Deg sausā zāle un siena šķūņi

08.08.2011

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 6.augusta plkst. 6:30 līdz 8.augusta 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 112 izsaukumus. Kopumā dzēsti 66 ugunsgrēki, veikti 29 glābšanas darbi, bija arī 17 maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos cietuši četri cilvēki.
 


Naktī no piektdienas uz sestdienu, plkst. 02:56, VUGD saņēma informāciju, ka Tukuma novada Slampes pagastā siena šķūnī ir izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka deg no betona konstrukcijām veidots siena šķūnis 1200m2 platībā un tajā esošie siena ruļļi 300 tonnu apmērā. Nekavējoties tika novērsts apdraudējums blakus esošajai fermai, kurā atradās govis. Līdzās tam tika dzēstas degošās šķūņa konstrukcijas. Šāda veida ugunsgrēku dzēšanu apgrūtina tas, ka degošos siena ruļļus var nodzēst tikai tos izceļot ārā no šķūņa, izjaucot un salaistot ar ūdeni. Tā kā tuvākā ūdens ņemšanas vieta atradās 4-5 km attālumā, bet siena ruļļu dzēšanai nepieciešams liels ūdens daudzums, fermas un siena šķūņa saimnieks nodrošināja traktoru, kas palīdzēja pievest ūdeni, kā arī vēl vienu traktoru, kas veda ārā siena ruļļus no šķūņa. Svētdien no rīta karstuma ietekmē vienā no šķūņa daļām iegruva dzelzsbetona jumta konstrukcija, kas uzkrita tur esošajiem siena ruļļiem, tāpēc dzēšanas darbi turpinājās no ārpuses, lai neapdraudētu ugunsdzēsējus glābējus. Šodien no rīta notikuma vietā turpinās dzēšanas darbi.

Sestdien, plkst. 17:39, VUGD saņēma informāciju, ka Dagdas novada Ķepovas pagastā deg šķūnis 80m2 platībā un tajā esošais siens – 7 tonnas. Savukārt, svētdien, plkst. 15:34, VUGD saņēma informāciju, ka Alojas novada Brīvzemnieku pagastā deg siena šķūnis un tajā esošie siena ruļļi. Kopumā ugunsgrēkā nodega siena šķūnis 192m2 platībā un 80 siena ruļļi.

Naktī no sestdienas uz svētdienu, plkst. 23:57, VUGD saņēma informāciju, ka no Krustpils ielas, Daugavpilī, piecstāvu dzīvojamās mājas trešā stāva loga redzami dūmi. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka dzīvoklī deg matracis 1m2 platībā. Ugunsgrēkā cieta apmēram 62 gadus vecs vīrietis, kuru vēl pirms ugunsdzēsēji glābēju ierašanās iedzīvotāji bija paspējuši izvilkt no sadūmotā dzīvokļa.

Sestdienas vakarā, plkst. 19:50, VUGD saņēma informāciju, ka Ludzā, Jelgavas ielā, vienstāvu dzīvojamajā mājā ir izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka mājas istabā deg atpūtas krēsls. Ugunsgrēkā cieta 50 līdz 55 gadus vecs vīrietis, kurš saindējās ar degšanas produktiem.

Sestdien no rīta, plkst. 11:41, VUGD saņēma informāciju no Rudens ielas, Rīgā, deviņstāvu mājas iedzīvotājiem, ka mājas kāpņu telpā ir jūtams sadūmojums. Ugunsdzēsēji glābēji, pārmeklējot dzīvojamo māju, konstatēja, ka astotā stāva dzīvoklī bija dedzis matracis 0,5m2 platībā, bet ugunsgrēks bija jau likvidēts. Tajā cieta apmēram 26 gadus vecs vīrietis, kurš saindējās ar degšanas produktiem.

Agrā sestdienas rītā, plkst. 04:51, VUGD saņēma informāciju, ka Rīgā, Vecāķu prospektā, vienstāvu dzīvojamajā mājā ir izcēlies ugunsgrēks. Kopumā dega šķūnis pilnā platībā (50m2), dzīvojamās mājas jumts 15m2 un vieglā automašīna. Ugunsgrēkā apdegumus guva apmēram 30 gadus vecs vīrietis.

Sausā laika ietekmē aizvadītajās brīvdienās lielās platībās dega šī gada sausā zāle. Rēzeknes novada Ozolaines pagastā sausā zāle dega septiņu hektāru platībā, Daugavpils novada Naujenes pagastā – četru hektāru platībā, Valmierā, blakus Stacijas laukumam, un Ilūkstes novada Pilskalnes pagastā – 2 hektāru platībā, Līvānu pilsētā Vecticībnieku ielā pie gājēju tilta – viena hektāra platībā. Bauskas novada Ceraukstes pagastā sestdien piecu hektāru platībā uz lauka dega salmu rugāji.

Svētdienas vakarā Ogres daļas Ķeipenes posteņa ugunsdzēsēji glābēji palīdzēja diviem sēņotājiem, kas bija nomaldījušies, izkļūt ārā no meža. Plkst. 0:41, VUGD saņēma zvanu no sēņotājiem, ka viņi ir nomaldījušies un nevar atrast ceļu ārā no meža. Ugunsdzēsēji glābēji centās pēc iespējas precīzāk uzzināt no sēņotājiem viņu iespējamo atrašanās vietu, iztaujājot gan par tuvumā redzētajiem objektiem, gan vietu, kur viņi ir iegājuši mežā un cik ilgi tajā uzturējušies, kā arī objektiem, kurus viņi ir šķērsojuši. Noskaidrojot aptuveno sēņotāju atrašanās vietu, ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot automašīnas skaņas un gaismas signālu, palīdzēja sēņotājiem izkļūt no meža un nogādāja viņus līdz mediķiem.

VUGD atgādina, ka dodoties sēņot vai ogot, ir jāņem līdzi pilnībā uzlādēts mobilais telefons un jācenšas atcerēties dabas vai cilvēku veidotus objektus, kuriem tiek paiets garām, tādējādi palīdzot glābējiem noteikt aptuveno atrašanās vietu. Ja gadās apmaldīties mežā un pašu spēkiem nav iespējums atrast ceļu ārā no tā, jāzvana pa tālruni 112. 
  
2011.gada 8.augustā
Sagatavoja:
Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel. 29468106
E-pasts: Viktorija.sembele@vugd.gov.lv
 


Atpakaļ