Novērtēs Latvijas gatavību darbam Šengenas informācijas sistēmā

No rītdienas, 20.septembra, līdz 24.septembrim Latvijā notiks Šengenas novērtēšanas vizīte, kuras laikā 12 eksperti izvērtēs Latvijas gatavību darbam Šengenas informācijas sistēmā (SIS).
No rītdienas, 20.septembra, līdz 24.septembrim Latvijā notiks Šengenas novērtēšanas vizīte, kuras laikā 12 eksperti izvērtēs Latvijas gatavību darbam Šengenas informācijas sistēmā (SIS).

Novērtēšana SIS jomā ir pēdējā no vairākām novērtēšanas vizītēm, kuru laikā eksperti izvērtēja jauno dalībvalstu, tai skaitā Latvijas, gatavību dalībai Šengenas zonā. Pamatojoties uz ekspertu vērtējumu, Eiropas Padome lems par jauno dalībvalstu uzņemšanu Šengenas zonā un iekšējo robežu atcelšanu.

Vizītes ietvaros 20.septembrī eksperti no desmit Eiropas Savienības valstīm, Eiropas Komisijas un Eiropas Padomes Ģenerālsekretariāta apmeklēs Rīgas Galveno policijas pārvaldi, kur iepazīsies ar vispārējo prezentāciju par koordinācijas mehānismu Šengenas jautājumos, likumdošanu, policijas struktūru, veiktajām apmācībām, kā arī apmeklēs kādu no Rīgas policijas iecirkņiem.

Piektdien, 21.septembrī, Šengenas novērtēšanas komisija izvērtēs Latvijas SIRENE biroja un N.SIS darbību, bet sestdien, 22.septembrī, apmeklēs austrumu robežu – Daugavpili un Silenes robežkontroles punktu. Apmeklējuma laikā notiks arī negaidīta vizīte kādā no atbildīgo iestāžu teritoriālajām struktūrvienībām.

Savukārt pirmdien, 24.septembrī, eksperti vērtēs atbildīgo dienestu gatavību darbam SIS Rīgas lidostā.

Jau vēstīts, ka pirmā Šengenas novērtēšanas misija Latvijā notika pagājušajā gadā. Tās laikā gaisa, jūras un sauszemes robežas, policijas sadarbības, vīzu un datu aizsardzības jomā tika vērtēta Valsts robežsardzes, Valsts policijas, muitas, Datu valsts inspekcijas un Latvijas Republikas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību Kijevā un Sanktpēterburgā gatavība Šengenas acquis piemērošanai, personāla zināšanu līmenis, dienestu mobilitāte un tehniskās spējas.

Pēc ekspertu ziņojuma atkārtotā vērtēšana bija nepieciešama tikai lidostai „Rīga”, un tā notika šā gada 8.septembrī. Pēc atkārtotās vizītes eksperti neizteica būtiskus iebildumus, taču komisijas gala ziņojums varētu būt pieejams oktobra nogalē.

Eiropas tieslietu un iekšlietu komisārs Franko Fratini pēc 18.septembrī notikušās ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmes ir paziņojis, ka Eiropas Padome lēmumu par jauno dalībvalstu uzņemšanu Šengenas zonā un  iekšējo robežu atcelšanu varētu pieņemt šā gada novembrī, bet robežu atvēršana varētu notikt jau nedēļu pirms Ziemassvētkiem.

 

Sagatavoja:
Laura Karnīte
Preses un sabiedrisko attiecību departamenta
direktores vietniece, Preses centra vadītāja
Tālr. 7219175
Mob. 29165007
laura.karnite@iem.gov.lv


Atpakaļ