Latvija sāks izsniegt pases ar pirkstu nospiedumiem

No pirmdienas, 15.septembra, Latvija kā viena no pirmajām Eiropas Savienības dalībvalstīm sāks izsniegt pases ar digitālajiem pirkstu nospiedumiem, informē Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļas no pirmdienas sāks pieņemt pieteikumus pasēm, kuru mikroshēmās būs iestrādāti pases turētāja abu roku rādītājpirkstu nospiedumu digitālie attēli. Šāds papildus elements pasēs mazinās pasu viltošanas, dokumentu nelegālas izmantošanas un ar identitātes zādzībām saistīto noziegumu risku.

Personas pirkstu nospiedumu digitālo attēlu iekļaušana pases mikroshēmā nenozīmē, ka Latvijā tiek ieviestas jauna parauga pases – derīgumu saglabā visas iepriekš izsniegtās Latvijas Republikas pases, kurām nav beidzies termiņš. Ierobežotas izmantošanā ir tikai līdz 2002.gada 30.jūnijam izsniegtās pases (ar līmēto fotogrāfiju), kuras no šī gada 1.jūlija vairs nav derīgas ceļošanai ārpus Latvijas. Taču kā personu apliecinošs dokuments Latvijas teritorijā arī šīs pases ir derīgas līdz termiņa beigām.

Latvijas Republikas pases, kas tiek izdotas no 2002.gada 1.jūlija, pamatā atbilst Eiropas Savienības tehniskajai specifikācijai un tajās ir iekļauti tādi paši dati, kā citu dalībvalstu izsniegtajos dokumentos. Tāpēc tās līdz termiņa beigām ir derīgas gan kā personu apliecinošs dokuments, gan ceļošanas dokuments Eiropas Savienībā un citur pasaulē.

Kopš 2007.gada 20.novembra Latvijā tiek izsniegtas jauna parauga pases, kurās iestrādāta mikroshēma ar biometrijas datiem – digitālu sejas attēlu. Līdz šā gada 1.septembrim PMLP nodaļās izsniegtas 350 956 šādas pases, par ko iekasētās nodevas papildinājušas valsts budžetu par vairāk kā 4,8 miljoniem latu.

Pasu ar digitālajiem pirkstu nospiedumiem vizuālais izskats un personalizācijas tehnoloģijas būs tādas pašas kā pasēm ar biometrisko sejas attēlu. Arī valsts nodeva par pasu izsniegšanu saglabāsies iepriekšējā – 15 lati.

Latvija ir viena no pirmajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas būs ieviesusi pases ar pirkstu nospiedumu digitālajiem attēliem mikroshēmās.

Saskaņā ar Eiropas Savienības Padomes regulu Nr. 2252 / 2004 un Eiropas Kopienu komisijas lēmumu K/2006/2909, visām Eiropas Savienības dalībvalstīm līdz 2009.gada 28.jūnijam jāsāk izdot elektroniskās pases ar pases mikroshēmā saglabātiem diviem personas pirkstu nospiedumu digitālajiem attēliem. Pirmā šīs prasības īstenojusi Vācija.


Sīkāka informācija:
Anita Āboliņa
PMLP Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.
tālr. 67219185, mob. tālr. 26461669
anita.abolina@pmlp.gov.lv

Atpakaļ