Ar brīdinājumu plāno novērst pretvalstisku rīcību

16.07.2009

Iekšlietu ministrija izstrādājusi un šodien, 16.jūlijā, saskaņošanai ar citām ministrijām Valsts sekretāru sanāksmē iesniegusi grozījumu projektu Valsts drošības iestāžu likumā, kas turpmāk ļautu šo iestāžu darbiniekiem izteikt brīdinājumus personām, kuru rīcība ir vērsta pret valsts drošību vai var tai kaitēt.


Ja izstrādātais likumprojekts tiks atbalstīts un to apstiprinās Saeima, valsts drošības iestāžu amatpersonām tiks dotas iespējas turpmāk savas kompetences ietvaros izteikt personām brīdinājumu, ja personas rīcībā tiks konstatētas prettiesiskas darbības pazīmes, kas varētu tikt vērstas pret valsts drošību vai var tai kaitēt. Likumprojekta izstrādātāji norāda, ka tādējādi Drošības policijai un citām valsts drošību sargājošām institūcijām rodas lielākas iespējas nodarboties ar iespējamo likumpārkāpumu preventīvu novēršanu, kas sevišķi svarīgi ir šā brīža sociālekonomiskajā un politiskajā situācijā, piemēram, kad cilvēki publiskajā telpā izplata dažādus paziņojumus vai aicinājumus uz vardarbīgiem nemieriem, neapzinoties par iespējamām sekām un atbildību.

Šāda prakse Latvijas likumdošanā nav jauna un līdz 2002.gada 27.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem Valsts drošības iestāžu likumā valsts drošības iestāžu amatpersonām bija noteiktas tiesības brīdināt personas un pieprasīt, lai tās izbeigtu prettiesiskas darbības vai citu rīcību, kas ir vērstas pret valsts drošību un var tai kaitēt. Šādas tiesības LR likumdošanā ir noteiktas arī KNAB amatpersonām.

Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtajā likumprojektā cita starpā paredzēts papildināt valsts drošības iestāžu amatpersonu tiesības, ļaujot tām veikt personu aptauju, pieņemt paskaidrojumus, kā arī izsaukt tās uz valsts drošības iestādi informācijas pārbaudei, kā arī saistībā ar lietām un materiāliem, kuru izskatīšana ir valsts drošības iestādes kompetencē.

Likumprojekts vēl saskaņojams ar citām ministrijām un KNAB, bet spēkā tas varētu stāties, ja grozījumus atbalstīs Ministru kabinetā un Saeimā.


Andrejs Rjabcevs
Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas pārvaldes vecākais referents
tel.67219082, 26458928, andrejs.rjabcevs@iem.gov.lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ