Par bijušā Ņujorkas mēra R. Džuliāni tikšanos ar Latvijas ugunsdzēsējiem

Šodien, 28. novembrī, bijušais Ņujorkas mērs Rūdolfs Džuliāni, apmeklēja Latvijas Ugunsdzēsības muzeju, kur tikās ar Iekšlietu ministrijas vadību, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Valsts policijas (VP) darbiniekiem. Kopā ar Džuliāni kungu oficiālajā vizītē piedalījās arī ASV vēstniece Latvijā Katrīna Toda- Beilija.
Šodien, 28. novembrī, bijušais Ņujorkas mērs Rūdolfs Džuliāni, apmeklēja Latvijas Ugunsdzēsības muzeju, kur tikās ar Iekšlietu ministrijas vadību, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Valsts policijas (VP) darbiniekiem. Kopā ar Džuliāni kungu oficiālajā vizītē piedalījās arī ASV vēstniece Latvijā Katrīna Toda- Beilija.

Augstos viesus rīta pusē sagaidīja iekšlietu ministrs Ivars Godmanis, Rīgas mērs Aivars Aksenoks, Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretārs Aivars Straume, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Ainars Pencis, kā arī Valsts policijas (VP) priekšnieka vietnieks Arvīds Marhels.

Uzrunājot bijušo Ņujorkas pilsētas mēru, iekšlietu ministrs I. Godmanis sacīja, ka viņam un visiem klātesošajiem ir gods iepazīties ar leģendāru cilvēku, kurš skaudrajās 11. septembra dienās uzņēmās milzu atbildības nastu, koordinēja visu atbildīgo dienestu darbu un pieņēma tūkstošiem lēmumu, lai glābtu cilvēku dzīvības. „Ar savu izšķirīgo rīcību un atbalstu ugunsdzēsējiem un policijai Džuliāni kungs ir kļuvis par Leģendāru mēru un cilvēciskuma simbolu ne tikai Amerikā, bet arī visā modernajā pasaulē”, norādīja I. Godmanis.

Savukārt Ņujorkas mērs, pateicoties par viesmīlīgo uzņemšanu, pieminēja savu radniecisko saistību ar ugunsdzēsēju un policijas profesijas pārstāvjiem. Proti, starp R. Džuliāni ģimenes locekļiem ir četri policisti un viens ugunsdzēsējs. Daļēji tas noteicis viņa profesionālo izvēli saistīt ar jurisprudenci. Jāpiemin, ka no 1994. gada līdz 2001. gadam R. Džuliāni ieņēma Ņujorkas mēra amatu un viņa valdīšanas laikā Ņujorkā ievērojami samazinājās noziedzības līmenis.

Klātesošajiem ierindas ugunsdzēsējiem, bijušais Ņujorkas mērs sacīja, ka tajos 11. septembra traģiskajos notikumos Ņujorkas ugunsdzēsēji izglāba ap 10 līdz 11 tūkstošu cilvēku dzīvības, jo rīkojās pašaizliedzīgi, nosvērti un drosmīgi. „Es uzskatu, ka Jūs esat tādi paši, kā ugunsdzēsēji un policisti Ņujorkā,” sacīja R. Džuliāni, piebilstot: „kad piemin ugunsdzēsējus Amerikas Savienotajās Valstīs, es zinu, ka runa varētu būt arī par Jums – Latvijas ugunsdzēsējiem. Jūs rīkotos ar tādu pašu atdevi!”

Bijušais Ņujorkas mērs Latvijas Ugunsdzēsības muzeja Slavas zālē parakstījās Viesu grāmatā. Tomēr īpašu uzmanību augstais viesis veltīja pastāvīgai ekspozīcijai, kas veltīta 11. septembra traģisko notikumu piemiņai. Viņš atzina, ka personīgi pazīst daudzas ģimenes, kuriem tuvinieki gāja bojā septembra baisajos notikumos, un solīja pastāstīt, ka arī Latvijā ir veltīta speciāla ekspozīcija Ņujorkas glābēju veikumam 2001. gada ASV dramatiskajās likteņa stundās.

Tāpat bijušais Ņujorkas mērs ar patiesu interesi apskatīja muzeja patstāvīgo ekspozīciju un vēsturisko ugunsdzēsības tehniku - rokas un tvaika sūkņus, motorsūkņus, 1930.gada izlaiduma ugunsdzēsības automašīnu "Chevrolet-Sux", ugunsdzēsēju ķiveres, darba rīkus, formas tērpus, ugunsdzēsības signalizācijas ierīces, šļūtenes utt. Muzeja direktore Velta Žerdiņa augsto viesi iepazīstināja ar Latvijas ugunsdzēsības dienesta vēsturi un šodienu.

R. Džuliāni kungs, saņemot ielūgumu uz NATO samita alianses valstu galotņu sanāksmi Rīgā, jau iepriekš bija izteicis vēlmi tikties tieši ar VUGD un VP darbiniekiem. 2001. gadā pēc 11. septembra traģēdijas Ņujorkā, Valsts prezidente Vaira Vīķe – Freiberga no Latvijas veda Ņujorkas ugunsdzēsējiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pateicību par drosmi, glābjot cilvēkus no sagrautā Pasaules tirdzniecības centra.

Tāpēc leģendāra mēra vizīti šodien VUGD muzejā, tikšanos ar IeM vadību, ugunsdzēsējiem un policistiem, zināmā mērā var uzskatīt par R. Džuliāni atbildes vizīti.

Sagatavoja:
Iveta Kancēna, Preses un sabiedrisko attiecību departamenta direktore
tālrunis 7219363, fakss 7219030
e-pasts: iveta.kancena@iem.gov.lv


Atpakaļ