Segliņš: Policijas rīcība bija profesionāla un samērīga

14.01.2009

Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš pēc tikšanās ar atbildīgo dienestu vadītājiem šodien, 14. janvārī atzina, ka policija, novēršot nekārtības Vecrīgā 13.janvāra vakarā un naktī, rīkojusies profesionāli un samērīgi un tās rīcība ir bijusi vīrišķīga un ieturēta.


Ministrs uzskata, ka morāla atbildība par grautiņiem Vecrīgā jāuzņemas protesta mītiņa organizētājiem. Savukārt Valsts policijā (VP) izveidotā izmeklēšanas grupa strādā, lai sauktu pie atbildības vainīgos par 13. janvāra grautiņa laikā Vecrīgā veiktiem fiziskiem uzbrukumiem policijai, vardarbību un īpašumu bojāšanu.

Iekšlietu ministrs trešdienas rītā uzklausīja VP priekšnieka ģenerāļa Alda Lieljukša, VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka ģenerāļa Valda Voina, VP Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka ģenerāļa Andra Dzeņa un Drošības policijas (DP) priekšnieka ģenerāļa Jāņa Reinika ziņojumus par 13. janvāra grautiņu Vecrīgā, kas sekoja pēc protesta akcijas Doma laukumā.

Pēc tikšanās ministrs norādīja: "Diemžēl pēc šā gada 13.janvāra situācija vairs nekad nebūs tāda, kāda tā bija. Mēs esam šķērsojuši sarkano līniju, jo ir notikuši fiziski uzbrukumi policijai, vardarbība un īpašuma bojāšana – tas viss mums ir kaut kas jauns. Ir nodarīts būtisks kaitējums gan cilvēku veselībai, gan valsts un privātai mantai".

Analizējot policijas darbu nemieru novēršanā, M.Segliņš atzina: "Vērtēju policijas rīcību kā profesionālu, kā samērīgu. Varu uzteikt policistu rīcību, jo sevišķi to policistu, kas bija Vecrīgā, laika posmā no 20.00 – vērtēju to kā ļoti vīrišķīgu un ļoti ieturētu. Policija tika galā trīs stundu laikā – tas ir atbilstoši situācijai."

Ministrs uzsvēra, ka policijas rīcība un spēka lietošana bija samērīga, jo Vecrīgā nemieru laikā atradās ne tikai vandāļi, bet arī sievietes, bērni un pensionāri. "Policija ne tuvu nelietoja to arsenālu, kas ir policijas rīcībā, lai gan bija gatavs gan ūdensmetējs, gan citi speciālie līdzekļi, taču gan vakar, gan šorīt, analizējot notikušo – esmu pārliecināts, ka lielāku agresivitāti no policijas puses lietot nebija nepieciešams. Vecrīgas teritorijā, kurā ir bruģis, šauras ielas, lietojot ūdensmetēju, asaru gāzi, gumijas lodes un citus speciālos līdzekļus – iespējams, mums šodien nāktos runāt arī par cilvēku upuriem," uzsvēra ministrs.

Ministrs norādīja, ka vakardienas valdības sēdes laikā saņēmis pārmetumus par to, ka pārmērīgas policistu masas klātbūtne protestu akcijas laikā varētu nodarīt kaitējumu demokrātijas izpausmēm.

Arī akcijas organizētāji, tajā skaitā Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības prezidents Agris Sūna, iepriekš paziņojuši, ka nodrošinās mierīgu akcijas norisi saviem spēkiem. A.Sūna esot lūdzis VP priekšnieku nenosūtīt uz protesta akciju policistus, kuri būtu bruņoti no galvas līdz kājām, lai tautas vidū neizraisītu vēlmi sākt kādas vardarbīgas darbības. "Tai laikā, kad es atrados Vecrīgā, es neredzēju arodbiedrības biedrus, kuri palīdzētu nodrošināt kārtību tiem policistiem, kuri bija formās un darīja visu, lai savaldītu pūli," sacīja ministrs.

Viņš norādīja, ka "ir jāizvērtē policista, konkrēti Sūnas kunga, kā valsts varas pārstāvja rīcība, mudinot gāzt Saeimu un valdību". "Sūnam vajadzētu pārdomāt savu atrašanos policijas sastāvā," pauda M.Segliņš.

M.Segliņš uzskata, ka morālā atbildība par notikušo jāuzņemas pasākuma rīkotājiem – partijas "Sabiedrība citai politika" politiķiem Aigaram Štokenbergam un Artim Pabrikam. "Tas, kas notika vakar Vecrīgā pēc plkst. 20:00 - tam nav nekāda sakara ar demokrātiju, nav nekādas saistības ar demokrātiskās valstīs pastāvošu izpratni par cīņu par politisko varu. Es nekādi savādāk kā par nelietīgu un gļēvu rīcību nevaru nosaukt Pabrika kunga rīcību," sacīja ministrs.

M.Segliņš informēja, ka VP ir izveidota izmeklēšanas grupa un tiks lūgts veidot izmeklēšanas grupu arī Ģenerālprokuratūrā, lai visus vainīgos sauktu pie atbildības.

Grautiņi Vecrīgā nav bijuši radikāli noskaņoto kustību organizēti, tie izcēlušies stihiski, liecina Drošības policijas rīcībā esdošā informācija. "Vislielākie draudi šāda veida pasākumos nenāk no tām personām un organizācijām, kuras ir mūsu uzmanības lokā. Parasti lielākais apdraudējums nāk no personām, kas klusi gatavojas pasākumam un kas agrāk nav nonākušas DP uzmanības lokā. Personas kas ir aizturētas - tie ir vienkārši huligāni," pauda Drošības policijas priekšnieks J.Reiniks.

A.Lieljuksis informēja, ka saistībā ar nekārtībām Vecrīgā kopumā aizturēti 106 cilvēki, pret 11 no tiem šobrīd kriminālprocesuālā kārtībā uzsākta izmeklēšana.

Drošības policijas priekšnieks norādīja, ka "aizturēto vidējais vecums ir 20 – 24. gadi". "Starp viņiem ir bezdarbnieki, strādnieki, studenti un skolēni. 80% no aizturētajiem jau agrāk ir sodīti par dažādiem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem. Viens no aizturētajiem par dažādiem pārkāpumiem sodīts 17 reizes. Daži ir sodīti vairakkārt, vienam no aizturētajiem ir 8 aktīvas krimināllietas izskatīšanas procesā. Pēc sociālā stāvokļa aizturēto vidū ir diezgan daudz bezdarbnieku, ir arī skolnieki, studenti un strādnieki. Aizturēto tautības ir dažādas, tā kā nevaru pateikt, ka vienas tautības pārstāvji dominētu," sacīja J. Reiniks. "Starp aizturētajiem ir divas personas, kurām ir bijusi saistība radikālām organizācijām - vienā gadījumā ar skinhedu kustību, otrā ar Osipova partiju," informēja DP priekšnieks.

Sadursmju laikā ar protestētājiem cietuši 8 policijas darbinieki. Vairums traumēti ar sviestajiem bruģakmeņiem, vienam darbiniekam lauzts pirksts. Cietušas arī 8 VP automašīnas.

Amatpersonas norādīja, ka darbs vakardienas grautiņā policijas darbiniekiem tiks apmaksāts, cietušie policisti saņems likumā paredzētās kompensācijas.

Ministrs norādīja, ka tieši vakar valdība nolēma neattiecināt uz Iekšlietu ministrijas padotības dienestiem, tajā skaitā VP, Valsts robežsardzi un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, prasību veidot budžeta rezerves fondu 10% apmērā,. Līdz ar to iekšlietu sistēmu skars par 10% mazāks budžeta samazinājums nekā citas ministrijas.

Tāpat ministrs lūgs valdību atbalstīt policijas prasību piešķirt papildus finansējumu.

Tiks vērtēta arī nepieciešamība veikt likumdošanas grozījumus, lai turpmāk nepieļautu masveida protesta akciju organizēšanu Vecrīgā.

Policija lūdz plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus kopijas no visiem viņu rīcībā esošajiem foto un videomateriāliem nodot izmeklētāju rīcībā. Tāpat policijas darbinieki izveidos atsevišķu mājas lapu, kurā ievietos šos attēlus un lūgs iedzīvotāju palīdzību atpazīt personas, kuras pastrādājušas vandālismu.

Dace Ūdre

Iekšlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja,
tel.67219363, 26425173, dace.udre@iem.gov.lv


Atpakaļ