Fotoradari samazinās braukšanas ātruma izraisīto ceļu satiksmes negadījumu skaitu

06.05.2011

Piektdien, 6. maijā, Iekšlietu ministrijā notika preses konference, kurā ministrijas vadība informēja par ātruma kontroles mērierīču konkursa norises gaitu. Savukārt, konkursa uzvarētājs - personu apvienība, kurā ietilpst AS „Vitronic Baltica”, VITRONIC Dr.-Ing.Stein Bilverarbeitungssysteme GmbH un SIA „Komerccentrs DATI grupa”, iepazīstināja ar lāzera mērierīču tehnoloģiskajām iespējām un demonstrēja fotoradarus darbībā.


Preses konferences dalībnieki tika informēti, ka fotoradaru ieviešanas konkurss ir noslēdzies un jau rudenī uz Latvijas ceļiem parādīsies fotoradari, kuru galvenais uzdevums būs mazināt satiksmes negadījumus kaitu, ko izraisa noteiktā braukšanas ātruma pārsniegšana. 

Uz Latvijas ceļiem būs izvietoti 160 radaru ietvari, t.i. - vietas, kurās var ielikt fotoradaru, no tiem 100 ietvaros būs ievietoti stacionārie fotoradari, bet 60 ietvari būs tukši. Papildus uz ceļiem tiks izvietoti arī 30 pārvietojamie fotoradari, kurus var uzstādīt īslaicīgi jebkurā vietā un tiem nebūs speciālu ietvaru.
Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone uzsvēra, ka fotoradaru projekta īstenošana iezīmē jaunu posmu ceļu satiksmes drošības un ceļu satiksmes nelaimes gadījumu prevencijas jomā, kas ļaus daudz precīzāk un efektīvāk kontrolēt braukšanas ātrumu uz ceļiem „melnajos punktos”, sasniedzot mūsu galveno mērķi - samazināt satiksmes negadījumu skaitu.

Kā rāda statistika,  Latvijā aptuveni 30% - 40%  smago ceļu satiksmes negadījumu notiek tieši  ātruma pārsniegšanas dēļ. „Lai  samazinātu šādos negadījumos cietušo un bojā gājušo cilvēku skaitu, mūsu galvenais uzdevums ir  samazināt vidējo ātrumu uz Latvijas ceļiem.  Jaunie radari būs lielisks palīgs šī mērķa  sasniegšanai,” skaidro Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš.

Par „Vitronic” ātruma mērierīču tehnoloģisko risinājumu informēja „VITRONIC GmbH” prezidents un AS „Vitronic Baltica” padomes priekšsēdētājs Dr.-Ing. Norberts Štains (Dr.-Ing. Norbert Stein). Viņš uzsvēra, ka lāzera tehnoloģiju izmantošana garantē mērījumu precizitāti un kvalitāti. „PoliScan Speed ir unikāla uz jaunākajām lāzera tehnoloģijām bāzēta braukšanas ātruma kontroles sistēma, kas nodrošina iespēju noteikt kustības ātrumu automašīnām, kas vienlaicīgi pārvietojas pa paralēlām joslām, kā arī nepārprotamu pārkāpēja noteikšanu gadījumos, kad pierādījuma attēlā ir fiksēti vairāki transporta līdzekļi”. Vienlaikus ražotāja pārstāvis norāda, ka līdzīgi projekti jau sekmīgi realizēti daudzās pasaules valstīs, t.sk. Vācijā, ASV, Šveicē, Austrijā, Slovēnijā, Lietuvā, Igaunijā un citās valstīs.

Jāatgādina, ka fotoradaru konkursa būtība neparedz konkrētu peļņas procentu jeb garantēto ienākumu projekta īstenotājam. Viņa ienākumi būs atkarīgi no iekasēto soda naudu apjoma. Projekta īstenotājs iegūs 35% no iekasētajām soda naudām. Komersants nodrošina gan fotoradaru iegādi, to uzstādīšanu, kā arī visu nepieciešamo pasākumu veikšanu fotoradaru uzturēšanai (apkope, verifikācija u.tml.).

Izmantojot četrus šobrīd Latvijā darbojošos fotoradarus, 2010. gadā ir fiksēti 9490 atļautā braukšanas ātruma pārkāpumi, un normatīvajos aktos noteiktā kārtībā administratīvā pārkāpuma protokoli – lēmumi nosūtīti transportlīdzekļu turētajiem (īpašniekiem). Par konstatētajiem pārkāpumiem piemēroti naudas sodi Ls 347 580 apmērā, iekasēts naudas sods Ls 289 800.


Sagatavoja:
Gunta Skrebele
Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja
Tālr.: 67219363
Mob: 29494943
E-pasts: gunta.skrebele@iem.gov.lv


Atpakaļ