LOGO lidzfinanse plus NAP

Pierādījumos balstītu narkotiku lietošanas profilakses programmu īstenošana un profilakses kvalitātes standartu ieviešana

Eiropas Kohēzijas politikas programmas 2021. - 2027. gadam ietvaros Iekšlietu ministrija īsteno 4.1.2. SAM “Uzlabot vienlīdzīgu un savlaicīgu piekļuvi kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un izmaksu ziņā pieejamiem veselības aprūpes, veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, uzlabojot veselības aprūpes sistēmu efektivitāti un izturētspēju” 4.1.2.4. pasākumu "Pierādījumos balstītu narkotiku lietošanas profilakses programmu īstenošana un profilakses kvalitātes standartu ieviešana".

Ministru kabineta noteikumi

Pasākuma numurs: 4.1.2.4

Projekta numurs: 4.1.2.4/1/24/I/001

Projekta finansējums: Pasākuma ietvaros plānotais kopējais finansējums - 522 000 euro, tajā skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums – 443 700 euro un valsts budžeta finansējums – 78 300 euro.

Projekta mērķis: veicināt pierādījumos balstītas pieejas ieviešanu atkarību izraisošo  vielu lietošanas profilaksē

Mērķa grupa: sākumskolas skolēni vecumā no 6 līdz 11 gadiem, sākumskolu pedagogi, atkarību izraisošu vielu lietošanas profilaksē iesaistītie speciālisti

Projekta īstenošana: 2024. gada 21. novembris - 2029. gada 31. decembris

Plānotās aktivitātes: 

  1. Veikt pētījumu par narkotiku profilaksi Latvijā un to cik lielā mērā īstenotie pasākumi atbilst profilakses kvalitātes standartiem. Pētījums sastāv no diviem posmiem. Pirmajā posmā tiek apkopota informācija par to, kādas narkotiku profilakses aktivitātes tiek īstenotas pašvaldībās, izglītības iestādēs un nevalstiskajās organizācijās. Otrajā posmā plānots analizēt profilakses programmas un to, cik lielā mērā tās īstenotas atbilstoši kvalitātes standartiem. Informācija tiks apkopota kvantitatīvi, ietverot arī kvalitātes standartu indikatorus, lai analizētu, kā profilakses programmas ir attīstījušās laika posmā no 2025. līdz 2029. gadam. Šis pētījums ir nozīmīgs, jo ļauj apzināt īstenoto profilakses programmu tvērumu, izaicinājumus un nepilnības. Šāda informācija palīdzēs plānot efektīvas un vajadzībās balstītas profilakses aktivitātes Latvijā.
  2. Īstenot Eiropas profilakses programmas (EUPC) apmācības Latvijā. EUPC ir Eiropas Savienības Narkotiku aģentūras izstrādāta mācību programma par atkarību profilaksi. Tās saturs balstās uz vairāku desmitgažu laikā iegūtām zināšanām un pieredzi. Mācību modulis ir izstrādāts, lai sniegtu zināšanas par efektīvām profilakses aktivitātēm, kā arī skaidri noteiktu neefektīvās metodes.Modulī ietverta informācija par profilakses terminoloģiju, aizsargājošajiem un riska faktoriem, vielu lietošanas etioloģiju, efektīvu profilaksi atbilstoši vecuma grupām, profilaksi ģimenē, izglītības iestādēs, darba vietās un kopienās. Tāpat apskatīta mediju kampaņu nozīme, kā arī profilakses programmu monitorings un izvērtēšana. Apmācības tiks organizētas pašvaldību speciālistiem, izglītības darbiniekiem, kā arī valsts un pašvaldību policijas prevencijas speciālistiem. Plānots nodrošināt vienu apmācību ciklu reizi gadā.
  3. Profilakses programmas "Labas uzvedības spēle" adaptācijas un pilotēšanas Latvijā. “Labas uzvedības spēle” ir uz pierādījumiem balstīta klases vadības stratēģija, kas izstrādāta, lai veicinātu pozitīvu uzvedību skolēnu vidū un samazinātu traucējošu rīcību. Tā tika izveidota ASV 20. gadsimta 60. gados un uzsver komandas darbu, pašregulāciju un savstarpēju atbalstu kopīgu mērķu sasniegšanā. Kopš tā laika programma ir attīstīta un pielāgota dažādiem kontekstiem, tostarp Eiropas Savienības valstīs. Pierādījumi liecina, ka šī programma sniedz pozitīvus rezultātus.Programmu parasti īsteno sākumskolas klasēs. Skolēni tiek sadalīti mazās komandās, kurās viņi strādā kopā, lai ievērotu klases uzvedības noteikumus. Komandas nopelna balvas par labu uzvedību strukturētās aktivitātēs vai mācību laikā. Šī metode palīdz nostiprināt vēlamo uzvedību, uzlabot koncentrēšanos un radīt pozitīvāku mācību vidi. Programmu iespējams integrēt ikdienas mācību procesā, neprasot papildu laiku no mācību plāna. Tā ir vienkārša un saistoša metode, kas palīdz skolēniem apgūt prasmes labas uzvedības nodrošināšanai un sadarbībai komandā.

 

Kontakpersona:

Agnese Zīle - Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta vecākā eksperte

Tālr.: 67219592; e-pasts: agnese.zile@iem.gov.lv