Turpinās palīdzēt Gruzijai karadarbības seku novēršanā

Latvija turpinās sniegt humāno palīdzību kara konflikta postītajai Gruzijai, gan palīdzot nodrošināt bēgļu neatliekamās vajadzības, gan izvērtējot iespējas iesaistīties sagrautās infrastruktūras un mājokļu atjaunošanā.

Latvija turpinās sniegt humāno palīdzību kara konflikta postītajai Gruzijai, gan palīdzot nodrošināt bēgļu neatliekamās vajadzības, gan izvērtējot iespējas iesaistīties sagrautās infrastruktūras un mājokļu atjaunošanā.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Aivars Straume, kurš šorīt, 21.augustā, atgriezās no vizītes Gruzijā, informē, ka šobrīd Gruzijai visvairāk nepieciešamas gultas bēgļu nometnēm. Tbilisi un tās apkārtnē gan telšu nometnēs, gan skolās un citās ēkās mīt aptuveni 100 – 130 tūkstoši bēgļu no karadarbības reģioniem, tostarp daudz bērnu, kuriem pašlaik nav iespējas pienācīgi atpūsties. Gruzijas amatpersonas informējušas, ka bēgļu vajadzību nodrošināšanai būtu nepieciešamas aptuveni 30 000 gultas.

Iekšlietu ministrija ir aplēsusi, ka Latvijas valsts materiālo rezervju iespējas ļautu nosūtīt uz Gruziju aptuveni 1000 gultas un 30 000 gulēšanai piemērotas nestuves, taču svara un apjoma dēļ tās nav iespējams transportēt ar pasažieru lidmašīnu, kā tika vesti iepriekšējie humānās palīdzības sūtījumi - nepieciešama kravas transportlidmašīna.

Iekšlietu ministrija sadarbībā ar Aizsardzības un Ārlietu ministriju jau sākusi apzināt iespējas nodrošināt piemērotu lidmašīnu ar kaimiņvalstu vai starptautisko un Eiropas Savienības institūciju palīdzību. Tiklīdz transportēšanas jautājums būs atrisināts, Iekšlietu ministrija ir gatava sešu stundu laikā nogādāt kravu lidostā.

Vizītes ietvaros pārrunāta arī Latvijas iespējamā palīdzība Gruzijai, atjaunojot izpostīto infrastruktūru un mājokļus. Tiek prognozēts, ka pēc karadarbības beigām lielākā daļa bēgļu vēlēsies atgriezties savās iepriekšējās dzīvesvietās, tāpēc nepieciešams jau iepriekš plānot un organizēt viņu nodrošināšanu ar pārtiku, ūdeni un pajumti, it īpaši ņemot vērā to, ka tuvojas ziema. A.Straume uzskata, ka Latvija varētu palīdzēt, piemēram, organizējot saliekamo mājokļu piegādes.

Amatpersonas arī pārrunājušas iespēju darbam Latvijas vēstniecībā Gruzijā piesaistīt krīžu koordinācijas speciālistu, kas gan koordinētu humānās palīdzības sniegšanu, gan arī sniegtu padomus Gruzijas varas iestādēm kara seku novēršanā, informēja A.Straume.

Valsts sekretārs uzsvēra, ka līdzšinējie Latvijas palīdzības sūtījumi ir sasnieguši mērķi un, pateicoties veiksmīgai koordinācijai, arī precīzi atbilduši Gruzijas vajadzībām. A.Straume atzina, ka Latvija spējusi tik operatīvi un efektīvi rīkoties gan pateicoties labai sadarbībai starp Latvijas Ārlietu, Iekšlietu un Veselības ministrijām, gan tiešiem kontaktiem ar Gruzijas atbildīgajām iestādēm.

A.Straume norādīja, ka Gruzijas amatpersonas un iedzīvotāji ir dziļi pateicīgi Latvijai par sniegto morālo, politisko un materiālo atbalstu, īpaši augsti novērtējot gan to, ka Latvija bija viena no pirmajām valstīm, kas sāka sniegt humāno palīdzību, gan arī to, ka Latvijas nacionālā aviokompānija „AirBaltic” ne mirkli nepārtrauca lidojumus uz Tbilisi.

Jau vēstīts, ka IeM valsts sekretārs A.Straume un Drošības politikas departamenta direktors Kaspars Druvaskalns 19.augustā devās uz Gruziju, lai novērtētu drošības un humāno situāciju kara konflikta postītajā valstī ar mērķi efektīvāk koordinēt Latvijas sniegto humāno palīdzību.

Vizītes ietvaros Iekšlietu ministrijas amatpersonas apmeklēja bēgļu nometnes, kā arī tikās ar Gruzijas Iekšlietu ministrijas un drošības dienestu pārstāvjiem un citām krīzes seku novēršanā iesaistītajām amatpersonām, Latvijas vēstniecības darbiniekiem.

Kā ziņots, Latvija uz Gruziju jau ir nosūtījusi četras humānās palīdzības kravas – medikamentus, teltis, pārtiku un citas pirmās nepieciešamības preces.

Ārlietu ministrija, Iekšlietu ministrija un Katastrofu medicīnas centrs turpinās koordinēt un sniegt humāno palīdzību Gruzijai valdības piešķirto līdzekļu ietvaros.


Sagatavoja:
Laura Karnīte
Iekšlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību departamenta
Preses centra vadītāja
Tālr. 67219213
Mob.tālr.: 29165007
laura.karnite@iem.gov.lv
Čiekurkalna 1.līnija 1, k-2, Rīga. LV 1026


Atpakaļ