18. oktobrī Ministru kabinets izskatīja Iekšlietu ministrijas informatīvo ziņojumu, kas izstrādāts sadarbībā ar citām ministrijām un to padotībā esošajām institūcijām, kā arī drošības iestāžu ekspertiem. Informatīvais ziņojums paredz inovatīvu vienotu tehnoloģisko risinājumu ieviešanu Latvijas Republikas ārējas robežas uzraudzībā.
Robežuzraudzībā paredzēts izmantot optisko sensoru, videonovērošanas kameru, ļoti augstas veiktspējas kapacitātes datu pārraides tīkla un datorprogrammas sistēmu, kas nodrošinās nepārtrauktu notikumu apzināšanu un robežuzraudzību tiešsaistē institūcijām, kas atbildīgas par valsts apdraudējumu novēršanu. Perspektīvā tiks nodrošināta iespēja izveidotajā arhitektūrā integrēt vairākas institūciju sistēmas, kā arī lielākā apjomā veikt ar robežuzraudzību saistīto datu uzkrāšanu, apstrādi, analīzi un koplietošanu.
Latvijas Republikas austrumu robeža ir NATO, Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas ārējā robeža. Šobrīd izmantotie tehnoloģiskie uzraudzības līdzekļi nav pietiekami, lai nodrošinātu efektīvas reaģēšanas spējas krīzes situācijās. Tāpēc ir būtiski, lai visas ES dalībvalstis ārējās robežas uzraudzībai piemērotu mūsdienīgus tehnoloģiskos līdzekļus. Modernizējot Latvijas robežu, būtiski tiks samazināti riski nelegālām darbībām uz valsts ārējās robežas.
Inovatīvu tehnoloģisko risinājumu ieviešanas uzsākšanu uz Latvijas Republikas ārējās robežas ir paredzēts īstenot ar Finansiāla atbalsta instrumenta robežu pārvaldībai un vīzu politikai 2021.-2027.gada plānošanas perioda atbalstu, paredzot šim mērķim finansējumu vismaz 61 miljonu eiro apmērā. Turklāt ir paredzēta grozījumu izstrāde tiesiskajā regulējumā un atbildīgo institūciju uzdevumu papildināšana.
Ar minētā finanšu instrumenta atbalstu ir paredzēts veikt šādas aktivitātes:
• izveidot infrastruktūru robežapsardzības uzdevumu veikšanai;
• aprīkot robežu ar perimetra uzraudzības līdzekļiem;
• nodrošināt nepieciešamo programmatūru;
• nodrošināt augstas kapacitātes datu pārraidi.