Svētkos pieaug īpašuma zādzību risks

21.06.2011

Garās svētku brīvdienas ir laiks, kuru iecienījuši zagļi, lai netraucēti paviesotos svinētāju mājokļos. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes un apdrošināšanas sabiedrības „Balta” speciālisti aicina iedzīvotājus parūpēties par sava īpašuma drošību, ja garajās svētku brīvdienās ir plānots pamest mājokli uz ilgāku laiku. Valsts policijas pieredze liecina, ka tieši svētku brīvdienās pieaug zādzību skaits.


„Zagļu darbu bieži vien veicinām mēs paši, neuzmanīgi attiecoties pret sava īpašuma drošību gan ikdienā, gan arī ilgākas prombūtnes laikā. Valsts policijas dati par zādzībām Rīgas reģionā liecina, ka 24 procentos gadījumu zagļi mājoklī iekļūst, izmantojot neaizslēgtas durvis, neaizvērtus logus vai balkonus. Savukārt, pagājušā gada Līgo svētku nedēļā Valsts policijas darbinieki Rīgas reģionā reģistrējuši 38 zādzības, bet pēcsvētku nedēļā, kad iedzīvotāji atgriezušies mājās, reģistrētas jau 47 zādzības no dzīvokļiem. Vasarā ir raksturīgi, ka tiek atstāti atvērti logi telpu vēdināšanai, kas atvieglo zaglim iekļūšanu īpašumā,” skaidro Andrejs Grišins, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieks.

Arī „Baltas” ekspertu pieredze rāda, ka, jo garākas ir svētku brīvdienas, jo lielākam riskam ir pakļauts iedzīvotāju īpašums. 2009. gada Jāņos bija piecas oficiālas brīvdienas, savukārt 2010. gada Jāņu brīvdienas bija nedēļas vidū un iedzīvotāji aktīvi izmantoja iespēju paņemt brīvu visu svētku nedēļu, kas attiecīgi ļāva izvērsties zagļiem. Tā rezultātā, salīdzinājumā ar 2009. gada Jāņu brīvdienām, atlīdzību pieteikumu skaits par zādzībām pagājušajā gada Jāņos dubultojās. Turklāt ir raksturīgi, ka līdz ar brīvdienu daudzumu pieaug arī atlīdzībās izmaksātās summas. 2010. gadā izmaksāto atlīdzību summa par zādzību pieteikumiem Jāņos, salīdzinot ar 2009. gadu, ir pieaugusi par 56 procentiem. Šāda tendence ir skaidrojama arī ar to, ka zagļiem ir vairāk laika sagatavoties un lielākas iespējas piekļūt vērtīgākām lietām.

„Arī šogad Jāņos ir paredzētas garākas svētku brīvdienas un mūsu pieredze liecina, ka garāku brīvdienu laikā ievērojami pieaug zādzību risks. Arī nesen veiktais pētījums* par zagļu paradumiem parādīja, ka 58 procenti zagļu veic zādzības tieši valsts svētku laikā, tātad laikā, kad mājokļa īpašnieki atrodas ilgstošā prombūtnē. Lai svētkus neizbojātu zagļu apciemojums, ir ieteicams laicīgi vienoties ar kaimiņiem, draugiem vai radiniekiem, kas varētu pieskatīt Jūsu mājokli, jo arī mūsu veiktajā īpašuma drošības pētījumā 36 procenti zagļu norādīja, ka tieši apkārtējo iejaukšanās parasti iztraucē zādzību. Lai arī tas pagaidām Latvijā nav ierasts, tomēr, iespējams, ir vērts apdrošināt iedzīvi, kas izmaksā vien piecus latus, un, notiekot zādzībai, būs iespējams iespējami ātrāk segt radītos zaudējumus,” skaidro Ingus Savickis, AAS „Balta” Atlīdzību direktors.

*Lai apzinātu reālo situāciju īpašuma drošības jomā Latvijā, AAS „Balta”, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru „Data Serviss” un Valsts probācijas dienestu, 2010. gada nogalē veica pētījumu, kura laikā, aptaujājot iedzīvotājus un par zādzībām iepriekš tiesātas personas, tika analizēti vairāki būtiski faktori - zagļu iecienītākie rīcības scenāriji, zādzību riska tendences un efektīvākās metodes mājokļa aizsardzībai.

 
Sagatavoja:
Toms Sadovskis
VP Rīgas reģiona pārvaldes
Preses un sabiedrisko attiecību sektora
Vecākais speciālists
tālrunis: +371 67219872 mob. +371 27878155
e-pasts: toms.sadovskis@riga.vp.gov.lv


Atpakaļ