Apstiprina jaunu vīzu izsniegšanas kārtību

12.10.2010

Šodien, 12.oktobrī, Ministru kabinets(MK) apstiprinājis MK noteikumu projektu „Vīzu noteikumi”, kas paredz harmonizēt Latvijas nacionālo jeb ilgtermiņa vīzu izsniegšanas procedūru ar Šengenas vīzu izsniegšanas praksi, kā arī mazināt administratīvo slogu.


Jaunajos noteikumos paredzēts, ka turpmāk nacionālajās datu bāzēs ziņas par vīzu pieteikumiem un ārzemniekam izsniegtajām vīzām, tiks glabātas piecus gadus nevis 10 gadus kā līdz šim. Līdzšinējā prakse atzīta par neefektīvu, jo šāda satura ziņas par ieceļošanu pirms 10 gadiem tiek pieprasītas ļoti retos gadījumos, līdz ar to nav nepieciešamības šo informāciju uzglabāt tik ilgi.

Atbilstoši citu valstu īstenotajai praksei, izmaiņas paredzētas arī attiecībā uz nepilngadīgajiem bērniem, kuri Latvijā ieceļo bez vecākiem vai aizbildņa. Šādiem bērniem ceļošanai ir nepieciešama vecāka vai aizbildņa notariāli apliecināta atļauja, taču to varēs neprasīt, ja vecāks vai aizbildnis Latvijas pārstāvniecībā vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), pagarinot vīzu, būs iesniedzis rakstisku atļauju personīgi amatpersonas klātbūtnē. Līdz šim PMLP darbinieki, pagarinot vīzas ārzemniekiem, nereti bija saskārušies ar gadījumiem, kad vecākiem ir nepieciešams steigšus doties atpakaļ uz dzimteni, bet bērnu vēlas atstāt Latvijā pie vecvecākiem uz vasaru. Šādos gadījumos vecākiem turpmāk būs iespējams Pārvaldē apstiprināt atļauju, ar kuru ļaut bērnam uzturēties Latvijā un atgriezties mājās citas personas pavadībā vai vienam pašam.

MK apstiprinātajos „Vīzu noteikumos” paredzēti arī uzlabojumi, lai cīnītos ar nelegālo imigrāciju. Turpmāk, konstatējot imigrācijas un uzturēšanās nosacījumu pārkāpumus, Valsts robežsardzei būs tiesības anulēt vai atcelt ārzemnieka vīzu ne tikai uz valsts robežas, bet arī valsts iekšienē. Līdz šim tādas iespējas bija tikai PMLP.

Pērn kopskaitā ārzemniekiem izsniegtas 126 470 vīzas, no kurām lielākā daļa jeb 121 466 vīzas izsniegtas Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās, vēl 4 185 vīzas ir izsniegtas ārkārtas gadījumos Latvijas robežšķērsošanas punktos, bet Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā pērn izsniegtas 630 vīzas. 189 gadījumos ārzemniekiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ir pagarināts uzturēšanās termiņš, izsniedzot jaunu vīzu.

Sagatavoja:
Gunta Skrebele
LR Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja
Tālr.: 67219363
Mob: 29494943
E-pasts: gunta.skrebele@iem.gov.lv


Komentāra pievienošana

Komentāra pievienošana

Jūsu komentārs tiks nosūtīts mājas lapas administratoram, līdz apstiprināšanai tas nebūs pieejams mājas lapas publiskajā daļā.Atpakaļ