Informācija medijiem
pazudušās mantas

Otrdien, 23. jūlijā, Ministru kabinets atbalstīja iesniegšanai Saeimā grozījumus likumā “Par policiju”, kas pilnveidos esošo kārtību Valsts policijas rīcībai ar atrasto vai apslēpto kustamo mantu. Lai grozījumi stātos spēkā, tie vēl jāapstiprina Saeimai.

Grozījumi paredz Valsts policijas (VP) pienākumu nodrošināt policijai nodotās apslēptās un atrastās mantas, kā arī atrasto dokumentu saglabāšanu līdz tālākai rīcībai ar šo mantu. Gadījumā, ja sešu mēnešu laikā no sludinājuma ievietošanas policijas oficiālajā tīmekļvietnē neizdosies noskaidrot atrastās mantas īpašnieku un mantas atradējs nevēlēsies to pārņemt savā īpašumā, VP lems par mantas atzīšanu par valstij piekritīgu un nodos to Valsts ieņēmumu dienestam, kas lems par turpmāko rīcību ar šo mantu.

VP tāpat būs tiesīga pieņemt lēmumu par šādas mantas iznīcināšanu, neievērojot sešu mēnešu nogaidīšanas termiņu, ja tiks konstatēts, ka atrastai mantai nav vērtības, tā nav derīga lietošanai, tās apgrozība aizliegta ar likumu, kā arī gadījumā, ja atrastā manta tiks atzīta par bīstamu videi. Ja tomēr pastāvēs pamatotas šaubas par šādas mantas vērtību un tās turpmāko izmantošanu, (piemēram, vizuāli apskatot vai aptaustot mantu, nav iespējams viennozīmīgi apgalvot, ka tā nepilda savas funkcijas, ir zaudējusi lietošanas īpašības, kvalitāti u.tml.) – policijas darbinieks nodrošinās sludinājuma ievietošanu iestādes oficiālajā tīmekļvietnē un organizēs atrastās mantas glabāšanu atbilstoši Civillikumā noteiktajam termiņam un tikai pēc attiecīgā termiņa notecējuma lems par galīgo rīcību ar šo mantu.

Vienlaikus VP norāda, ka personai nav pienākums nogādāt šo mantu uz VP, bet tikai jāinformē VP par šādas mantas atrašanu.

Grozījumi izstrādāti, ņemot vērā Ministru kabineta atbalstītajā konceptuālajā ziņojumā “Par konceptuālo ziņojumu “Par tiesiskā regulējuma problēmjautājumiem saistībā ar mantas piekritību valstij un valstij piekritīgo mantu”” ietvertos risinājumus, lai novērstu gadījumus, kad par valstij piekritīgu mantu kļūst nevērtīgas vai mazvērtīgas lietas (piemēram, saplīsis telefona vāciņš, tukšs krēma trauciņš, salauztas saulesbrilles, tukša ūdens pudele, nolietota soma, salauzts lietussargs u.c. veida manta), kuru realizācija nav iespējama. Piedāvātais risinājums ļaus ietaupīt valsts finanšu un administratīvos resursus.

Lai arī VP neuzkrāj atsevišķus statistikas datus par to, cik gadījumos manta tiek atgriezta atpakaļ īpašniekam vai tās nozaudētājam, šo gadījumu skaits ir ļoti neliels — vidēji tas ir zem 5% no kopējā gadījumu skaita, tāpēc ir vērtējama mantas glabāšanas lietderība.

 

Sagatavoja:

Iekšlietu ministrijas

Komunikācijas nodaļa

kn@iem.gov.lv