29. martā Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus MK 2006. gada 12. decembra noteikumos Nr. 994 "Kārtība, kādā augstskolas un koledžas tiek finansētas no valsts budžeta līdzekļiem". Grozījumi paredz, ka studiju bāzes finansējumu no valsts budžeta līdzekļiem nepilna laika studijām speciālistu sagatavošanai tiesībaizsardzības iestādēm piešķirs ne tikai Rīgas Stradiņa universitātei (RSU), bet arī Latvijas Universitātei (LU).
Šādi grozījumi bija nepieciešami, jo 8. februārī MK atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādātā konceptuālā ziņojuma "Par tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonu izglītības sistēmas pilnveidi" risinājumu, kas paredz konsorcija "Iekšējās drošības akadēmija" (IDA) izveidošanu starp Iekšlietu ministriju, Valsts policijas koledžu, RSU un LU.
Šobrīd tiesībaizsardzības iestādēm speciālistus sagatavo RSU.
Tāpat grozījumi paredz izglītības tematiskajā jomā "Tiesību zinātne" noteikt otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmām "Pirmstiesas izmeklēšana" studiju izmaksu koeficienta optimālo vērtību 1,9, ņemot vērā tajās iekļaujamos specifiskos kursus. Vienas studiju vietas bāzes izmaksas 2022. gadā ir 1630,11 eiro.
Ievērojot arī iespējamo studējošo skaitu, 2023. gadā no valsts budžeta papildus būs nepieciešami indikatīvi 240 tūkstoši eiro, bet 2024. gadā – 970 tūkstoši eiro.
IDA studiju programmās plānots sagatavot Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Ieslodzījuma vietu pārvaldes, Militārās policijas, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Ģenerālprokuratūras un Iekšējās drošības biroja speciālistus.
Koncepts paredz iespēju attīstīt zinātnisko pētniecību ar iekšējo drošību un tiesībaizsardzības iestāžu darbību saistītās jomās (t.sk. policijas tiesību zinātnē), izstrādāt jaunas un kopīgi ar konsorcija partneriem īstenojamas profesionālās studiju programmas, to īstenošanai piesaistot labākos nozares speciālistus, kā arī ārvalstu specializēto augstskolu docētājus, kā arī nodrošināt efektīvu iekšējās kvalitātes kontroles sistēmu.
Paredzēts, ka IDA izveide sekmēs pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti, veicinās darbaspēka produktivitāti, elastīgumu, pielāgošanos pārmaiņām un straujām tehnoloģiju un drošības situācijas izmaiņām.