Budžeta cirpšana drošībai draud ar noziedzības vilni

16.09.2009

Līdz ar vispārējās ekonomiskās situācijas pasliktināšanos sāk apstiprināties iepriekš paustās bažas par apdraudējumu iekšējai drošībai valstī. Policija ziņo par smago un sevišķi smago noziegumu skaita pieaugumu, palielinājies bruņoto uzbrukumu uz laupīšanas gadījumu skaits, bet robežsardze reģistrējusi gandrīz divkāršu preču kontrabandas un nelegālo imigrantu skaitu uz valsts robežas. Līdz ar to valdībai drošība valstī būtu jādefinē kā prioritāte, jo tālāka darbinieku atlaišana no dienestiem vai budžeta līdzekļu samazināšana draud ar nekontrolējamu noziedzības vilni.


To secinājuši Iekšlietu sistēmas dienestu vadītāji, kas šodien, 16.septembrī, tikās ar iekšlietu ministri Lindu Mūrnieci un IeM valsts sekretāri Ilzi Pētersoni, lai pārrunātu esošo situāciju drošības jomā valstī un iezīmētu nākamā gada prognozes samazināta budžeta apstākļos.

Valsts policijas priekšnieks Valdis Voins ministrijas vadību informēja, ka bažas rada smago un sevišķi smago noziegumu skaita pieaugums - šā gada astoņos mēnešos sevišķi smago noziegumu skaits valstī pieaudzis par 9,5 procentiem, bet smago - par 2,7 procentiem. Tāpat gandrīz dubultojies to laupīšanu skaits, kurās pielietots šaujamierocis (+94,4%), bet par 38,6 procentiem pieaudzis dzīvokļu un viensētu aplaupīšanas gadījumu skaits. Pašlaik policija ar saviem pienākumiem tiek galā, taču bažas rada nākamā gada budžets, jo pēc visām veiktajām reformām policijas darbinieku skaits un tēriņi ir samazināti līdz minimumam un tālāka līdzekļu apcirpšana atstās nenovēršamu iespaidu un šī dienesta spējām pildīt noteiktās funkcijas. Budžeta līdzekļu taupības dēļ kopš pagājušā gada Valsts policija darbinieku skaitu samazinājusi par vairāk nekā 20 procentiem. Turklāt dienestā palikušajiem policistiem vidējā atlīdzība kopš 2008.gada ir samazināta par vidēji 39 procentiem, jo notikusi gan mehāniska algu apgriešana, gan noņemtas līdzšinējās piemaksas, prēmijas, kompensācijas par formastērpu, atvaļinājuma pabalsti, kā arī papildus atlīdzība par virsstundām un papildus darbu.

Tāpat arī Valsts robežsardzes priekšnieka pienākumu izpildītājs Ēriks Ivanovs norādīja uz pieaugošo darba apjomu uz robežas, kas saistīts ar pieaugošo nelegālo imigrantu vēlmi iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, kā arī preču kontrabandas mēģinājumiem. Ja, piemēram, pirms gada Valsts robežsardze par nelikumīgu preču pārvietošanu pāri robežai septiņu mēnešu laikā bija aizturējusi 61 cilvēku, tad šogad augustā vien uz robežas novērsti jau 32 kontrabandas mēģinājumi.

Vakar notikušajā valdības ārkārtas sēdē iekšlietu ministre Linda Mūrniece aicināja gan Valsts prezidentu, gan pārējos Ministru kabineta locekļus pievērst lielāku uzmanību iekšējās drošības jautājumiem un nepieļaut līdzekļu taupības dēļ vēl vairāk vājināt dienestus, uz kuriem šī drošība balstās.

Papildu informācija:
Sintija Virse
Iekšlietu ministrijas
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja
tel.67219363, 26368442,
sintija.virse@iem.gov.lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ