Autobraucēju drošība lielākoties atkarīga no pašu rīcības

15.04.2009

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), sadarbojoties ar apdrošināšanas kompāniju „If Latvia” un Valsts policijas Ceļu satiksmes uzraudzības biroju, šodien, 15. aprīlī, rīkoja tikšanos ar žurnālistiem, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz bīstamām situācijām, kas, sākoties vasaras sezonai, jebkurā brīdī var sagaidīt autobraucējus.


Ik gadu, sākoties pavasara un vasaras sezonai, ielās aizvien vairāk parādās ne tikai autobraucēji, bet arī velosipēdisti un motociklu vadītāji, kas ziemas sezonā pie braucamā stūres nav sēdušies, līdz ar to zaudējuši savas braukšanas iemaņas un aizmirsuši drošības noteikumu zināšanas. Viena no bīstamām situācijām, ar ko laiku pa laikam nākas sastapties braucējiem, ir automašīnas aizdegšanās elektrosistēmas vai degvielas sistēmas bojājumu dēļ. Šogad reģistrēti jau vairāk nekā 100 aizdegšanās gadījumi, bet pērn kopumā visa gada laikā sadeguši 665 spēkrati. Ugunsdzēsēji uzsver, ka nelaimes gadījumā automašīna sadeg pāris minūtēs, tāpēc visbiežāk tikai no paša autovadītāja pareizas rīcības un automašīnā esošā ugunsdzēšanas aparāta ir atkarīga gan paša vadītāja, gan pasažieru un īpašuma drošība. „Rodoties uguns negadījumam, autovadītājiem jāsaglabā vēss prāts un, veicot dzēšanas darbus, nedrīkstētu aizmirst arī par ugunsdzēsēju izsaukšanu,” tikšanās laikā norādīja VUGD brigādes komandiera vietnieks Jānis Skrastiņš. Tāpat bieži tiek pieļauta kļūda, ka autovadītāji vispirms grib attaisīt motora pārsegu, lai aplūkotu, kas īsti aizdedzies, taču šāda rīcība tikai vēl vairāk pastiprina uguns izplatību, jo nodrošina skābekļa pieplūdi, kas nepieciešama liesmai. Pareizāk būtu pirms pārsega atvēršanas sagatavot visu nepieciešamo dzēšanai: paņemt ugunsdzēšamo aparātu, izņemt tam drošības skavu un padomāt arī par savu personisko drošību.

Lai demonstrētu žurnālistiem uguns izplatīšanās ātrumu un autovadītāja iespējas savaldīt liesmas, tikšanās laikā ugunsdzēsēji imitēja arī kādas automašīnas aizdegšanos, un žurnālistiem bija iespēja gūt pieredzi, darbojoties ar ugunsdzēšamo aparātu.

Valsts policijas Ceļu satiksmes uzraudzības biroja priekšnieks Edmunds Zivtiņš tikšanās laikā uzsvēra, ka vēl viena nozīmīga problēma vasaras sezonā uz autoceļiem ir agresīvi un iereibuši autovadītāji, pret kuriem Ceļu policija šogad uzsākusi īpaši bargu cīņu. „40 procentos gadījumu agresīvie braucēji ir jauni autovadītāji, kuri, izvēloties nepareizu braukšanas ātrumu, nokļūst ceļu satiksmes negadījumos, bieži ar letālām sekām,” atzina E.Zivtiņš. Tāpat šogad Ceļu policija visus spēkus veltīs arī tam, lai mazinātu autovadītāju skaitu, kas satiksmē piedalās alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē. Jau pērn Ceļu policija kopumā pārbaudījusi 210 000 autovadītāju, bet šogad plānots pārbaudīt par gandrīz simt tūkstošiem braucēju vairāk, tādējādi paaugstinot iereibušo autovadītāju notveršanas iespējamību. Kā uzsvēra Ceļu satiksmes uzraudzības biroja priekšnieks, šā gada pirmo trīs mēnešu statistikā redzams, ka par 29 procentiem samazinājies to autovadītāju skaits, kas aizturēti dzērumā pie braucamā stūres, taču vēl joprojām Eiropas Savienībā Latvija ir līderpozīcijās aizturēto dzērājšoferu ziņā. Ar Somijas kolēģu izstrādāto kalkulācijas metodi policisti aprēķinājuši, ka ik dienu uz Latvijas ceļiem atrodas ap 500 iereibušo braucēju.

Žurnālistiem bija iespēja tikties arī ar apdrošināšanas kompānijas „If Latvia” auto ekspertu Kasparu Duburu, kas informēja par apdrošinātāju redzeslokā nonākušajiem automašīnu apzagšanas gadījumiem, biežākajām garnadžu pielietotajām metodēm, kā arī deva padomus, kā pasargāt savu spēkratu no nozagšanas.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests iecerējis līdzīgu apmācību arī citām sabiedrības grupām. Jau 22.aprīlī notiks seminārs iedzīvotājiem, kurā stāstīs gan par to, kā pasargāt savu auto no zagļiem, gan dos padomus, kā neiekļūt autoavārijās, gan arī teorētiski un praktiski mācīs apieties ar ugunsdzēšamo aparātu, lai apdzēstu aizdegušos automašīnu.

Pēc VUGD apkopotās statistika, ik gadus palielinās izsaukumu skaits, kad glābēju palīdzība ir nepieciešama pēc smagiem ceļu satiksmes negadījumiem. Piemēram, 2007.gadā VUGD glābēji piedalījās 726 ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanā, bet no automašīnām pēc avārijām izglābti 156 cilvēki, savukārt pērn likvidētas 738 ceļu satiksmes negadījumu sekas un izglābti 197 cilvēki. Šā gada pirmajos trijos mēnešos glābēju palīdzība bija nepieciešama pēc 90 avārijām, izglābti 32 cilvēki.

Informāciju sagatavoja: Andrejs Rjabcevs,
Iekšlietu ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa
Foto: Aleksandrs Vinks (VUGD)

 

 


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ