Pirmais šogad noslīkušais peldētājs

13.05.2011

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 12.maija plkst. 6:30 līdz 13.maija 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 72 izsaukumus. Kopumā dzēsti 49 ugunsgrēki, veikti 10 glābšanas darbi, tikpat bija arī maldinošu izsaukumu. VUGD ugunsdzēsēji glābēji dzēsuši 18 kūlas ugunsgrēkus. Ugunsgrēkos nav gājis bojā vai cietis neviens cilvēks.


Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsējiem glābējiem bija no ūdens tilpnēm jāizvelk divi noslīkuši cilvēki. Viens no viņiem bija šogad pirmais noslīkušais peldētājs.

Vakar, plkst. 19:30, VUGD saņēma informāciju, ka Smiltenē Tepera ezerā slīkst cilvēks. Pēc septiņām minūtēm ierodoties pie ezera, ugunsdzēsēji glābēji slīkstošo cilvēku vairs neredzēja. Izmantojot ūdenslīdēju aprīkojumu, tika uzsākta pazudušā cilvēka meklēšana. Ūdenslīdējiem izdevās atrast apmēram 16 gadus vecā jaunieša mirstīgās atliekas. Kopā ar viņu atpūsties pie ezera bija devušies arī citi jaunieši, kas arī bija izsaukuši glābējus.

Vakar, plkst. 13:00, VUGD saņēma lūgumu no Valsts policijas darbiniekiem palīdzēt noslīkušā meklēšanā Dagdas novada Ezernieku pagastā Lielajā Košiuna ezerā. Iespējams, ka apmēram 46 gadus vecais vīrietis bija iebraucis ezerā izlikt tīklus, pārkrita pāri laivas malai un noslīcis. Noslīkušo vīrieti ugunsdzēsēji glābēji atrada apmēram 200 metrus no krasta un atdeva Valsts policijas darbiniekiem.   

Vakar, plkst. 15:36, VUGD saņēma informāciju, ka Limbažu kultūras namā, Rīgas ielā, iespējams ir izpūsta piparu gāze. Ugunsdzēsēji glābēji veica cilvēku evakuāciju un ēkas telpu vēdināšanu. Kopumā tika evakuēti 16 cilvēki, no tiem trijiem bija nepieciešama mediķu palīdzība.

Vakar, plkst. 15:46, VUGD saņēma informāciju, ka Talsu novada Laucese pagastā neapsaimniekotā kūtī ir izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka deg mūra ēkas koka jumts pilnā 1200m2 platībā. Ugunsdzēsējiem glābējiem no liesmām izdevās nosargāt 50 metru attālumā esošo dzīvojamo māju un vēl vienu ēku. Iespējamais ugunsgrēka iemesls ir metāllūžņu griešanas rezultātā radušās dzirksteles, kuras aizdedzināja kūts jumtu.

VUGD aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem uz un pie ūdens un, rūpējoties par savu drošību, ievērot elementāru piesardzību, jo arī laba peldēt prasme ne vienmēr spēs paglābt nelaimē. Šobrīd ūdens temperatūra Latvijas ūdenstilpnēs vēl ir salīdzinoši zema, tāpēc cilvēkiem nevajadzētu riskēt ar savām dzīvībām un pārāk agri iesākt peldēšanas sezonu.

VUGD atgādina:
• Peldēšanās sezonu ieteicams uzsākt, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi +18C. Parādoties pirmajām aukstuma sajūtām, peldēšanās jāpārtrauc. Sezonas sākumā peldēšanas laikam vajadzētu būt īsākam, bet pēc tam, kad organisms ir jau pieradis, peldes var kļūt ilgākas.
• Pirms peldēšanas sezona atklāšanas pārbaudiet pat pazīstamu ūdenstilpni, jo pa ziemu tās gultne var būt ievērojami mainījusies;
• Pareizi izvēlies peldvietu! Visdrošāk ir peldēties īpaši šim mērķim paredzētās vietās. Ja tādas nav, atceries, ka peldvietas krastam jābūt lēzenam, vēlams ar cietu pamatu. Upēs jāizvēlas vieta, kur ir vismazākā straume, tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu.
•  Nepazīstamā vietā uzreiz nedrīkst lēkt ūdenī! Vispirms pārliecinies, vai ūdens tilpnes gultnē nav kādi akmeņi, nogrimuši asi priekšmeti, pret kuriem, lecot no augstuma, vari gūt savainojumus.
• Peldēties alkohola reibumā ir ne mazāk riskanti kā vadīt automašīnu, jo sekas nav prognozējamas.
• Nav ieteicams vienam doties peldēties. Ja uz ūdens radīsies problēmas, līdzās var nebūt citu cilvēku, kas spētu ekstremālā situācijā palīdzēt.
• Nepārvērtē savus spēkus! Dižošanās ar to, ka vari aizpeldēt vistālāk vai pārpeldēt pāri upei, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību. Turklāt, ja iepriekšējā sezonā varēji pārpeldēt upi, tas vēl nenozīmē, ka fiziskā sagatavotība ir tāda, ka vari to izdarīt arī šobrīd.
• Nakts nav labākais peldēšanās laiks, jo aizpeldot tālāk no krasta, var apjukt un zaudēt orientēšanās spējas, lai atgrieztos atpakaļ.
• Slīcēja glābšana var apdraudēt pašu glābēju, tādēļ pirms glābšanas uz ūdens jānovērtē situācija un savas iespējas. Slīcēju var glābt tikai cilvēks, kurš labi apguvis peldēšanas tehniku un zina paņēmienus, kā satvert cietušo un izvilkt to krastā.
• Visdrošākā ir glābšana no krasta, nelaimē nonākušajam pametot virvē iesietu glābšanas riņķi. Noderēs arī bumba vai kādi citi peldoši priekšmeti, kuri slīkstošajam palīdzētu noturēties virs ūdens.
• Ja esi nelaimes aculiecinieks, centies pēc iespējas labāk iegaumēt notikuma vietu, izmantojot orientierus gan uz ūdens, gan krastā, lai varētu glābējiem precīzāk norādīt vietu, kur notikusi nelaime.
• Nelaimes gadījumā nekavējoties izsauc glābējus pa tālruni 112. Pēc iespējas precīzāk norādi nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas. Glābēji jāsagaida un jānorāda cietušā atrašanās vieta.

 

2011.gada 13.maijā
Sagatavoja:
Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel. 29468106
E-pasts: Viktorija.sembele@vugd.gov.lv


Atpakaļ