Sabiedrības informēšanas kampaņa ”Jūra nav līdz ceļiem” par drošību uz ūdens vasaras sezonā

10.06.2011

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), Rīgas pašvaldības policija(RPP), Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku flotile un apdrošināšanas uzņēmums AAS "Balta" uzsāka sabiedrības informēšanas kampaņu ”Jūra nav līdz ceļiem” par drošību uz ūdens vasaras sezonā.

Ar praktisku demonstrāciju kā glābt cilvēku, kurš slīkst, kā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību cietušajam kas iznests krastā, šodien Daugavas krastā pie Salu tilta, tika atklāta sabiedrības informēšanas kampaņa „Jūra nav līdz ceļiem” par drošību uz un pie ūdens.

Kampaņas organizēšanas priekšnosacījums galvenokārt ir kritiskā situācija valstī saistībā ar noslīkušajiem cilvēkiem vasaras sezonā. Pēc Tiesu medicīnas ekspertīzes datiem, aizvadītajā gadā noslīkuši 236 cilvēki. Pēc VUGD datiem ugunsdzēsēji glābēji no ūdens tilpnēm izvilkuši 146 noslīkušos tai skaitā 4 bērnus. Vistraģiskākais bija pagājušā gada jūlijs, kad VUGD glābēji no ūdenskrātuvēm izcēla 49 noslīkušos. Slīkušo statistikas pieaugošās tendences saglabājas, un šī gada pirmajos mēnešos dzīvību zaudējuši jau 34 iedzīvotāji, tai skaitā 1 bērns.

Peldsezonā ir svarīgi atgādināt sevišķi jauniešiem, ka ūdens tuvumā nedrīkst uzvesties pārgalvīgi un riskēt, it īpaši, ja nepārzināt konkrēto peldvietu. Pieaugušajiem jāuzrauga bērni, kas atrodas ūdens tuvumā. Vislabāk ir ūdeni iet kopā ar bērnu, lai nepiekļautu viņa nokļūšanu dziļumā, kas var apdraudēt viņa veselību un dzīvību. Šīs akcijas galvenais mērķis ir sabiedrības informēšana par rīcību ārkārtas situācijās, ja jums vai līdzcilvēkiem notikusi nelaime" stāsta VUGD priekšnieka vietnieks Intars Zitāns.

Ātrās palīdzības mediķu brigādes, šī gada siltajos mēnešos izbraukušas uz vairāk kā 20 izsaukumos, lai  sniegtu palīdzību cilvēkiem pēc slīkšanas. Diemžēl 6 gadījumos cilvēki dzīvības zaudēja noslīkstot. Savukārt vairāki jauni vīrieši smagas galvas un mugurkaula traumas guvuši, lecot ūdenī no augstuma.

Kā šodien preses konferencē uzsvēra NMP dienesta brigādes ārsts Maksims Timčenko: „Visa mediķu rīcībā esošā aparatūra un aprīkojums nespēs glābt slīkuša cilvēka dzīvību, ja apkārtējie nebūs darījuši neko, lai cilvēkam tūlīt pēc izkļūšanas no ūdens palīdzētu. Tāpat ikvienam jāatceras, ka nelaime uz ūdens var notikt ar radiem, draugiem, paziņām un citiem līdzcilvēkiem un var būt situācijas, kad tikai no Tavas pareizas rīcības ir atkarīga viņu iespēja izdzīvot.”

„Mūsu apdrošināšanas gadījumu pieredze liecina, ka ir situācijas, kad, vēloties palīdzēt kādam, kurš slīkst, iet bojā pats glābējs. Pozitīvi ir tas, ka apkārtējie ir gatavi palīdzēt nelaimē nonākušajiem, tomēr ierobežoto zināšanu dēļ par to, kā pareizi rīkoties šādās situācijās, paši palīgi apdraud savu dzīvību un veselību. Tieši tāpēc „Balta” atbalsta šādas kampaņas rīkošanu, jo mums katram ir jāmāk ne vien novērst dažādus riskus, atpūšoties pie ūdens, bet arī jāprot pareizi rīkoties, notiekot negadījumam. Bieži vien tieši ātra un pareiza rīcība ļauj izvairīties no postoša negadījuma iznākuma,” stāsta AAS “Balta” Atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Sabiedrības informēšanas kampaņas ”Jūra nav līdz ceļiem” galvenais mērķis ir vairot iedzīvotāju informētību par pārgalvīgas un neuzmanīgas rīcības pie ūdenskrātuvēm riskiem un to iespējamajām sekām un preventīvajām rīcībām risku novēršanā vai to mazināšanā, kā arī paaugstināt indivīda atbildības sajūtu pret sevi, savu ģimeni un līdzpilsoņiem dodoties atpūtā pie ūdens.

Sabiedrības informēšanas kampaņas ”Jūra nav līdz ceļiem” ietvaros tiek plānoti šādi pasākumi:
- Praktiskas NMP dienesta mediķu demonstrācijas peldvietās pirmās palīdzības sniegšanā cietušajam, uzsverot savlaicīgas palīdzības sniegšanas nozīmi cilvēka dzīvības glābšanā.
- Informatīvo materiālu izvietošana sadarbības partneru mājas lapās, tiks izdalīti peldvietās un publicēti mēdijos;
- Pētījums par to, kādas ir iedzīvotāju zināšanas par rīcību ārkārtas situācijās ja gadījumā slīkst cilvēks un ko iedzīvotāji sagaida no glābšanas dienestiem;
- Konkurss skolu jauniešiem. Tā ietvaros jaunieši izstrādā radošas idejas un skices plakātiem par drošību uz ūdens, kas uzrunātu vienaudžus un apkārtējo sabiedrību, paredzot iespēju labākos darbus izmantot nākošās peldsezonas informatīvajās kampaņās.

Sabiedrības informēšanas kampaņu plānots turpināt visas vasaras garumā, līdz septembra beigām.

 

Papildu informācija:
Inese Veisa
VUGD Prese un sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā inspektore
Tālr.:+371 67075868,
Mob.tālr. +371 26655399
e-pasts: inese.veisa@vugd.gov.lv

 

 

 


Atpakaļ