Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonas 2020.gadā veica 5130 ugunsdrošības pārbaudes. Valstī kopumā veikto ugunsdrošības pārbaužu rezultātā izsniegti 4998 pārbaudes akti, bet par atklātajiem ugunsdrošības un civilās aizsardzības prasību pārkāpumiem tika uzsākti 273 administratīvā pārkāpuma procesi. Izsniegti arī 959 atzinumi par atbilstību ugunsdrošības prasībām un 374 atzinumi par būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām.
VUGD katru gadu veic ugunsdrošības pārbaudes noteiktās objektu grupās atbilstoši to bīstamībai un nozīmei. Papildus tiek reaģēts arī uz iesniegumiem vai citā veidā saņemto informāciju par iespējamiem ugunsdrošību prasību pārkāpumiem un tiek veiktas neplānotas pārbaudes. Ja saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī būs iespēja, tad šajā gadā plānots vairāk pārbaudīt tieši dzīvojamo sektoru, jo pagājušā gada statistika liecina, ka joprojām dzīvojamajā sektorā bieži tiek konstatēti būtiski ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas var veicināt ugunsgrēka izcelšanos - elektroinstalācija netiek uzturēta darba kārtībā, nav veikta dūmvadu tīrīšana, nav veikta apkures iekārtas, ierīces un dūmvada tehniskā stāvokļa pārbaude un citi pārkāpumi.
VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš skaidro, ka “Aizvadītajā gadā ugunsdrošības uzraudzības darbu nopietni ietekmēja Covid-19 izraisītā ārkārtējā situācija. Ierobežojumu rezultātā divus mēnešus nevarējām veikt plānotās ugunsdrošības pārbaudes, bet vairākus mēnešus tās veicām samazinātā apjomā. Neskatoties uz ierobežojumiem, šis laiks ir devis arī ieguvumus. Būtisks izrāviens ir noticis darba organizācijas un digitālo prasmju jomā. Zinām, ka mērķtiecīgs ugunsdrošības uzraudzības un prevencijas darbs ilgtermiņā panāks pakāpenisku traģisko ugunsnelaimju, kuros ir cietuši vai bojāgājuši cilvēki, samazinājumu. Tomēr tas nav iespējams bez iedzīvotāju iesaistes – atbildīgas rīcības un elementāru ugunsdrošības prasību ievērošanas.”
Skaidrojam, ka pirms plānveida ugunsdrošības pārbaudes veikšanas, VUGD amatpersonas sazinās ar pārbaudāmā objekta pārstāvi, lai vienotos par pārbaudes laiku. Ierodoties uz pārbaudi, amatpersonai ir jānosauc savs uzvārds, amats un jāuzrāda dienesta apliecība. Savukārt, pēc pārbaudes noslēguma amatpersona informēs par ugunsdrošību objektā atbildīgo personu par ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem. Līdztekus valsts ugunsdrošības uzraudzības ietvaros, VUGD amatpersonas objektos veic arī neplānotās ugunsdrošības pārbaudes, kur objektu atbildīgās personas netiek informētas par šādu pārbaužu veikšanu. Konstatējot ugunsdrošības prasību pārkāpumus, kas nerada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, VUGD amatpersona sastāda pārbaudes aktu, kurā tiek norādīti konstatētie pārkāpumi un termiņi to novēršanai. Ja pārbaudē tiek konstatēti nopietni ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona var arī pieņemt lēmumu par objekta darbības apturēšanu vai uzsākt administratīvo lietvedību.
Sagatavoja: VUGD