Jaunā parauga pases plānots ieviest jau šā gada novembrī

Eiropas Savienības prasībām un starptautiskajiem standartiem atbilstošās pases Latvijā plānots sākt izdot jau šā gada novembrī, piedaloties Iekšlietu ministrijas rīkotajā preses konferencē, informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieks Vilnis Jēkabsons.

Eiropas Savienības prasībām un starptautiskajiem standartiem atbilstošās pases Latvijā plānots sākt izdot jau šā gada novembrī, piedaloties Iekšlietu ministrijas rīkotajā preses konferencē, informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieks Vilnis Jēkabsons.

Viņš uzsvēra, ka jauno pasu ieviešana neietekmēs nepilsoņu 1997.gada parauga pasu un visu tipu 2002.gada parauga pasu derīgumu - tās būs lietojamas līdz pasē norādītajam derīguma termiņam.

Savukārt, pilsoņu 1992.gada parauga pases aptuveni no 2008.gada vidus vairs nebūs derīgas ceļošanai, jo to drošības prasības neatbilst starptautiskajiem standartiem. „Šī parauga pases būs lietojamas tikai kā personu apliecinošie dokumenti Latvijas teritorijā,” uzsvēra V.Jēkabsons.

Stāstot par jaunā parauga pasu ieviešanas nepieciešamību, V.Jēkabsons teica: „Pasu turētājiem nākotnē tiks atvieglota robežšķērsošana, jo tiks izmantotas automātiskās dokumentu pārbaudes sistēmas. Bez tam pasu ar biometrijas datiem ieviešana ir viens no priekšnoteikumiem bezvīzu režīmam ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Svarīgi, ka tiks arī samazināti riski, kas saistīti ar dokumentu viltošanu, nelegālo migrāciju un ar identitātes zādzībām saistītiem noziegumiem”.

Jaunā parauga pasēs tiks iestrādāta bezkontakta mikroshēma, kurā tiks iekļauti dati par personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, pases derīguma termiņu u.c., kā arī biometrijas informācija – sejas attēls un, vēlāk, arī rādītājpirkstu nospiedumi. PMLP priekšnieks uzsvēra, ka pases mikroshēmā saglabātie dati tiks izmantoti tikai dokumenta autentiskuma un personas identitātes pārbaudei.

„Ir paredzēti arī daži jauninājumi pasu pieteikuma noformēšanas procedūrā. Piemēram, vairs nevajadzēs iesniegt fotokartītes – fotogrāfija tiks uzņemta pases pieteikuma noformēšanas laikā. Plānots arī, ka pieteikties un saņemt jaunā parauga pasi varēs jebkurā PMLP teritoriālajā nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas,” viņš turpināja. Pases pieteikuma noformēšanas brīdī, kā arī pirms pases saņemšanas persona nodaļā uz vietas varēs iepazīties ar mikroshēmā saglabāto informāciju, lai pārliecinātos par tās pareizību.

Plānots, ka jaunā parauga pases izsniegs uz 5 gadiem, lai garantētu biometrijas datu precizitāti un mikroshēmas pilnvērtīgu funkcionalitāti.  

Mainīsies arī valsts nodevas apmērs. Paredzēts, ka par pases noformēšanu parastajā kārtībā personai būs jāmaksā 15 lati, pensionāriem, invalīdiem un personām līdz 20 gadu vecumam - 5 lati, bet bērniem līdz 15 gadu vecumam pārejas periodā līdz personas apliecību (identifikācijas karšu) ieviešanai par pases izgatavošanu būs jāmaksā divi lati.

Sagatavoja:
Diana Bogdanova
PMLP Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tlr.: 67219185, diana.bogdanova@pmlp.gov.lv


Atpakaļ