Valsts robežsardze pastiprināti kontrolēs degvielas vedējus, kuri izmanto pārbūvētus transportlīdzekļus un veido rindas uz Latvijas– Krievijas robežas

15.06.2011

Trešdien, 15. jūnijā, iekšlietu ministra pienākumu izpildītāja Aigara Štokenberga vadītajā operatīvajā sanāksmē Valsts robežsardzes(VRS) priekšnieks Normunds Garbars ziņoja par situāciju austrumu robežas šķērsošanā ar vieglajām automašīnām. Kā viens no risinājumiem rindu samazināšanas nolūkā tika definēta nepieciešamība pastiprināti kontrolēt tā saucamos „degvielas vedējus”, kuri izmanto ar pārbūvētām benzīna bakām aprīkotus transportlīdzekļus un veido rindas uz Latvijas – Krievijas robežas.


Iestājoties vasaras sezonai, regulāri veidojas vieglo automašīnu rindas Terehovas un Grebņevas robežšķērsošanas vietās un VRS ir konstatējusi, ka līdz 70% personu, kuras pārvietojas ar vieglajām automašīnām, ir pierobežas iedzīvotāji, kuri, nepārkāpjot likuma „Par akcīzes nodokli” ierobežojumus, regulāri(2-3 reizes nedēļā) šķērso valsts robežu ar nolūku ievest Latvijā likumā atļauto degvielas daudzumu.

Papildus iemesls rindu pieaugumam ir arī pēdējā laikā uz Latvijas – Krievijas robežas konstatētā ievērojamā vieglo automašīnu plūsmas palielināšanās saistībā ar Eiropas Savienībā iegādāto vieglo automašīnu ievešanu Krievijas Federācijā.

Lai atvieglotu robežšķērsošanu cilvēkiem, kuri uz Krieviju dodas labticīgos nolūkos, piemēram, tūrisma braucienos, VRS uzskata par nepieciešamu veikt pasākumus nolūkā samazināt „degvielas vedēju” plūsmu.

 VRS plāno veikt pasākumus, lai „degvielas vedējiem” uz robežas veiktu pastiprinātu transportlīdzekļu pārbaudi, ar nolūku novērst gadījumus, kad robežšķērsošanai regulāri tiek izmatoti automobiļi ar pārbūvētām vai nestandarta degvielas bākām. Šie aizdomīgie transportlīdzekļi tiks novirzīti pilnai pārbaudei, atslogojot iespējas šķērsot robežu personām, kuru mērķis ir tūrisms.

VRS arī vērsīsies pie Valsts ieņēmumu dienesta muitas vadības, aicinot pievienoties problēmas risinājumam, ar mērķi veikt personu pārbaudi, kuras regulāri iebrauc Latvijā, un novērst iespējamo degvielas kontrabandu.

VRS arī ierosina vērtēt nepieciešamību veikt grozījumus likumā „Par akcīzes nodokli”, nosakot regularitāti attiecībā uz degvielas ievešanu – ne vairāk kā vienu reizi nedēļā, nevis diennaktī, kā tas ir šobrīd. Šāda prakse nesen ir ieviesta arī Lietuvā, kur degvielu atļauts ievest tikai piecas reizes mēnesī un par katru nākamo reizi jāmaksā nodoklis par jebkuru ievestās degvielas daudzumu.
„Muitas kompetencē esošie jautājumi rada papildus slogu Valsts robežsardzei, jo veidojas rindas uz Latvijas – Krievijas robežas. Ceram, ka Valsts robežsardzes piedāvāto pasākumu kopums atvieglos situāciju labticīgajiem robežšķērsotājiem un vienlaikus palīdzēsim arī cīņai ar ēnu ekonomiku, kas ir Valsts ieņēmumu dienesta muitas uzdevums,” norāda A. Štokenbergs. Viņš atzinīgi novērtējis VRS iniciatīvas un aicina finanšu ministru Andri Vilku un satiksmes ministru Uldi Auguli uz sadarbību šo iniciatīvu īstenošanā.

Lai šis pasākums sasniegtu rezultātu, VRS pārbaužu īstenošanas laiks netiks publiski atklāts.

 

Sagatavoja:
Gunta Skrebele
Iekšlietu ministrijas
Administratīvā departamenta
Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja
Tālr.: 67219363
Mob: 29494943
E-pasts: gunta.skrebele@iem.gov.lv


Atpakaļ