Kūlas ugunsgrēka dēļ nodeg kokzāģētava

21.04.2011

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 20.aprīļa plkst. 6:30 līdz 21.aprīļa 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 133 izsaukumus. Kopumā dzēsti 110 ugunsgrēki, no tiem 79 kūlas ugunsgrēki, veikti 7 glābšanas darbi, bet 15 bija maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos cietis viens cilvēks.


Vakar, plkst. 16:09, VUGD saņēma informāciju, ka Rēzeknē Strādnieku šķērsielā ir izcēlies ugunsgrēks kokzāģētavā. Tā kā sākotnējā degšanas platība jau bija 400m2 un blakus degošajam objektam atradās vairākas administratīvās ēkas, pirmā Rēzeknes daļas vienība, kas ieradās notikuma vietā, uzreiz šo izsludināja kā paaugstinātas bīstamības ugunsgrēku. Kopumā notikuma vietā strādāja 5 VUGD tehnikas vienības – 4 autocisternas un vienas autokāpnes. Kokzāģētava, kas šobrīd nedarbojas un kuras kopējā platība ir 1000m2, atrodas koka ēkā, tāpēc uguns strauji izplatījās. Ugunsgrēka izcelšanās tika pamanīta tikai tad, kad no jumta jau vēlās lieli un melni dūmi. Pirmā autocisterna notikuma vietā ieradās pēc sešām minūtēm un kokzāģētavas jumts jau dega ar atklātu liesmu. Ēkas dzēšanas un pārējo ēku nosargāšanas darbus apgrūtināja diezgan stiprais vējš, kas palīdzēja liesmām straujāk izplatīties, kā arī stiprais piedūmojums, kas apgrūtināja redzamību. Kopumā ugunsgrēkā nodega kokzāģētava 620 m2 platībā, celtniecības vagoniņš 15m2 un kūla ar žogu 200m2 platībā. Kā norāda VUGD Rēzeknes daļas komandieris Viktors Ščavinskis, ugunsgrēks kokzāģētavā ir izcēlies no kūlas dedzināšanas.

Vakar, plkst. 7:31, VUGD saņēma informāciju, ka Liepājā Sakņu ielā piecstāvu dzīvojamās mājas pirmā stāva dzīvoklī dega putuplasta griestus apšuvums 1m2 platībā. No pārdzīvojumiem apmēram 74 gadus vecajai dzīvokļa iemītniecei palika slikti ar sirdi un viņa tika nodota mediķiem.

Vakar no rīta, plkst.6:54, VUGD darbinieki saņēma satrauktu Rīgas, Alekša ielas nama iedzīvotāju zvanu, ka pie viņus mājas ir iebrucis asfalts un iedzīvotāji nevar izkļūt no mājas ārā. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka pie mājas ir izskalots un iebrucis asfalts, kas atrodas virs pagrabiem. VUGD veica notikuma vietas ierobežošanu un par notikušo paziņoja Rīgas pašvaldības policijai un pašvaldības atbildīgajiem darbiniekiem.

Kūlas ugunsgrēka rezultātā vakar atkal degušas ēkas. Plkst. 00:36 VUGD darbinieki saņēma informāciju, ka Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā deg kūla, saimniecības ēka un neapdzīvota māja. Ugunsdzēsējiem glābējiem ierodoties notikuma vietā, saimniecības ēka 72m2 platībā jau bija nodegusi, uguns liesmas bija pārmetušās uz dzīvojamo māju, kas dega 84 m2 platībā, kā arī apkārt dega kūla 6000m2 platībā.

Aizvadītajā diennaktī visā Latvijā 66,72 ha platībā dega pērnā gada zāle. Kopumā reģistrēti 79 kūlas ugunsgrēki, no tiem lielākie:
 10 ha - Spilves pļavās Rīgā un Jelgavā Slokas ielā;
 5 ha - Daugavpilī Birkineļu ielā;
 4 ha - Daugavpilī Krasta ielā;
 3 ha - Daugavpils novada Līksnas pagastā un Siguldā Lorupē blakus dzelzceļam;
 2,5 ha - Talsu novada Abavas pagasta „Imulās” un Jēkabpilī Ārijas Elksnes ielā;
 2 ha - Rēzeknes novada Kaunatas pagastā, Tukumā Zaļajā ielā un Ludzas novada Isnaudas pagastā;
 1,5 ha - Daugavpils novada Kalkūnes pagastā, Burtnieku novadā Valmieras pagastā un Amatas novada Zaubes pagastā;
 1 ha - Daugavpilī Kalkūnes ielā un Daugavpils novada Kalkūnes pagastā, Rēzeknē Upes ielā, Krāslavas novada Ūdrīšu pagastā, Auces novada Vītiņu pagastā, Apes novada Virešu pagastā, Mārupes novada Skultē, Limbažu novada Limbažu pagastā, autoceļa Rīga-Liepāja 22.kilometrā, Daugavpilī Plūmju ielā, Līgatnes novada Līgatnes pagastā, Limbažu novada Skultes pagastā, Apes novada Apes pagastā.

Pēdējās dienās VUGD arvien vairāk reģistrē kūlas ugunsgrēkus, kas notiek autoceļu malās. Kā liecina iepriekšējo gadu pieredze, šie ugunsgrēki visbiežāk nav apzināta ļaunprātīga rīcība, bet gan izcēlušies, jo autobraucēji vai kājāmgājēji nomet sausajā pērnā gada zālē nenodzēstu cigareti. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nekļūt par kūlas dedzinātājiem un dabas piemēslotājiem un izpīpētās cigaretes rūpīgi nodzēst, pēc tam izsmēķi izmetot tam speciāli paredzētās vietās nevis nometot ceļmalā. Aizvadītajā diennaktī kūlas ugunsgrēki, kas notikuši ceļmalās, reģistrēti šādās vietās – a/c Rīga – Bauska 26.km, a/c Tīnūži – Koknese 17 – 20.km, a/c Mālpils – Nītaure 5.km, a/c Ulbroka – Ogre pagrieziens uz Dobelniekiem, a/c/ Mārupe – Jaunmārupe, a/c Rīga – Liepāja 81.km utt.

Vakar reģistrēts arī kārtējais meža ugunsgrēks. Salaspils pagastā pie TEC-2 dega mežs 1000m2 platībā. Kopumā reģistrēti jau 7 mežu ugunsgrēki.

 VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta. Daudzi kūlas dedzinātāji aizbildinās, ka viņi kontrolē degšanu un tāpēc to var darīt. VUGD uzsver, ka nepastāv „kontrolēta kūlas dedzināšana”, jo degšanas procesu nevar paredzēt, jebkurā mirklī var mainīties vēja virziens, kā rezultātā uguns var strauji mainīt savu virzienu, pieaugt spēkā un aizdedzināt apkārt esošās ēkas un mantas. Zemes segumam un pērnā gada zālei kļūstot arvien sausākai, uguns izplatība paātrinās, degšanas platības strauji palielinās, uguns pārmetas uz krūmiem, ēkām, mežu utt., nodarot milzīgus postījumus un bojājumus.

 VUGD aicina saudzēt apkārtējo vidi, savu un kaimiņa īpašumu, kā arī veselību!

 

2011.gada 21.aprīlī
Sagatavoja:
Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel. 29468106
E-pasts: Viktorija.sembele@vugd.gov.lv


Atpakaļ