Starptautiskā auditorkompānija SIA “Ernst&Young Baltic” (“EY”) sadarbībā ar Iekšlietu ministriju, Valsts policiju, Iekšlietu ministrijas Informācijas centru un Zemkopības ministriju, kā arī iesaistot ieroču aprites jomas nevalstiskās organizācijas (mednieku, sportistu, ieroču tirgotāju biedrības), izstrādājusi noslēguma ziņojumu par ieroču aprites digitalizāciju Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta programmas ģenerāldirektorāta (“DG REFORM”) finansētā projekta “Iekšlietu nozares iestāžu darbības efektivitātes paaugstināšana Latvijā” (otrais posms) ietvaros.
Paredzēts, ka tuvāko divu gadu laikā, fiziskās personas ieroču atļaujas un juridiskās personas licences komercdarbībai ieroču aprites jomā varēs pieteikt un saņemt elektroniski, kā arī veikt ieroču pārreģistrēšanu ar ieroču komersanta starpniecību.
“Digitalizācija ir viens no Iekšlietu ministrijas un tās padotībā esošo iestāžu stratēģiskajiem mērķiem un reizē arī nepieciešamība. Vienmēr esmu aicinājis uz operatīvāku darbību valsts pārvaldē. Ar e-pakalpojumiem varam ietaupīt resursus un līdzekļus, kuru trūkst citās iekšlietu struktūrās. Uzskatu, ka iekšlietu nozarei ir “jāiet līdzi” ārvalstu labajai praksei un jāmodernizē tās lietas, kuras atvieglotu sabiedrības ikdienu un tajā pašā laikā stiprinātu valsts iekšējo drošību,” tā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.
Projekta mērķis bija izvērtēt, kā pašlaik tiek īstenots ieroču atļaujas izsniegšanas un aprites uzraudzības process, saprast tā trūkumus un ņemot vērā Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi, noteikt nepieciešamos uzlabojumus. Galvenais EY secinājums - būtiskākais ierobežojums procesa attīstībā ir fakts, ka nepastāv ieroču aprites sistēmu vienojošs risinājums, kas nodrošinātu datu apmaiņu ar visām procesā iesaistītajām pusēm. Tā vietā process tiek organizēts papīra formātā, kas paredz nepieciešamību klientam būt piesaistītam konkrētai atļauju sistēmas struktūrvienībai un nepieciešamās ieroča iegādes un realizācijas atļaujas iegūt papīra formātā. Piemēram, sākotnējās ieroču iegādes atļaujas gadījumā atļauju sistēmas struktūrvienību var nākties apmeklēt pat līdz trim reizēm.
EY Konsultāciju pakalpojumu nodaļas partneris Nauris Kļava: “Valsts sektorā ir svarīgi izmantot digitalizācijas potenciālu darba efektivitātes pilnveidošanai, un ir jāņem vērā digitalizācijas sniegtās priekšrocības sabiedrībai. Mūsdienīgu risinājumu ieviešana nodrošinās iespēju esošajiem un nākotnes ieroču īpašniekiem ietaupīt finanšu un laika resursus, vienlaikus saglabājot ieroču aprites uzraudzības standartus”.
Ieguvumu minētā procesa digitalizācijai būs daudz - tiks izveidots iedzīvotājiem ērtāks veids, kā iesniegt iesniegumu un to aizpildīt jebkurā vietā un laikā, klientiem būs pieejami dati par savām ieroču atļaujām un to īpašumā esošajiem ieročiem, savukārt ieroču komersantiem būs pieejami dati, kas ir nepieciešami ieroču un munīcijas realizēšanai vai ieroču pārreģistrēšanai. Valsts policijai, citām tiesībaizsardzības iestādēm un institūcijām būs pieejama informācija ziņu ievadei par ieroča īpašnieka veselības stāvokli, izsniegtām eksaminācijas un pārbaudījumu apliecībām, piešķirtām sporta klasēm ar šaušanu saistītos sporta veidos un cita būtiska informācija, kas ir nepieciešama ieroča atļaujas saņemšanai.
Pēc ieroča iegādes tas vairs nebūs jāved uz Valsts policiju reģistrācijai, lai uzrādītu un saņemtu ieroču atļauju papīra formātā, bet ieroču komersants veiks atzīmi informācijas sistēmā (e-vide) par ieroča realizāciju, kas savukārt ļaus efektīvi izsekot ieroča kustību bez lieka administratīva sloga gan ieroču īpašniekam, gan Valsts policijai. Ieroču komersanti varēs atteikties no reģistrācijas žurnāla, jo visi nepieciešamie dati tiks paziņoti un uzkrāti informācijas sistēmā.
Saskaņā ar projekta scenāriju nākamo piecu gadu periodā kopējās izmaksas plānotas 1,425 milj. eiro apmērā. Ieviešanas projektu īstenos Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs sadarbībā ar Valsts policiju un citām institūcijām.
Sabiedrības drošības interesēs ieroču aprites uzraudzības standarti Latvijā jau vēsturiski bijuši augstā līmenī atbilstoši pieejamajām tehniskajām iespējām. Šobrīd laikmeta tehnoloģiskie risinājumi ļauj pakāpties uz daudz augstāku drošības līmeni ieroču apritē, vienlaikus saglabājot samērīgus, bet stingrus nosacījumus.
DG-REFORM koordinē un sniedz Eiropas Savienības valstīm pielāgotu tehnisko atbalstu, sadarbojoties ar Eiropas Komisijas dienestiem. DG-REFORM mērķis ir palīdzēt Eiropas Savienības valstīm izveidot efektīvākas iestādes un spēcīgākas pārvaldības sistēmas, kā arī stiprināt to spēju izstrādāt un īstenot politiku, kas veicina darbavietu radīšanu un ilgtspējīgu izaugsmi.
Jau šodien, 26. martā, VP un EY pārstāvji informēs nozares ekspertus par sagaidāmajām izmaiņām ieroču apritē medībām veltītā konferencē “Medības 2021".
Sagatavoja:
Samanta Nalivaiko
Iekšlietu ministrijas
Komunikācijas nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67219082
E-pasts: samanta.nalivaiko@iem.gov.lv