Par dzeršanu un smēķēšanu pusaudžiem piemēros administratīvo sodu

30.04.2009

Lai ierobežotu nepilngadīgo personu smēķēšanu, alkoholisko dzērienu un citu apreibinošo vielu lietošanu, Iekšlietu ministrija (IeM) sagatavojusi un šodien, 30.aprīlī, iesniegusi Valsts sekretāru sanāksmē likumprojektu par grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas likumsargiem šādas personas turpmāk ļautu sodīt ar naudassodu līdz 25 latiem vai 50 latiem, ja pārkāpums izdarīts atkārtoti.


Lai arī Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka bērns nedrīkst smēķēt un lietot alkoholiskos dzērienus un ka bērns ir aizsargājams no smēķēšanas vai alkoholisko dzērienu ietekmes, tomēr policistiem līdz šim bijušas visnotaļ ierobežotas iespējas piemērot pašiem nepilngadīgajiem sodu par smēķēšanu vai alkoholisko dzērienu lietošanu. Šobrīd likums paredz administratīvo atbildību tikai par smēķēšanu, alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu sabiedriskās vietās, kur to nav atļāvusi pašvaldība, kā arī par atrašanos sabiedriskās vietās tādā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu.

Iekšlietu ministrijas piedāvātie grozījumi paredz pilnveidot nepilnības likumdošanā, nosakot administratīvo atbildību nepilngadīgajiem par smēķēšanu un alkoholisko dzērienu lietošanu, neatkarīgi no pārkāpuma izdarīšanas vietas. Ja Saeima atbalstīs ierosinātos grozījumus, nepilngadīgajiem varēs piemērot gan brīdinājumu, gan arī naudassodu līdz 25 latiem, bet par alkohola un citu apreibinošu vielu lietošanu atkārtoti gada laikā pusaudžus sodīs ar 50 latu sodu.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 12.pants nosaka, ka pie administratīvās atbildības saucamas personas, kuras līdz pārkāpuma izdarīšanas brīdim sasniegušas vismaz četrpadsmit gadu vecumu, taču audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus var piemērot arī nepilngadīgajiem vecumā no 11 līdz 14 gadiem, ja viņi izdarījuši pārkāpumu, par kuru likumā paredzēta administratīvā atbildība.

Sagatavoja:
Andrejs Rjabcevs,
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas
pārvaldes vecākais referents, tel. 67219082, andrejs.rjabcevs@iem.gov.lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

1 komentārs

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ