Informācija medijiem Robežas drošība
robež BLK

18. decembrī Ministru kabinets (MK) atbalstīja Latvijas Republikas valsts robežas integrētās pārvaldības plānu 2024.-2027. gadam (plāns), kura mērķis ir stiprināt valsts robežas drošību un iekšējo drošību kopumā, kā arī palielināt tādu trešo valstu piederīgo atgriešanu, kuriem nav tiesiska pamata uzturēties Latvijā  un Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Plānā ir iekļauti piecpadsmit rīcības virzieni, kuru īstenošanai kopumā ir paredzēti 82 pasākumi.

Plāns izstrādāts, lai nodrošinātu pilnvērtīgu Latvijas valsts robežas integrētās pārvaldības pieejas īstenošanu četru gadu periodā, kā arī integrētās pārvaldības principu un mērķu sasniegšanu, kas izriet no Eiropas Savienības un Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras (FRONTEX) normatīvajiem aktiem un ir ieviešami Latvijā.

Plāns nodrošina ciešu saikni starp Eiropas Savienības līmeņa un nacionālajos politikas plānošanas un stratēģiskajos dokumentos iekļautajiem pasākumiem mērķu sasniegšanai nacionālajā līmenī, lai veidotu kopīgu, vispusīgu un noturīgu Latvijas valsts robežas integrētās pārvaldības (NIBM) sistēmu Latvijā un stiprinātu Eiropas integrēto robežu pārvaldību (EIBM).

NIBM mērķis ir izveidot stratēģisku, operacionālu un taktisko ietvaru, lai veicinātu likumīgas robežšķērsošanas atvieglošanu, ārējās robežas neatļautas šķērsošanas efektīvu novēršanu, atgriešanas efektivitātes palielināšanu, pārrobežu noziedzības atklāšanu un novēršanu, efektīvu sadarbību ar trešajām valstīm, reģistrāciju un atbalsta sniegšanu personām, kurām nepieciešama palīdzība vai kuras iesniedz pieteikumu starptautiskajai aizsardzībai.

Tāpat NIBM mērķis ir inovāciju ieviešana un mūsdienu tehnoloģiju prasībām atbilstošas ārējās robežas infrastruktūras attīstīšana, kā arī labas pārvaldības īstenošana.

Plāns paredz, ka turpmākajos gados tiks panākts arvien lielāks sadarbības un partneriestāžu uzticības līmenis NIBM jomā, tiks stiprinātas Eiropas Robežu uzraudzības sistēmas (EUROSUR) Nacionālā koordinācijas centra spējas noteikto funkciju kvalitatīvai izpildei, nodrošināta savlaicīga spēkā esošo rīcības plānu pārskatīšana un pilnveidošana ārkārtas situācijās, tai skaitā personu atgriešanas un starptautiskās aizsardzības jomā.

Tāpat plāns paredz stiprināt Valsts robežsardzes personāla piesaisti dienestam un konkurētspēju darba tirgū, uzlabot darba vidi, kā arī pielīdzināt Valsts robežsardzes amatpersonu darba samaksu un sociālās garantijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS).

NIBM jomā plānots īstenot pētījumus par jaunāko tehnoloģiju attīstības tendencēm, problemātiku un apdraudējumiem, jo īpaši mākslīgā intelekta pielietošanas,  bezpilota gaisa kuģu un to pretdarbības izmantošanas, kā arī radio un elektromagnētisko viļņu pārnēsājamo iekārtu konstatēšanas sistēmu jomā.

Plānots arī nodrošināt kvalitatīvu un produktīvu sadarbību kriminālizlūkošanas, operatīvās un analītiskās informācijas veidošanā un apmaiņā. Tāpat prioritārā kārtā plānots nodrošināt pasākumu kopumu Migrācijas un patvēruma pakta pilnīgai ieviešanai, kā arī nodrošināt ātrākās un efektīgākas atgriešanas procedūras.

Būtiski, ka plāns paredz arī atbilstošu apmācību pamattiesību jomā visam personālam, kas piedalās robežkontroles un imigrācijas kontroles funkciju īstenošanā.

Plānā paredzētie pasākumi 2024. un 2025. gadā tiek  īstenoti no piešķirtajiem budžeta līdzekļiem, savukārt 2026. un 2027. gadā jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu tiks skatīts budžeta izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām.

Plāna izpildi nodrošinās Latvijas valsts robežas drošības koordinācijas padome, kuru vada iekšlietu ministrs, savukārt Iekšlietu ministrija ir NIBM plāna īstenošanas koordinācijas iestāde, kas regulāri seko līdzi pasākumu īstenošanai, kā arī organizē NIBM plāna 2024. – 2027. gadam popularizēšanas un skaidrošanas pasākumus gan iesaistītajām institūcijām, gan sabiedrībai.