20. aprīlī Iekšlietu ministrijā ar Eiropas Savienības atbalstu notika “Iekšlietu ministrijas Industrijas diena 2023”, kuras mērķis bija rosināt diskusiju par iekšlietu nozarē aktuāliem jautājumiem, kā arī sniegt iespēju uzņēmējiem un mācību iestādēm iepazīstināt iekšlietu nozares iestādes un sabiedrotos ar tehnoloģiju attīstības tendencēm drošības funkciju stiprināšanā.
Pasākuma atklāšanā Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Igors Rajevs un Drošības un aizsardzības industriju federācijas (DAIF) Latvijā padomes priekšsēdētājs Agris Dundurs izteica gandarījumu par kuplo apmeklētāju skaitu, kā arī uzsvēra iekšlietu nozares un drošības jomas industrijas savstarpējā dialoga un sadarbības nozīmīgumu, norādot, cik svarīgi ir rīkot šādus pasākumus, kuros var notikt brīva domu apmaiņa starp industriju un tās potenciālajiem pasūtītājiem.
I.Rajevs savā uzrunā uzsvēra valsts nepieciešamību un vēlmi izmantot modernus Latvijā ražotus produktus un pakalpojumus, jo tas ir svarīgs pienesums kopējai valsts ekonomikai un Latvijas drošībai. Tomēr visiem produktiem un pakalpojumiem būtu jābūt konkurētspējīgiem ar analoģiskiem citu valstu ražojumiem gan tehnoloģisko risinājumu, gan cenas ziņā. Tādēļ ļoti svarīgi ir meklēt kopsaucējus un atrast sadarbības iespējas.
A.Dundurs klātesošajiem atgādināja Covid-19 pandēmijas laikā gūtās mācības, kā arī šobrīd Krievijas īstenoto karu Ukrainā, uzsverot, ka sagatavoties un novērst jebkuru apdraudējumu, kā arī mazināt tā negatīvo ietekmi uz sabiedrību un valsts ekonomiku var tikai kopīga un sekmīga dažādu nozaru sadarbība.
DAIF Latvijā 10 pastāvēšanas gados sadarbībā ar Iekšlietu ministriju un tās iestādēm īstenojusi virkni kopīgu pasākumu, nodrošinot atklātas diskusijas, informācijas apmaiņu un konsultācijas par publiskajam, privātajam un akadēmiskajam sektoram nozīmīgiem jautājumiem.
Savukārt valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs paneļdiskusijā par iekšlietu nozares prioritātēm uzsvēra tehnoloģiju attīstības un procesu digitalizācijas nozīmi gan augstas gatavības projektu īstenošanā drošības jomā, gan kopējā iekšlietu nozares un valsts iekšējās drošības stiprināšanā. Neskatoties uz iekšlietu nozares izaicinājumiem, šobrīd panākts nozīmīgs atbalsts iekšlietu nozares dienestu kapacitātes celšanai - 2023. gada valsts budžetā iekšlietu nozarei ir ievērojams pieaugums.
Tāpat D.Trofimovs atgādināja pasākumā klātesošajiem, cik nozīmīgu darbu ikdienā veic iekšlietu dienesti, sadarbojoties visdažādākajās jomās – gan sargājot mūsu valsts sauszemes robežu, kas ir vienlaikus arī ES un NATO ārējā robeža, gan sniedzot atbalstu Ukrainai un tās civiliedzīvotājiem, gan cīnoties ar kibernoziedzību, gan citās. Kopīga iekšlietu nozares un citu nozaru dienestu sadarbība tiks īstenota jau pavisam drīz jaunuzceltajos katastrofu pārvaldības centros visā Latvijā, kas uzlabos un modernizēs ne vien sabiedrībai sniegtos pakalpojumus, bet arī apliecinās jaunākās paaudzes infrastruktūras ieviešanu šo pakalpojumu nodrošināšanā.
Paneļdiskusijās piedalījās Iekšlietu ministrijas un iekšlietu nozares iestāžu vadība, DAIF Latvijas vadība, kā arī uzņēmumu un mācību iestāžu pārstāvji, lai pārrunātu iekšlietu nozares prioritātes, civilās aizsardzības izaicinājumus un iespējas, tehnoloģiju attīstības tendences drošības funkciju stiprināšanai, cilvēkkapitāla attīstību drošības nozarē, kā arī jaunas mācību metodes un saturu.
Pasākuma ietvaros norisinājās divas paneļdiskusijas. Pirmā tika veltīta iekšlietu nozares prioritātēm, Valdības rīcības plāna uzdevumu izpildei, resursu vadības un pakalpojuma kvalitātes izaicinājumiem, kā arī industrijas aktualitātēm un iecerēm kontekstā ar iekšlietu nozares iestāžu specifiku. Otrā tika veltīta civilajai aizsardzībai – tās izaicinājumiem un iespējām. Tāpat pasākumā norisinājās divas paralēlās sesijas. Vienā no tām dalībnieki demonstrēja prezentācijas un diskutēja par tehnoloģiju attīstības tendencēm drošības funkciju stiprināšanā. Savukārt otra paralēlā sesija tika veltīta diskusijām par cilvēkkapitāla attīstību drošības nozarē, kā arī jaunām mācību metodēm un saturu, tai skaitā kontekstā ar konsorcija “Iekšējās drošības akadēmija” (IDA) izveidi.
Tāpat pasākuma dalībniekiem tika piedāvāta unikāla iespēja iepazīties ar industrijas un pētniecības iestāžu ekspozīciju Iekšlietu ministrijas ēku kompleksa iekšpagalmā.
Ekspozīcijas stendos tika pārstāvētas šādas jomas - tehnoloģiskais aprīkojums un risinājumi, piemēram, bezpilotu lidaparāti un sistēmas, sakaru sistēmu un datu monitorings, kiberdrošība, virtuālā realitāte, drošības un aizsardzības IKT sistēmas, informācijas analīze, ģeogrāfiskās informācijas sistēmas, mākslīgā intelekta analītikas risinājumi, industriālais marķējums; infrastruktūras risinājumi, piemēram, ūdens attīrīšana, teritoriju uzraudzība, pazemes bunkuri, aizsardzības risinājumi kritiskai infrastruktūrai un pakalpojumi tās attīstībai un drošībai, alternatīvās energoapgādes risinājumi; cilvēkfaktora risinājumi - individuālais ekipējums, munīcija, testēšanas pakalpojumi individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, mēbeles, funkcionālās treniņu sistēmas, kā arī risinājumi civiliedzīvotāju aizsardzībai pret radioaktīvo piesārņojumu.
Pasākuma noslēgumā tika prezentēti pasākuma laikā gūtie secinājumi, īpaši akcentējot sadarbības iespēju valsts robežas drošības nodrošināšanā, kā arī nepieciešamību nodrošināt konkurētspējīgus produktus un pakalpojumus drošības jomā. Kopumā pasākums veicināja visu iesaistīto pušu labāku izpratni par sadarbības iespējām, palīdzēja veidot savstarpējo dialogu. Neskatoties uz atšķirīgiem drošības izaicinājumiem dažādās Eiropas Savienības valstīs, kopējs mērķis visām ir valsts iekšējās drošības stiprināšana. Tāpat tika uzsvērta civilās aizsardzības sistēmas pilnveidošanas, visa veida resursu pieejamības un sabiedrības izglītošanas ar drošību saistītos jautājumos nepieciešamība.
Iekšlietu ministrija un DAIF izsaka pateicību pētniecības iestāžu, drošības industrijas komersantu un iekšlietu nozares iestāžu pārstāvjiem par piedalīšanos nozīmīgajā pasākumā, kā arī vēl attīstīt sadarbību līdzīgu pasākumu organizēšanā arī turpmāk.
Pasākumu līdzfinansē Eiropas Savienība.