Šodien, 25. janvārī, Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru neformālajā sanāksmē Briselē ministrs Rihards Kozlovskis diskusijā par Ukrainas civiliedzīvotāju pagaidu aizsardzības statusu norādīja, ka Krievijas agresija pret Ukrainu vēl joprojām turpinās tādēļ ir skaidrs, ka ES ir jāmeklē risinājumi turpmākai kopīgai, koordinētai un drošai pieejai attiecībā uz Ukrainas civiliedzīvotāju pagaidu aizsardzības statusu.
“Jāatzīmē, ka kopš Krievijas iebrukuma sākuma ir pagājuši jau gandrīz divi gadi. Lai arī institūcijām kopīgi strādājot izdevās pagarināt 2022. gada 4. marta Padomes lēmumu par Ukrainas civiliedzīvotājiem piešķirt pagaidu aizsardzību līdz 2025. gada 4. martam, šobrīd ir skaidrs, ka kopīgi, koordinēti un droši risinājumi ilgākā termiņā būs nepieciešami. Uzskatu, ka ir jānodrošina stabilāks uzturēšanās pamats, lai ukraiņu civiliedzīvotāji, kas vēlas veidot savu turpmāko dzīvi Eiropas Savienībā, pēc iespējas patstāvīgāk iekļautos sabiedrībā. Otrkārt, ārkārtīgi svarīga ir koordinācija ar Ukrainas iestādēm, lai atvieglotu personu brīvprātīgo atgriešanos,” norādīja R. Kozlovskis.
Tāpat ministrs uzsvēra, ka Latvijā Ukrainas civiliedzīvotāju skaits ir stabilizējies, kā arī sekmīgi ir pārvarēti izaicinājumi, kas bija saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanu un izmitināšanu. Budžetā ir paredzēts stabils finansējums Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanai un atbalstam.
Diskusijā par ES ārējām robežām EK komisāre iekšlietu jautājumos Ilva Johansone (Ylva Johansson) akcentēja, ka Baltijas valstis, Polija un Somija priekšzīmīgi pārvalda situāciju uz ES austrumu ārējas robežas, un atzina, ka šī problēma ar apzinātu migrantu plūsmu izmantošanu no Baltkrievijas un Krievijas puses joprojām rada apdraudējumu.
Šī bija pirmā neformālā tieslietu un iekšlietu sanāksme Beļģijas prezidentūras ES Padomē ietvaros. Beļģijas prezidentūra kā vienu no saviem prioritārajiem pasākumiem ir identificējusi publiskā un privātā sektora partnerības veicināšanu cīņai pret narkotiku kontrabandu. Organizētās noziedzības veikta narkotiku tirdzniecība ir viens no nopietnākajiem draudiem ES drošībai. Ņemot vērā šā apdraudējuma apmēru un tā izplatību visā pasaulē, dalībvalstis ir vienojušās par vienotu, stingru un ilgtspējīgu rīcību ES un pasaules līmenī.