Narkomānijas apkarošanai pērn tērēti 4,2 miljoni latu

25.08.2009

Narkotisko un psihotropo vielu atkarības, kā arī šo vielu izplatības ierobežošanas un kontroles jomā pagājušajā gadā kopumā izlietoti vairāk nekā 4,2 miljoni latu, redzams Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par „Narkotisko un psihotropo vielu atkarības un izplatības ierobežošanas un kontroles valsts programmas 2005.–2008.gadam” īstenošanu.


Šo ziņojumu par pēdējos četros gados valstī paveikto narkomānijas apkarošanas jomā iekšlietu ministre Linda Mūrniece šodien, 25.augustā, nodeva izskatīšanai Ministru kabineta locekļiem.

Kā redzams valdībai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā, kopumā 2008.gadā atbildīgās institūcijas narkomānijas apkarošanai tērējušas 4 164  954 latu, no kuriem tieši valsts programmā noteikto uzdevumu izpildei izlietoti 762 763 lati, savukārt 3 402 191 lats iztērēts, lai nodrošinātu citu pasākumu un uzdevumu īstenošanu, kas nav tieši attiecināmi uz konkrētiem valsts programmas uzdevumiem, taču saistīti ar atbildīgo institūciju funkcijām un veiktajiem pasākumiem nelegālo narkotiku un narkomānijas izplatības mazināšanā. Lielāko daļu no šīs kopsummas jeb 2,9 miljoni latu Iekšlietu ministrija, Finanšu ministrija un Tieslietu ministrija kopīgi tērējusi nelegālo vielu piedāvājuma samazināšanas uzdevumu izpildei, tostarp iegādājoties Latvijas cietumiem 400 kombinētos ekspertdiagnostikas testus narkotisko vielu noteikšanai, Rīgas Centrālcietumā uzstādīta radioviļņu skenējošā sistēma „Pro Vision” un „Checkpoint X-ray System PX 6.4”, kas ļauj novērst narkotisko vielu ienešanu ieslodzījuma vietā. Tāpat veikta virkne reidu narkotiku apkarošanai izklaides vietās un sagatavoti preventīvie pasākumi skolās narkotisko vielu izplatības ierobežošanai pusaudžu un jauniešu vidū. Par nepilniem 27 tūkstošiem latu Valsts policija iegādājusies narkotisko vielu ekspertīžu veikšanai nepieciešamo papildus tehniku, bet vēl par gandrīz pusmiljonu latu nodrošināta narkotisko un psihotropo vielu reibuma noteikšanas ekspertīžu veikšana.

Viens no valdības programmas virzieniem bija vērsts arī uz pieprasījuma mazināšanu, kas lielākoties saistīts ar atkarībā nonākušo personu reabilitēšanu, īpaši pievēršot uzmanību atkarībā esošu bērnu sociālai rehabilitācijai un reintegrācijai. Šī virziena ietvaros 2008.gadā katrā valsts rajonā izveidotas un uzturētas ambulatorās starpnozaru ārstēšanas komandas, kurās atkarībā nonākušajiem palīdzību sniedz ārsti, psihologi, sociālie darbinieki vai medmāsas. Tāpat Veselības ministrija kopīgi ar Izglītības un zinātnes ministriju organizējušas seminārus un kursus gan skolotājiem, gan vecākiem par narkotiku profilakses jautājumiem, gan arī izglītoti dažādu jomu veselības aprūpes speciālisti, kuriem izstrādātas rekomendācijas par narkotisko un psihotropo vielu saturošo medikamentu lietošanu ārstniecībā.

Ziņojumā norādīts, ka kopumā pēdējo četru gadu laikā ir uzlabots un intensificēts ārstniecības iestāžu personāla un tiesībsargājošo iestāžu darbs narkomānijas apkarošanā, ļaujot arvien biežāk atklāt tos atkarībā nonākušos, kam nepieciešams sniegt palīdzību. Pēdējo četru gadu laikā pakāpeniski palielinājies pirmreizēji ārstēto narkotiku lietotāju skaits – 2006.gadā no narkotisko vai psihotropo vielu atkarības vai pārmērīgas lietošanas tika ārstēti 390 pirmreizējie pacienti, tad 2007.gadā šāda diagnoze noteikta jau 611 personām, savukārt pērn – 645 personām. Tāpat audzis arī ar narkotisko vielu nelegālo apriti saistīto atklāto noziegumu skaits, kā arī par šādiem likumpārkāpumiem sodīto personu skaits, kas norāda uz tiesībsargājošo iestāžu darba rezultātu uzlabošanos. Atbilstoši IeM Informācijas centra datiem, valstī pērn reģistrēti 2495 šādi noziedzīgie nodarījumi, kas ir par gandrīz 70 procentiem vairāk nekā gadu iepriekš, un veido 4,2 % no visiem reģistrētajiem noziegumiem. Savukārt pie kriminālatbildības par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu nelegālo apriti, 2008. gadā sauktas 1188 personas, kas ir par 71 procentu vairāk nekā gadu iepriekš (693) un divarpus reizes vairāk nekā 2006.gadā (335).

Valdības locekļiem iesniegtajā dokumentā skaidrots, ka šie dati norāda ne tik daudz uz narkotiku lietotāju skaita pieaugumu, bet gan galvenokārt uz 2007. un 2008.gados ievērojami palielināto policijas aktivitāti, vēršoties pret narkotisko vielu neatļautu lietošanu – policija pastāvīgi veikusi reidus izklaides vietās un dažādos pasākumos. Tādējādi secināts, ka tiesībsargājošajām iestādēm valsts programmas darbības laikā ir izdevies saglabāt kontroli pār nelegālo narkotiku tirgu Latvijā salīdzinoši stabilā stāvoklī, jo no visiem šajā jomā reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem procentuāli krasākais pieaugums novērojams tieši saistībā ar narkotiku glabāšanu personīgiem nolūkiem vai narkotiku neatļautu lietošanu atkārtoti gada laikā, līdz ar to kopējais ar narkotikām saistīto noziedzīgu nodarījumu skaits pieaudzis galvenokārt tikai uz šī veida likumpārkāpumu rēķina.

Nacionālā līmenī plānveida stratēģiski politiska pieeja narkotiku un narkomānijas izplatības mazināšanai Latvijā tika uzsākta 1998.gadā, kad ar Apvienoto Nāciju Starptautiskās narkotiku kontroles programmas palīdzību tika izstrādāta „Latvijas narkotiku kontroles un narkomānijas profilakses stratēģija 1999.- 2003.gadiem”, kas tika pieņemta Ministru kabinetā 1999.gada 15.decembrī.

Pilns ziņojuma teksts un sasniegto rezultātu izvērtējums pieejams pielikumā.

Sagatavoja:
Andrejs Rjabcevs
Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas pārvaldes vecākais referents
tel.67219082, 26458928, andrejs.rjabcevs@iem.gov.lv
Čiekurkalna 1. līnija 1, k-2, Rīga, LV-1026

Pievienotie faili


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ