Skaitliski mazākas, bet civilās misijas tomēr turpinās

14.07.2009

Pēc iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces sniegtā ziņojuma Ministru kabineta sēdē par iekšlietu sistēmas darbinieku dalību starptautiskajās misijās un operācijās valdība šodien, 14.jūlijā, pieņēmusi lēmumu arī nākamgad turpināt uzsāktās civilās misijas Kosovā, Afganistānā un Gruzijā, taču ar mazāku dalībnieku skaitu.


Eiropas Savienības (ES) Novērotāju misijā Gruzijā (EUMM Georgia) arī turpmāk paliks divi pārstāvji, bet policijas misijā Afganistānā (EUPOL Afghanistan) un likuma varas nodrošināšanas misijā Kosovā (EULEX Kosovo) nosūtāmo civilo ekspertu skaits nākamajam periodam samazināts līdz vienam ekspertam katrā valstī. Šobrīd Afganistānā uzturas 2 iekšlietu sistēmas darbinieki, bet Kosovā – 10 eksperti.

Kā skaidro Iekšlietu ministrijā, līdzdalība šajās ES civilajās ekspertu misijās ir nozīmīga Latvijas starptautisko saistību sastāvdaļa, taču viena pārstāvja uzturēšanās misijā valstij vidēji izmaksā 40 tūkstošus, tāpēc samazināta finansējuma apstākļos visas trīs misijas nav iespējams turpināt līdzšinējā apjomā. Ņemot vērā, ka Kosovas misija ir līdz šim lielākā Eiropas Drošības un aizsardzības politikas misija ar kopskaitā aptuveni 1800 starptautisko civilo ekspertu dalību, arī Latvijas līdz šim nosūtīto amatpersonu skaits ir bijis visnotaļ liels un nākamajam periodam var tikt samazināts, neradot būtisku kaitējumu. Izvērtējot definētās ārpolitikas prioritātes un pašreizējo ekonomisko situāciju, būtiski šobrīd ir nodrošināt Iekšlietu ministrijas speciālistu dalību Gruzijā, jo šis konfliktu skartais reģions ir tuvu kaimiņos Eiropas Savienībai, līdz ar to tas atstāj iespaidu uz visa reģiona stabilitāti un ilgtspējīgu attīstību. Turklāt šī civilā misija Gruzijā ir vienīgais starptautiskais novērotājs, kas darbojas tiešā Abhāzijas un Dienvidosetijas tuvumā, ļaujot starptautiskajai sabiedrībai spriest par notikumiem un procesiem šajā teritorijā. Tāpat arī Afganistānas drošība situācija ir ļoti sarežģīta un, kā vēstulē Valsts kancelejai norāda Ārlietu ministrija, Latvijas iesaiste šīs valsts stabilizēšanā – gan militārā, gan civilā jomā – ir viens no prioritārajiem drošības politikas jautājumiem.

Šobrīd civilajās misijās Gruzijā uzturas pa vienam pārstāvim no Valsts policijas un Valsts robežsardzes, savukārt Kosovā no Iekšlietu ministrijas dienestiem uzturas 4 valsts policijas amatpersonas, divi Valsts robežsardzes eksperti, kā arī 3 Robežsardzes kinologi ar speciāli apmācītiem dienesta suņiem. Afganistānas misijā nosūtīti divi Latvijas policisti, kas nodarbojas ar Afganistānas policijas attīstības veicināšanu, bet vēl trīs Valsts ieņēmumu dienesta muitas eksperti piedalās ES Robežapsardzības misijā uz Moldovas un Ukrainas robežas.

Latvijas policistu mandāts Afganistānas misijā beigsies jau 1.augustā, savukārt no Kosovas lielākā daļa Latvijas pārstāvju uz mājām dosies jau līdz 12.oktobrim. Diviem iekšlietu sistēmas ekspertiem uzturēšanās Kosovā noteikta līdz 31.decembrim. Valsts policijas un Valsts robežsardzes pārstāvju dalību ES novērošanas misijā Gruzijā jau iepriekš Ministru kabinets bija pagarinājis līdz 2010.gada 14.septembrim.

Sagatavoja:
Andrejs Rjabcevs
Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas pārvaldes vecākais referents
tel.67219082, 26458928, andrejs.rjabcevs@iem.gov.lv
Čiekurkalna 1. līnija 1, k-2, Rīga, LV-1026


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

3 komentāri

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ