Informācija medijiem
Robeža

7. janvārī valdība izskatīja Iekšlietu ministrijas (IeM) informatīvo ziņojumu par tehnoloģiskās infrastruktūras izbūves turpināšanu uz Latvijas un Krievijas ārējās sauszemes robežas, nepieciešamo finansējumu, kā arī infrastruktūras uzturēšanu pēc izbūves pabeigšanas. Ziņojums aptver 2025.-2026. gadu plānotos darbus un nepieciešamo finansējumu, kā arī saistītos pasākumus, kas nodrošinās valsts ārējās sauszemes robežas uzraudzības spēju uzlabošanu.

Ziņojumā norādīts, ka tehnoloģiskās infrastruktūras izbūvei Latvijas un Krievijas ārējās sauszemes robežā 201 km garumā, 5., 6. un 7. kārtā, 2025.–2026. gadam prognozēti nepieciešami 79 479 751 eiro. Infrastruktūras izbūves nodrošināšanai ir plānots piesaistīt ES fondu (Finansiāla atbalsta instruments robežu pārvaldībai un vīzu politikai) un valsts budžeta finansējumu.

Ievērojot organizēto iepirkumu rezultātu tehnoloģiskās infrastruktūras izbūvei minētajās būvdarbu kārtās, valdība ir atbalstījusi lēmumu atļaut valsts akciju sabiedrībai “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) uzņemties finanšu saistības, slēdzot ar pretendentu, kuram ir piešķirtas līguma slēgšanas tiesības atbilstoši iepirkuma rezultātam, līgumus tehnoloģiskās infrastruktūras projektēšanai un būvniecībai par kopējo summu - 63 241 806 eiro (ar PVN).

Tāpat informatīvajā ziņojumā iekļauta informācija par tehnoloģiskās infrastruktūras darbības nodrošināšanu (uzturēšanu) pēc tās izbūves pabeigšanas. Plānots izstrādāt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot deleģējumu robežuzraudzības tehnisko līdzekļu — klātbūtnes uztveršanas sistēmu un novērošanas iekārtu un ar tām saistītās infrastruktūras (tehnoloģiskās infrastruktūras) uzturēšanu pēc tās izbūves pabeigšanas veikt LVRTC. Šobrīd atbilstoši Ārējās sauszemes robežas infrastruktūras izbūves likumam LVRTC ir deleģēts organizēt un nodrošināt tehnoloģiskās infrastruktūras izbūvi un ieviešanu.

Tehnoloģiskās infrastruktūras uzturēšanai pēc izbūves pabeigšanas 2026. gadam nepieciešamais finansējums prognozēti veido 4 914 178 eiro, bet 2027. gadam un turpmāk katru gadu - 11 198 033 eiro. IeM sadarbībā ar Valsts robežsardzi un LVRTC ir dots uzdevums aktualizēt tehnoloģiskās infrastruktūras darbības nodrošināšanas (funkcionēšanas) izmaksu segšanai pēc tās izbūves pabeigšanas nepieciešamā finansējuma apmēru (aprēķinu) būvdarbu noslēguma posmā, ievērojot faktisku būvdarbu gaitu, nodošanas ekspluatācijā brīdi, izmaiņas tiesiskajā regulējumā un citus faktorus, kas ietekmēs tā apmēru nākamajam periodam, un virzīt attiecīgos pieprasījumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā valsts budžeta gadskārtējā un vidējā termiņa budžeta ietvara likumprojektu sagatavošanas procesā.

Lai nodrošinātu tehnoloģiskās infrastruktūras darbību un uzturēšanu pēc tās izbūves, Valsts robežsardzei līdz 2025. gada 31. decembrim būs jāreģistrējas kā Valsts elektroniskā sakaru pakalpojuma centra lietotājam un jānoslēdz līgums ar LVRTC.