Informācija medijiem

Šā gada 11. aprīlī, noslēdzot vienas nedēļas ilgu izpētes vizīti Latvijā, Eiropas Padomes Ekspertu grupas cīņai pret cilvēku tirdzniecību (GRETA) pārstāvji tikās ar Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieku Jāni Bekmani, iekšlietu ministra biroja vadītāju Beati Barkāni-Iļjenkovu un nacionālo koordinatori cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos Agnesi Zīli.

Šoreiz GRETA Latvijā veic 4. kārtas novērtējumu, kā laikā īpaša uzmanība tiek pievērsta dažādiem cilvēku tirdzniecības riska faktoriem, piemēram, nabadzībai, sociālajiem, ģimenes vai medicīniskajiem apstākļiem, kas personu var padarīt vieglāk ievainojamu savervēšanai un pakļaušanai cilvēku tirdzniecībai.

Tikšanās laikā Iekšlietu ministrijas un GRETA pārstāvji pārrunāja sākotnējos vizītes secinājumus, savukārt gala secinājumu un rekomendāciju publicēšana paredzēta 2025. gada nogalē. Arī rekomendācijas Latvijai tiks sagatavotas līdz 2025. gada nogalei, kuras Latvijai būs jāievieš. Savukārt ar līdzšinējām rekomendācijām var iepazīties šeit: https://www.iem.gov.lv/lv/greta-tresas-kartas-novertejuma-zinojums-par-eiropas-padomes-konvencijas-par-cinu-pret-cilveku-tirdzniecibu-ieviesanu-latvija

Biežākie cilvēku tirdzniecības veidi, no kā cietuši identificētie cilvēku tirdzniecības upuri Latvijā, ir darbaspēka ekspluatācija, seksuālā ekspluatācija un fiktīvas, ekspluatatīvas laulības.

Statistika par cilvēku tirdzniecību

Kopējais identificēto cilvēku tirdzniecības upuru skaits Latvijā no 2016. līdz 2024. gadam ir 303 upuri – gan Latvijas valstspiederīgie, gan trešo valstu pilsoņi.

Kopējais identificēto cilvēku tirdzniecības upuru skaits Latvijā

 

GRETA ir neatkarīga ekspertu komiteja, kas uzrauga Eiropas Padomes Konvencijas par cīņu pret cilvēku tirdzniecību īstenošanu dalībvalstīs.  Laikā no 7. līdz 11. aprīlim GRETA pārstāvji tikās ar dažādām Latvijas nevalstiskajām organizācijām, valsts pārvaldes institūcijām, kā arī pašvaldībām.