Nepamana drauga noslīkšanu

15.06.2011

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 14.jūnija plkst. 6:30 līdz 15.jūnija 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 40 izsaukumus. Kopumā dzēsti 22 ugunsgrēki, veikti 12 glābšanas darbi, pieci bija maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos nav gājis bojā vai cietis neviens cilvēks.


Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēji glābēja veica trīs iespējamo noslīkušo meklēšanu ūdenstilpnēs. Viens noslīkušais tika atrasts.

Naktī no svētdienas uz pirmdienu jauniešu kompānija atpūtās pie Adamovas ezera Rēzeknes novadā. Pēc alkohola lietošanas jaunieši izdomāja aizpeldēt līdz ezerā esošām salām. Nākamajā rītā pēc atpūtas, kompānija konstatēja, ka nav atrodams viens no viņu draugiem. Atgriežoties pie ezera, viņi krastā atrada drauga apavus, bet pats jaunietis nebija atrodams. Otrdien VUGD saņēma Valsts policijas lūgumu palīdzēt iespējamā noslīkušā meklēšanā. Meklēšanas darbus veica VUGD Balvu un Ludzas daļas ūdenslīdēji. Darbu rezultātā ezerā tika atrasts 27 gadus vecais noslīkušais vīrietis.

Vakar, plkst. 15:33, VUGD saņēma informāciju, ka Rīgā Vadakstes ielā kāda sieviete ir iekritusi pagrabā un pati saviem spēkiem netiek ārā. Apmēram 58 gadus vecā sieviete bija nolēmusi nokāpt mājas pagrabā, kurš atrodas 2,5 m dziļumā. Tomēr vienā no kāpņu posmiem sieviete paklupa un nokrita uz pagraba betona grīdas. Tikai apmēram pēc pām stundām pagrabā esošā sieviete tika pamanīta un tika izsaukti glābēji un mediķi. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji sniedza sievietei pirmo medicīnisko palīdzību. Pēc mediķu ierašanās, ar imobilizācijas dēļa palīdzību ugunsdzēsēji glābēji sievieti izcēla no pagraba un nodeva mediķiem.

VUGD aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem uz un pie ūdens un, rūpējoties par savu drošību, ievērot elementāru piesardzību, jo arī laba peldēt prasme ne vienmēr spēs paglābt nelaimē.

VUGD atgādina:
  • Peldēties alkohola reibumā ir ne mazāk riskanti kā vadīt automašīnu, jo sekas nav prognozējamas.
  • Nepārvērtē savus spēkus! Dižošanās ar to, ka vari aizpeldēt vistālāk vai pārpeldēt pāri upei, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību. Turklāt, ja iepriekšējā sezonā varēji pārpeldēt upi, tas vēl nenozīmē, ka fiziskā sagatavotība ir tāda, ka vari to izdarīt arī šobrīd.
  • Pareizi izvēlies peldvietu! Visdrošāk ir peldēties īpaši šim mērķim paredzētās vietās. Ja tādas nav, atceries, ka peldvietas krastam jābūt lēzenam, vēlams ar cietu pamatu. Upēs jāizvēlas vieta, kur ir vismazākā straume, tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu.
  • Nepazīstamā vietā uzreiz nedrīkst lēkt ūdenī! Vispirms pārliecinies, vai ūdens tilpnes gultnē nav kādi akmeņi, nogrimuši asi priekšmeti, pret kuriem, lecot no augstuma, vari gūt savainojumus.
  • Nav ieteicams vienam doties peldēties. Ja uz ūdens radīsies problēmas, līdzās var nebūt citu cilvēku, kas spētu ekstremālā situācijā palīdzēt.
  • Nakts nav labākais peldēšanās laiks, jo aizpeldot tālāk no krasta, var apjukt un zaudēt orientēšanās spējas, lai atgrieztos atpakaļ.
  • Slīcēja glābšana var apdraudēt pašu glābēju, tādēļ pirms glābšanas uz ūdens jānovērtē situācija un savas iespējas. Slīcēju var glābt tikai cilvēks, kurš labi apguvis peldēšanas tehniku un zina paņēmienus, kā satvert cietušo un izvilkt to krastā.
  • Visdrošākā ir glābšana no krasta, nelaimē nonākušajam pametot virvē iesietu glābšanas riņķi. Noderēs arī bumba vai kādi citi peldoši priekšmeti, kuri slīkstošajam palīdzētu noturēties virs ūdens.
  • Ja esi nelaimes aculiecinieks, centies pēc iespējas labāk iegaumēt notikuma vietu, izmantojot orientierus gan uz ūdens, gan krastā, lai varētu glābējiem precīzāk norādīt vietu, kur notikusi nelaime.
  • Nelaimes gadījumā nekavējoties izsauc glābējus pa tālruni 112. Pēc iespējas precīzāk norādi nelaimes vietas koordinātes un piebraukšanas iespējas. Glābēji jāsagaida un jānorāda cietušā atrašanās vieta.

2011.gada 15.jūnijā
Sagatavoja:
Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel. 29468106
E-pasts: Viktorija.sembele@vugd.gov.lv


Atpakaļ