Nodeg viesu nams, izglābti laivotāji un no vilciena jumta nocelts „zaķis”...

11.04.2011

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 9.aprīļa plkst. 6:30 līdz 11.aprīļa 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 135 izsaukumus. Kopumā dzēsti 83 ugunsgrēki, no tiem 51 aizvadītajā diennaktī, veikts 41 glābšanas darbs, bet 11 bija maldinoši izsaukumi. VUGD ugunsdzēsēji glābēji dzēsuši 35 kūlas ugunsgrēkus. Ugunsgrēkos cietuši divi cilvēki un izglābts viens cilvēks.


Naktī no svētdienas uz pirmdienu, plkst. 00:06, VUGD saņēma informāciju par ugunsgrēku Līvānu novada Jersikas pagastā. Ierodoties notikuma vietā, VUGD darbinieki konstatēja, ka viesu nams ar pirti deg jau ar atklātu liesmu un tam ir iebrucis jumts. Kopējā degšanas platība ir 400m2. Iespējamos ugunsgrēka iemeslus noskaidros Valsts policija. 

Sestdienas vakarā, plkst. 21:04, VUGD saņēma informāciju, ka Rīgā, Granīta ielā kādā būvgružu pārstrādes uzņēmumā deg būvgruži 1000m2 platībā. Ugunsgrēku izdevās lokalizēt tikai nākamās dienas plkst. 12:57 un pilnībā likvidēt plkst. 19:08.

Naktī no sestdienas uz svētdienu, plkst. 4:22, VUGD darbinieki saņēma informāciju, ka Daugavpils novada Sventes pagastā divstāvu dzīvojamās mājas pirmā stāva dzīvoklī ir izcēlies ugunsgrēks. Kopumā dega dīvāns 2m2 platībā. Ugunsgrēkā izglābta apmēram 78 gadus veca sieviete, kura ar gūtajiem apdegumiem tika hospitalizēta.

Sestdien, plkst. 20:44, VUGD saņēma informāciju, ka Alojas pagastā izcēlies ugunsgrēks saimniecības ēkā. Ierodoties notikuma vietā, VUGD ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka deg saimniecības ēka ar kopējo platību 350m2 un tās iekšā jau redzamas liesmas. Līdz ar to ugunsdzēsējiem neizdevās izglābt 2 govis, 5 vistas un vienu gaili, tomēr no liesmām izdevās nosargāt divus traktors. Ugunsgrēkā cieta apmēram 35 gadus vecs vīrietis, kurš ar gūtajiem apdegumiem tika hospitalizēts. Kopumā dega saimniecības ēkā iebūvēta garāžas telpa, griestu pārsegums un jumts 70m2 platībā.

Saistībā ar paaugstināto ūdens līmeni Latvijas ūdenstilpnēs, VUGD palīdzība ir bijusi nepieciešama vairākiem cilvēkiem. Sestdien, plkst. 10:11, VUGD saņēma palīdzības lūgumu no Salaspils pilsētas dārzkopības kooperatīva „Avoti” mājām Alksnieši 3 un Avotu 4, kuras bija applūdušas un pašu spēkiem to iedzīvotāji nespēja izkļūt ārā. Ar laivas palīdzību no vienas mājas tika evakuētas 2 sievietes un viens vīrietis, savukārt no otrās mājas – ar glābšanas dēļa palīdzību viens vīrietis. Sestdienas vakarā Stopiņa novada Sauriešos VUGD ugunsdzēsēji glābēji palīdzēja atsūknēt ūdeni no applūdušas mājas. Piektdienas pēcpusdienā, plkst. 16:03, Ērgļu novada Jumurdas pagastā autoceļa Jumurda – Laptēni 6 kilometrā uz pārplūduša autoceļa ūdenī bija iestigusi automašīna. Ierodoties notikuma vietā, VUGD ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka uz automašīnas aizmugurējā sēdekļa guļ vīrietis alkohola reibumā, bet šoferis notikuma vietu ir atstājis. Ar troses palīdzību mašīna tika izvilkta uz ceļa, savukārt iereibušais vīrietis nodots radiniekiem.

Stiprā vēja dēļ VUGD ugunsdzēsējiem glābējiem aizvadītajās brīvdienās vairākās Latvijas vietās bija jāveic nokritušo koku sazāģēšana un brauktuves atbrīvošana. Sestdien vēja nogāzto koku novākšana tika veikta Rīgā Lubānas ielā un Maskavas ielā, Garkalnes novadā, bet svētdien – Krāslavas pilsētā.  Daugavpils pilsētā stiprā vēja dēļ no deviņstāvu dzīvojamās mājas jumta bija atrāvusies metāla loksne. Ugunsdzēsēji glābēji pa atvērto lūku nokļuva uz jumta un, piestiprinoties pie konstrukcijas ar alpīnistu aprīkojumu, noņēma 2m2 lielu skārda gabalu no jumta malas un nonesa to bēniņu telpā.

Šobrīd Latvijas mazajās upēs ir sācies aktīvs laivošanas laiks. Svētdien Ramatas upē Mazsalacas novadā bija apgāzusies laiva ar trim cilvēkiem, kuri bija ieķērušies upē esošajos kokos desmit metrus no krasta un paši saviem spēkiem netika krastā. Ar glābšanas dēļa palīdzību vīrieši tika nogādāti krastā.

VUGD aicina cilvēkus nepārvērtēt savus spēkus un nedoties laivot pa šobrīd straujajām un krāčainajām upēm, ja nav pietiekamu iemaņu un prasmju. Turklāt vienmēr par atpūtu un izklaidi vissvarīgākā ir drošība, tāpēc visiem laivotājiem obligāti ir jālieto glābšanas veste. Ja gadās iekrist ūdenī, tad ir jāmēģina pie kaut kā pieķerties – laivas vai kāda koka zara, savukārt apkārtējiem jāpamet kāds zars pie kā pieķerties un jāzvana glābējiem pa tālruni 112. Šobrīd upēs ir tik liela straume, ka cilvēkam paša spēkiem nokļūt krastā ir gandrīz neiespējami, turklāt lielā straume var cilvēki ienest zaru vai koku krāvumā, kas var radīt smagas traumas. Tāpēc drošāk ir atrast vietu, kur pieķerties un gaidīt glābēju ierašanos. Ja cilvēks ir iekritis ūdenī, tad nedrīkst vilcināties ar glābēju izsaukšanu, jo ūdens temperatūra ir tikai dažus grādus virs nulles un no ilgstošas atrašanās ūdenī var iestāties strauju ķermeņa atdzišanu, kā rezultātā cilvēkam var būt nopietnas veselības problēmas un pat iestāties nāve.

Aizvadītajās brīvdienās kopumā dzēsti 35 kūlas ugunsgrēki. Degšana konstatēta Abavas pagastā, Tukumā, Rīgā, Aizputē, Jelgavā, Tumes pagastā, Valmierā, Babītes pagastā, Lielvārdes pagastā un Liepājā. Viena hektāra platībā pērnā zāle dega Daugavpilī Jelgavas, Vaļņu un Blāzmas ielās, kā arī Talsu novada Abavas pagastā.

Aizvadītajās brīvdienās VUGD ugunsdzēsēji glābēji vairākas reizes piedalījās ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanā. Svētdien no rīta, plkst. 11:08, Brocēnu pilsētā ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama pēc vilciena un vieglās automašīnas sadursmes uz dzelzceļa sliedēm. Ugunsdzēsēji glābēji atvienoja vieglās automašīnas akumulatora klemmes un atbrīvoja dzelzceļa sliedes no avarējušās automašīnas atlūzām. Savukārt, svētdienas pēcpusdienā kāds vīrietis reibuma stāvoklī bija nolēmis līdz Jūrmalai aizbraukt „pa zaķi” un uzkāpis uz vilciena jumta, kur aizmidzis. Kamēr tika gaidīts Latvijas dzelzceļa elektriķis, kurš sazemētu vilciena elektrības strāvu, iereibušais vīrietis pamodās un sāka skraidīt pa vilciena jumtu. Ar izbīdāmo kāpņu palīdzību, izdevās vīrieti nocelt no vilciena jumta.

Diemžēl situācijās, kad ugunsdzēsēji glābj kāda cilvēka dzīvību, viņiem nākas saskarties arī ar apkārtējo cilvēku negodprātīgu rīcību. 9.aprīlī Dobeles novada Auru pagastā, dzēšot ugunsgrēku, no ugunsdzēsēju autocisternas tika nozagts motorzāģis. Sakarā ar minēto faktu Valsts policija ir uzsākusi kriminālprocesu.

 
2011.gada 11.aprīlī
Sagatavoja:
Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel. 29468106
E-pasts: Viktorija.sembele@vugd.gov.lv


Atpakaļ