Par balsu pirkšanas riskiem vēlēšanu laikā

22.05.2009

Saistībā ar 6.jūnijā Latvijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) un pašvaldību vēlēšanām Drošības policija 22. maijā organizēja atbildīgo institūciju sanāksmi, kurā pārrunāja jautājumus, kas saistīti ar darba koordināciju vēlēšanu laikā, kā arī par darbību iespējamo balsu pirkšanas gadījumu savlaicīgai konstatēšanai un novēršanai.


Drošības policijas rīkotajā sanāksmē piedalījās pārstāvji no Centrālās vēlēšanu komisijas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Valsts policijas.

Lai gan balsu pirkšana vēlēšanās ir izplatīta problēma lielākajā daļā pasaules valstu, Latvijā šo problēmu saasina ar sabiedrību, politiskajām organizācijām un valsts sociālekonomisko situāciju saistīti faktori. Balsu pirkšanas iespējamība saglabājas gandrīz visos Latvijas novados.
Iepriekšējo gadu izmeklēto krimināllietu analīze un esošās situācijas izpēte liecina, ka pašvaldību vēlēšanās pastāv vēlētāju balsu pirkšanas riski.

Iespējams identificēt divus vispārīgus balsu pirkšanas modeļus – tiešo un netiešo. Tiešais balsu pirkšanas veids – ja tiek maksāta noteikta materiāla atlīdzība par balss nodošanu konkrēta saraksta vai kandidāta labā.

Netiešais balsu pirkšanas veidam ir vairāki apakšveidi, kā piemēru, var minēt: uzņēmēji savos uzņēmumos darbiniekiem pieprasa balsot par savām kandidatūrām, pretējā gadījumā draudot ar atlaišanu. Šādā veidā iespējams pieprasīt balsot pret noteiktu konkurējošo politisko spēku.

Lielākais balsu pirkšanas risks veidojas novados, kuros uz nedaudzām deputātu vietām pretendē nosacīti liels politisko organizāciju skaits. Ņemot vērā iepriekšējo gadu tiesībsargājošo iestāžu aktivitātes balsu pirkšanas novēršanā, gaidāms, ka šogad dominēs netiešie balsu pirkšanas veidi. Vienlaikus nav izslēdzami arī tiešie balsu pirkšanas gadījumi, kuru iespējamību pastiprina negatīvais sociālekonomiskais fons valstī.

Jāatgādina, ka Drošības policija uzrauga Krimināllikuma 90. panta „Kavēšana realizēt vēlēšanu tiesības un tiesības piedalīties tautas nobalsošanā” un 92.panta „Vēlēšanu un tautas nobalsošanas dokumentu viltošana, nepareiza balsu saskaitīšana un aizklātas balsošanas pārkāpšana” ievērošanu un veic darbību, lai preventīvi novērstu minēto likuma pantu pārkāpumus. Sods par Krimināllikuma 90.pantā minēto noziedzīgo nodarījumu - brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

Vēlēšanu laikā atbildīgie dienesti un tiesībaizsardzības iestādes strādās pastiprinātā režīmā.

Personām, kuru rīcībā ir informācija par iespējamu balsu pirkšanu vai konstatētiem balsu pirkšanas gadījumiem, lūdzam vērsties tuvākajā policijas iecirknī, zvanot: 02 vai 112, kā arī Drošības policijā, zvanot: 67208964, vai sūtot e-pastu: dpdd@dp.gov.lv.

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Apse-Krūmiņa
Drošības policijas
priekšnieka palīdze
tālrunis: 67208991, e-pasts: dp@dp.gov.lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ