gada rudenī. Diemžēl 2002.gada nogalē valdība apturēja šī līguma izpildi, jo uzskatīja, ka projekts ir neizdevīgs un pārāk dārgs. Tikai 2004.gada rudenī tika pieņemts lēmums projektu atsākt un valdība pilnībā atjaunoja līgumu, jo, izvērtējot visus tālākās rīcības variantus, bija skaidrs, ka pārējie risinājumi ir vēl neizdevīgāki un radīs zaudējumus valstij.

 

Ja nebūtu šī lēmuma, Valsts policija (VP) jau šogad būtu tikusi pie jaunām telpām. „Diemžēl līdz ar šo nepārdomāto lēmumu ir zaudēti divi gadi un naudas līdzekļi, jo pēdējo gadu laikā būvniecības izmaksas ir strauji pieaugušas, tāpēc aizvadītajā nedēļā valdība lēma par papildus 2,9 miljonu latu piešķiršanu projekta īstenošanai,” norāda iekšlietu ministrs.

 

IeM kompleksa būvniecības pirmajā kārtā paredzēts izbūvēt VP ēku un tehnisko bloku, iebūvēt iekšējos inženiertīklus, ārējos tīklus, iekārtot teritoriju un izveidot autostāvvietas. Uz jauno kompleksu 2007. gada pirmajā pusē pārcelsies VP vadība, štābs, VP dežūrdaļa, VP Personāla pārvalde, Izziņas pārvalde, Galvenā kārtības policijas pārvalde, Galvenā kriminālpolicijas pārvalde, Ekonomikas policijas birojs, Narkotiku apkarošanas birojs, Interpols, Eiropols un citas VP struktūrvienības.

 

Jaunajā kompleksā ir paredzētas gan plašas policistu darba telpas, gan speciāli Eiropas Savienības prasībām atbilstošs īslaicīgās aizturēšanas izolators.

 

Kopumā kompleksā 42 396 kvadrātmetru platībā tiks izbūvētas četras ēkas, kurās paredzēts izvietot IeM centrālo aparātu, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Informācijas centru, Iekšlietu īpašumu valsts aģentūru, Medicīnas centru un Iekšlietu ministrijas poliklīniku.

 

IeM administratīvo ēku kompleksa plānotās izmaksas ir 27,4 miljoni latu.


Atpakaļ