Pagājušajā diennaktī ugunsgrēkos cietuši 4 cilvēki, to skaitā 2 bērni

24.02.2011

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 23.februāra plkst. 6:30 līdz 24.februāra 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 40 izsaukumus. Kopumā dzēsti 18 ugunsgrēki, veikti 9 glābšanas darbi, bet 13 izsaukumi bija maldinājums. Ugunsgrēkos cietuši 4 cilvēki, to skaitā 2 bērni, viens cilvēks evakuēts.


Diennakts traģiskākais ugunsgrēks notika Madonas novada Ošupes pagastā. Vakar plkst. 23:48 VUGD saņēma informāciju par to, ka 35 km attālumā no Madonas deg vienstāvu koka dzīvojamā māja 48m2 platībā. Ierodoties notikuma vietā VUGD darbinieki konstatēja, ka māja jau deg pilnā platībā ar atklātu liesmu. Ugunsgrēkā cieta četri cilvēki, kas pirms operatīvo dienestu ierašanās bija paspējuši izkļūt no mājas un patverties pie kaimiņiem. Cietušie – 60 gadus veca sieviete, 35 gadus vecs vīrietis, 7 gadus veca meitene un 5 vecs puika ar sejas un rokas apdegumiem nodoti mediķiem. Ugunsgrēkā vissmagāk cieta vīrietis, kuram konstatēti sejas un elpvadu apdegumi. Viņš arī bija tas, kas pārējos cietušos izdeva no mājas un nogādāja līdz kaimiņiem. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir pārkurināta krāsns un no krāsns izbirušas degošas ogles.

Šis ugunsgrēks nebūtu beidzies tik traģiski, ja kaimiņi un cietušie būtu zinājuši, kā izsaukt ugunsdzēsējus-glābējus. Kā pastāstīja Vidzemes reģiona brigādes Madonas daļas komandieris Gints Ilva, kaimiņi un cietušie esot piemirsuši, ka jāzvana uz 112, lai izsauktu glābēju palīdzību. Tāpēc zvanījuši pazīstamam VUGD Lubānas posteņa autovadītājam un lūguši palīdzību, kas tālāk jau piezvanīja uz 112. Tādējādi tika zaudētas daudzas vērtīgas minūtes un, ierodoties ugunsdzēsējiem, māja jau dega ar atklātu liesmu visā platībā.

Savukārt, plkst. 2:19 saņemts izsaukums uz Viļānu pilsētu, kur Brīvības ielā dega šķūnis 70m2 platībā, kā arī bija degusi blakus esošā veikala siena 36m2 platībā un bēniņu jumts 1m2 platībā.
Neilgi pēc pusnakts VUGD saņēma izsaukumu uz Jūrmalu, Grāvja ielu, kur dega malkas šķūnis 4m2 platībā. Apskatot teritoriju VUGD darbinieki konstatēja, ka dārza mājiņā deg arī istaba 30m2 platībā. No degošās istabas evakuēta kāda apmēram 30 gadus veca sieviete, kas nodota mediķiem. Iespējamo ugunsgrēka iemeslu noskaidro Valsts policija.

Vakar, plkst. 13:10 VUGD saņēma izsaukumu uz Daugavpils novada Medumu pagastu, kur 90m2 platībā dega saimniecības ēka, kurā bija novietots kvadricikls un būvmateriāli, kas ugunsgrēkā nodega pilnībā. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir neuzmanīga rīcība ar atklātu uguni.

Aizvadītajā diennaktī sešos gadījumos dūmvadā dega sodrēji.

Kopumā aizvadītajā diennaktī VUGD veicis 9 glābšanas darbus. Vakar, 18:35 VUGD saņēma izsaukumu uz Aizputes novada Lažas pagastu, kur kādam 65 gadus vecam vīrietim bija nepieciešama glābēju palīdzība. Vīrietis bija iekritis apmēram 8 metrus dziļā akā un saviem spēkiem nespēja no tās izkļūt ārā. Laimīgas sagadīšanās dēļ neilgi pēc tam mājās bija atgriezusies vīrieša meita, kas izdzirdēja tēva palīgā saucienus un izsauca VUGD. Gaidot glābēju ierašanos, palīgā bija atsteidzies vīrieša kaimiņš, kurš ielaida akā kāpnes, lai vīrietim nebūtu jāpeld ledainajā ūdenī. Pēc brīža ieradās glābēji un ar virves un divposmu kāpņu palīdzību glābēji vīrieti izcēla no akas un nodots mediķu rokās.

Operatīvie dienesti atgādina, ka pa „112" palīdzība jāizsauc, ja esat cietis vai bijis klāt smagā ceļu satiksmes negadījumā, ja nepieciešama policija, ja redzat, ka izcēlies ugunsgrēks, ja jūtama gāzes smaka, atrasta ķīmiska viela vai saņemts aizdomīgs pasta sūtījums. Zvanīt var no fiksētā vai mobilā tālruņa bez maksas. Lielākajā daļā dalībvalstu piezvanīt uz „112" no mobilā tālruņa var arī, ja jūsu mobilo sakaru tīkls neaptver zonu, kurā atrodaties.

Cilvēkiem, zvanot uz «112», vispirms jānosauc precīza notikuma vieta, kur nepieciešama palīdzība, īpaši svarīgi ir nosaukt pilsētu, novadu vai pagastu, lai nerastos pārpratumi, piemēram, meklējot notikuma vietu citā pilsētā. Par to, kas noticis un vai ir cietušie, dispečere uzzina tieši no zvanītāja, tādēļ, jo precīzāka, būs informācija, jo ātrāk operatīvie dienesti steigsies uz notikuma vietu. Ja ir nepieciešama policijas vai mediķu palīdzība, tad uzreiz arī jāpavēsta, ka nepieciešams savienot ar vajadzīgo dienestu, jo arī tas ieekonomēs kritiskajos brīžos tik dārgās sekundes. Ja ir noticis nelaimes gadījums, kad nepieciešama vairāku dienestu palīdzība, piemēram, smags ceļu satiksmes negadījums, kur ir cietušie, kas iesprostoti avarējušajā automašīnā, tad zvanot uz 112 un pavēstot par situāciju, jums nebūs jādomā, vai vēl zvanīt atsevišķi mediķiem, vai saukt policiju - to visu izdarīs dispečere.

Latvijā vienoto operatīvo dienestu tālruņa „112" darbību nodrošina VUGD. Ik dienas dienests saņem ap 5000 zvanu. VUGD dati liecina, ka apmēram trīs procentiem zvanītāju nepieciešama ugunsdzēsēju palīdzība, 11 procentiem - policijas, bet 12 procentiem - mediķu palīdzība. 20 procentos gadījumu zvani tiek klasificēti kā ne ārkārtas izsaukumi, bet puse no zvaniem ir kļūdas, blēņošanās vai arī nesagaida savienojumu. Dienests izjūt, ka „112" ir vienots Eiropas numurs, jo laiku pa laikam palīdzību lūdz arī tūristi vai ārvalstnieki, kuri dzīvo Latvijā.


Sagatavoja:
Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel.: 67075854, 29468106
Viktorija.sembele@vugd.gov.lv


Atpakaļ