Publicēts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) veiktā pētījuma ziņojums par sadarbības un koordinācijas mehānismu starp Valsts policijas pārvaldēm un citām institūcijām, kas iesaistītas ekonomisko noziegumu izmeklēšanā. Pētījumā novērtēts līdz šim panāktais progress Latvijā cīņā pret ekonomiskajiem un finanšu noziegumiem, vienlaikus vēl iezīmējot jomas, kurām jāpievērš uzmanība.
ESAO daudzu valstu nacionālo risku novērtējumos kā vienu no galvenajiem riskiem identificē tieši starptautiskās organizētās noziedzības veiktos ekonomiskos noziegumus un veiktajos pētījumos palīdz parteriem identificēt nepilnības un sniegt ieteikumus, kādā veidā pilnveidot sadarbības un koordinācijas mehānismus starppārvalžu un starpinstitucionālā līmenī šādu noziegumu efektīvākai izmeklēšanai.
Pētījums norisinājās laika posmā no 2021. gada sākuma līdz 2022. gada 30. jūnijam Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros. Tas veikts ar mērķi paaugstināt izmeklēšanas efektivitāti un uzlabot sadarbību starp Valsts policijas struktūrvienībām, kā arī starpinstitucionālo sadarbību šajā izmeklēšanas jomā. Un šī gada 8. decembrī publicēts pētījuma ziņojums ar galvenajām atziņām.
Pētījumā veiktas intervijas ar ekspertiem, kas saistīti ar ekonomisko noziegumu izmeklēšanu, lai apzinātu sadarbības un koordinācijas līmeni un kvalitāti izmeklēšanā un pierādījumu apstrādē par tādiem noziegumiem, kuriem ir tieša negatīva ietekme uz uzņēmējdarbības vidi Latvijā. Tajā piedalījās eksperti no Valsts policijas, Valsts policijas koledžas, Iekšlietu ministrijas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Valsts ieņēmumu dienesta, Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras, Rīgas tiesas apgabala prokuratūras, ASV vēstniecības Latvijā, Finanšu izlūkošanas dienesta.
Ziņojumā uzsvērts panāktais progress Latvijā, cīņā pret ekonomiskajiem un finanšu noziegumiem, vienlaikus vēl iezīmējot jomas, kurām jāpievērš uzmanība. Neskatoties uz to, aizvien nepieciešams stiprināt krimināltiesību jomas kapacitāti un veicināt sadarbību ar galvenajiem dalībniekiem Eiropas un starptautiskajās tiesībaizsardzības organizācijās, lai nodrošinātu veiksmīgu noziegumu izmeklēšanu vēl efektīvāk arī turpmāk.
Ziņojumā norādīts, ka noziedzīgās struktūras un organizētās grupas motivē peļņa, ko tās gūst savu noziedzīgo darbību rezultātā, līdz ar to Latvijai nepieciešams dot skaidru vēstījumu, ka šī nav valsts, kurā nodarboties ar nelegālo rūpalu un nepieciešams parādīt savu apņemšanos, ka tie, kas to tomēr darīs, tiks saukti pie kriminālatbildības.
Pētījuma ziņojums “Interagency Coordination in Economic Crime Investigations in Latvia” oriģinālvalodā (angļu) pieejams šeit: https://www.oecd.org/publications/interagency-coordination-in-economic-crime-investigations-in-latvia-79d844e6-en.htm
Pētījums norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr.EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” ietvaros