gerbonis Latvijas Republikas Iekšlietu Ministrija

Paredz izslēgt administratīvo arestu kā soda veidu par atkārtotu alkohola lietošanu

23.04.2009

Ņemot vērā policijas budžeta samazinājumu un nepieciešamos taupības pasākumus, Iekšlietu ministrija (IeM) šodien, 23.aprīlī, pieteikusi izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē likumprojektu „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”, kas paredz atkārtoti par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā aizturētām personām kā sodu piemērot naudassodu, nevis administratīvo arestu īslaicīgās aizturēšanas izolatoros.


Policija aprēķinājusi, ka pērn tiesa kopumā piemērojusi administratīvo arestu gandrīz 3000 personām, kas atkārtoti gada laikā aizturētas par alkoholisko dzērienu un citu apreibinošo vielu lietošanu sabiedriskā vietā vai par atrašanos sabiedriskā vietā tādā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu. Visas šīs personas ar tiesas lēmumu nogādātas Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas vietās, kur vidēji uzturējušās septiņas diennaktis. Šajā laikā par valsts budžeta līdzekļiem aizturētajiem nodrošināta gan ēdināšana, kas izmaksā vidēji Ls 3,20 dienā, gan arī telpu dezinfekcija un uzturēšana. Turklāt policija norāda, ka, turpinot pieaug administratīvi arestēto skaitam, jārēķinās ar papildu izmaksām prasībām atbilstošu telpu izbūvei vai remontam. Policijas teritoriālajās iestādēs rajonos šīs īslaicīgās aizturēšanas telpas daudzviet ir sliktā stāvoklī, taču nauda remontam nav pieejama, līdz ar to aizturētie vēlāk sūdzas tiesībsargiem par turēšanu nepiemērotos apstākļos vai pat par morālo kaitējumu.


Pašlaik Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 171.pants paredz, ka par alkoholisku dzērienu vai citu apreibinošu vielu lietošanu sabiedriskās vietās, izņemot vietas, kur alkoholisko dzērienu lietošanu atļāvusi pašvaldība, vai atrašanos sabiedriskās vietās tādā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz simt latiem. Ja šādas darbības izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, tad personu var sodīt ar naudas sodu līdz divsimt piecdesmit latiem vai piemērot administratīvo arestu uz laiku no trim līdz piecpadsmit diennaktīm. Kopumā LAPK ar administratīvo arestu personas ir paredzēts sodīt par 24 pārkāpumu veidiem, no kuriem visizplatītākais, pēc policijas statistikas, ir alkohola lietošana sabiedriskā vietā un atrašanās cilvēka cieņu aizskarošā izskatā.


Sagatavoja: Andrejs Rjabcevs, Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas
pārvaldes vecākais referents, tel. 67219082, andrejs.rjabcevs@iem.gov.lv
 

 

 


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

2 komentāri

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ