Valsts policija sadarbībā ar Nodrošinājuma valsts aģentūru ir sākusi īstenot Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda 2021.-2027. gada perioda projektu Nr. VP/IDF/2024/5 “Valsts policijas reaģēšanas mobilitātes un pretterorisma spēju stiprināšana, veidojot praktisko mācību centru”. Projekta kopējais finansējums ir vairāk nekā 10 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa tiek finansēta no Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda līdzekļiem.
Valsts policija (turpmāk – VP) ir dienests, kas, reaģējot uz saņemto informāciju, notikuma vietā ierodas viens no pirmajiem, tādēļ ikvienam policistam ir jābūt gatavam reaģēt uz dažāda rakstura notikumiem, tostarp sākotnēji līdz speciālo uzdevumu vienību ierašanās brīdim arī uz terorisma, spridzināšanas un masu nekārtību draudiem.
Īstenotā projekta vispārīgais mērķis ir paaugstināt VP pretterorisma efektivitāti un stiprināt mobilās reaģēšanas un izmeklēšanas spējas, novērtējot un pilnveidojot mācību saturu, nodrošinot mūsdienīgu teorētisko un praktisko mācību vidi, kā arī izmantojot inovatīvas mācību metodes un aprīkojumu. Tas ļaus gan modernizēt policijas darba vidi, gan pilnveidot mācību un praktisko treniņu iespējas, tostarp intervences jomā, un attīstīt VP starptautisko sadarbību. Tā rezultātā tiks paaugstināta reaģēšanas spēju efektivitāte, uzlabota un stiprināta sabiedrības aizsardzību, sabiedriskā kārtība un valsts iekšējā drošība kopumā.
Lai to sasniegtu, projektā īstenos vairākus pasākumus un aktivitātes, tostarp izstrādās Iekšējās drošības akadēmijas (turpmāk – IDA) kompleksās attīstības būvprojektu minimālajā sastāvā ar kopējo kompleksa vizualizāciju 3D formātā, izbūvēs infrastruktūru ar pilsētvides efektu VP reaģēšanas mobilitātes un pretterorisma spēju stiprināšanai u.c.
Mūsdienu tendencēm atbilstošā praktisko mācību vidē policistiem būs nodrošināti apstākļi, lai efektīvi spētu apgūt komplicētas kompetences, pilnveidot taktiskās iemaņas un stiprināt starpinstitucionālo sadarbību. Paredzēts iegādāties šaušanas mācību poligonu, izbūvēt alpīnisma sienu, taktisko auto poligonu, izveidot mācību centrā stacionārus un nestacionārus interaktīvus moduļus. Piemēram, reālu ielu krustojumu un trīs stāvu mājas uzbūvi treniņiem, tāpat dzīvokļa, kafejnīcas, biroja, veikala, labirinta un operatīvās vadības centra, kā arī degvielas uzpildes stacijas, vilciena vagona, tuneļa, pagraba un dzelzceļa stacijas mācību poligonus ar simulāciju konstrukcijām. Tas nodrošinās mācību dalībniekiem pēc iespējas pietuvinātāku reālās vides efektu, veicot dažāda rakstura uzdevumus un notikumu simulācijas, tā stiprinot un paaugstinot pretterorisma, mobilās reaģēšanas un izmeklēšanas spējas.
Ņemot vērā dinamisko informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību, arvien pieaugošos noziedzīgos nodarījumus kibervidē, nepārtraukti mainīgo ģeopolitisko situāciju, ārējās drošības risku indikācijas un to ietekmi uz Latvijas iekšējās drošības jomu, kā arī lai veicinātu policijas darbinieku vienotu izpratni par reaģēšanu uz dažādiem noziegumu veidiem un stiprinātu sadarbību un starptautisko pieredzi augsta riska drošības situācijās, projektā ir paredzēts organizēt ne tikai ikgadējus mācību ciklus kiberjomā un izmeklēšanas darba pilnveidei, bet arī starptautiskas konferences, kurās Latvijas un ārvalstu eksperti vērsīs uzmanību un diskutēs par tā brīža aktuālākajām tendencēm iekšējās drošības jomā.
Uzsverot inovatīvu mācību metožu un mācību satura pilnveides nozīmi, projektā paredzēts arī pilnveidot IDA studiju programmas, izstrādāt neformālās izglītības programmas, organizēt mācības, iepazīties un analizēt ārvalstu tiesībaizsardzības iestāžu labo praksi, izpētīt to praktiskos mācību centrus, standartus, tehnisko aprīkojumu, īstenotās mācības u.tml. Vienlaikus tiks stiprināta starptautiskā sadarbība un īstenotas citas aktivitātes, kas palīdzēs veicināt izmeklēšanas spējas un stiprināt noziedzības un terorisma apkarošanu un novēršanu.
Par projekta pasākumu īstenošanu ir atbildīga Valsts policija un Valsts policijas koledža, kā sadarbības partneri iesaistot Nodrošinājuma valsts aģentūru.
Projekts tiek īstenots Iekšējās drošības fonda 2021.-2027. gada plānošanas perioda ietvaros, kura vadošā iestāde Latvijā ir Iekšlietu ministrija. Projekta Nr. VP/IDF/2024/5 “Valsts policijas reaģēšanas mobilitātes un pretterorisma spēju stiprināšana, veidojot praktisko mācību centru” kopējais finansējums ir 10 598 882 euro, no tā Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda finansējums ir 7 949 162 euro, bet valsts budžeta finansējums ir 2 649 720 euro. Tā īstenošanas termiņš ir no 01.04.2024. - 31.12.2029.
Informāciju sagatavoja
Valsts policija