Notiks ģenerālim L.Bolšteinam veltīts pasākums

20.06.2011

Š.g. 21.jūnijā plkst. 11:00 Brāļu kapos, Rīgā un plkst. 15:00 „Pūces dzirnavās” pie Ludviga Bolšteina vasaras namiņa Tukuma novada, Matkules pagastā notiks piemiņas pasākumi, lai godinātu ģenerāļa piemiņu.


Šogad aprit 71 gads, kopš traģiskā nāvē bojā gājis Latvijas brīvvalsts Robežsargu brigādes komandieris ģenerālis Ludvigs Bolšteins.

Pasākumā piedalīsies Valsts robežsardzes amatpersonas, Latvijas pirmās brīvvalsts robežsargu tuvinieki un atbalstītāji, Kandavas pašvaldības pārstāvji, plašsaziņas līdzekļu pārstāvji  u.c. interesenti.

Pasākumā Brāļu kapos klātesošos uzrunās vēsturniece Edīte Sandoviča, kura tieši 21 gadu atpakaļ, 1990.gada 21.jūnijā, pie ģenerāla L.Bolšteina kapa vietas pirmo reizi uz tikšanos pulcināja Latvijas brīvvalsts robežsargu bērnus.

E.Sandoviča atceras: „1990.gadā Latvijas Strēlnieku muzejā mēs strādājām pie jaunas ekspozīcijas veidošanas. Meitenes atnesa no arhīva tādas fotogrāfijas, kuras mūsu muzejā nekad nav bijušas. Arī ģenerāļa Ludviga Bolšteina foto. Es pat nevaru pateikt kāpēc, bet man uzreiz tik ļoti iepatikās šīs cilvēks, un es teicu - tas būs mans ģenerālis!. Jo būtībā par robežsargiem 90. gados zinājām tikai to, kas bija ienācis no rietumiem, no emigrācijas literatūras.

1990.gada 21.jūnijā pa radio izskanēja mans raidioapraksts. Esmu ļoti pateicīga Jānim Birzem, vecajam robežsargam no Zilupes bataljona, kurš man izstāstīja par šo cilvēku, par šo ģenerāli, kuru viņš atcerējās kā savu priekšnieku, kā robežsargu komandieri. Raidījums noskanēja plkst.11:00 un raidījuma beigās es vēl pieteicu tādu teikumu - ja šo raidījumu dzird kāds no robežsargu tuviniekiem, tad tiksimies Brāļu kapos plkst. 15:00 pie ģenerāļa L.Bolšteina kapavietas.

Jau dažas minūtes pēc raidījuma beigām atskanēja vairāki telefona zvani. Kad es ierados Brāļu kapos, es neticēju savām acīm...jo tur stāvēja ap 20 cilvēkiem. Tā sākās mana iepazīšanās ar robežsargu tuviniekiem”.


L. Bolšteins no 1928. gada 24. aprīļa līdz savas dzīves pēdējai dienai bija Robežsargu brigādes komandieris. Viņa vadībā Latvijas brīvvalsts robežsardze tika izveidota par labi organizētu militāru struktūru. 1940. gada 21. jūnijā vienu stundu pēc tam, kad Iekšlietu ministrijas vadību pārņēma Vilis Lācis, ģenerālis, nespēdams samierināties ar Latvijas okupāciju, savā darba kabinetā nošāvās.

Informāciju sagatavoja:
Jevgēnija Pozņaka,
Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Administratīvās pārvaldes
Koordinācijas un sabiedrisko  attiecību nodaļas galvenā inspektore,
 tālrunis 67075617,26328069,  e-pasts: jevgenija.poznaka@rs.gov.lv

 

 

 


Atpakaļ